Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Babiš čelí třaskavým obviněním. Jde po něm rovnou OLAF. A rezavá kráska. Nebo je snad jen venkovským sedlákem, který miluje zvířátka?

08.01.2016
Babiš čelí třaskavým obviněním. Jde po něm rovnou OLAF. A rezavá kráska. Nebo je snad jen venkovským sedlákem, který miluje zvířátka?

Foto: Facebook

Popisek: Andrej Babiš si prohlíží svoji karikaturu v Galerii Langhans

Hned několika vážným obviněním najednou musí čelit ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Nejde přitom o nic marginálního, ale o obrovské sumy peněz, které jeho firmy získaly v rámci dotací, například na výstavbu tzv. Čapího hnízda, luxusního areálu na Benešovsku. A ještě vážnější je obvinění, týkající se jeho firmy Agrofert.

Investigativní deník Neovlivni.cz, v němž působí elita českých novinářů,  přinesl tento týden zprávu, že se o Babiše zajímá rovnou Evropský úřad pro boj proti podvodům, známý jako OLAF. To, že se u nás evropské dotace různě rozkrádají a přihrávají mocným, není žádné překvapení, ale v případě podezření, jemuž čelí Babišova firma Agrofert, jde o něco zcela jiného. Podle indicií, které má deník k dispozici, Agrofert   údajně dosáhl skrytým lobbingem toho, že byla změněna pravidla pro čerpání dotací tak, aby získala více peněz z eurofondů. Jako důkaz zveřejnil dopis, který poslal místopředseda představenstva Agrofertu  náměstkovi ministra průmyslu  Tomáši Novotnému.  V něm  intervenoval za zvýšení hranice na čerpání dotací pro velké firmy z dvaceti na čtyřicet procent. Dopis přitom poslal nikoliv jako zástupce Agrofertu, ale jako prezident Svazu chemického průmyslu.  V této souvislosti deník Neovlivni.cz upozornil na to, že firma Agrofert je dlouhodobě nejúspěšnější českou firmou, co se  výše čerpání dotací týče. 

Babiš:  Nic o tom nevím

Redakce se snažila získat také stanovisko Evropského úřadu pro boj proti podvodům, ten však případ odmítl komentovat s tím, že se zásadně nevyjadřuje k žádným kauzám. Agfrofert jakékoliv  pochybení samozřejmě odmítá s tím, že firemní úspěchy Agrofertu nijak nesouvisí s vládním angažmá Andreje Babiše. A sám Babiš tvrdí, že o tom nic neví a s touto kauzou nemá nic společného.  Není od věci připomenout, že deník Neovlini.cz řídí známá investigativní novinářka, kráska s nepřehlédnutelnými rezavými vlasy,  Sabina Slonková. Ta předtím na čas šéfovala také deníku MF  DNES, který vlastní právě Andrej Babiš v rámci celé mediální společnosti MAFRA. 

Venkovský sedlák, který miluje zvířátka?

Policie prošetřuje rovněž dotace ve výši padesáti milionů korun, které získala Babišova firma na vybudování farmy Čapí hnízdo. Je zajímavé, že k tomu došlo až nyní. Například již v roce 2012 na projekt zamířil svoji pozornost deník Blesk, který se mu navíc vysmál s tím, že jde  o „luxusní kýč“, tvářící se jako ekofarma a že z Babiše se stal  „venkovský sedlák, který miluje zvířátka“. Časopis Týden nyní upozornil na to, že dotace na výstavbu Farmy Čapí hnízd získala společnost, vlastněná anonymními akcionáři. Zpočátku prý Babiš popíral, že ji vlastní, ale v dokumentu Matrix AB, který nedávno odvysílala Česká televize, na kameru překvapivě řekl, že je to nejlepší projekt, jaký kdy vymyslel.    Podle Týdne je obsah anonymního  trestního oznámení, který policie nyní prošetřuje, vysoce třaskavý a pro ministra financí velmi nepříjemný.

 

Čapí hnízdo

Do třetice všeho zlého?

Hospodářské noviny navíc upozorňují na další ministrův problém, jimž se zabývá policie. Ta se nyní prý snaží přesvědčit státního zástupce, aby společně s dalšími obžaloval i  firmu Agrotec, která je součástí koncernu Agrofert, za manipulaci s veřejnou zakázkou na dodávku  pneumatik pro Českou poštu. Podle Babiše však jsou všechna obvinění účelová a někdo se ho snaží poškodit. Zatím si nikdo netroufá odhadnout, jak všechny tři kauzy skončí, jisté ale je, že tento týden bude ve sněmovně pořádně dusno.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.                         

Vložil: Adéla Hofmanová

Tagy
Babiš,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace