Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Babiš je chlap bez charismatu, nesnesitelný. Koblihář versus filmaři, kdo vyhrál? Zásadní dokument o šéfu ANO ještě skoro nikdo neviděl, ale už to frčí

04.11.2015
Babiš je chlap bez charismatu, nesnesitelný. Koblihář versus filmaři, kdo vyhrál? Zásadní dokument o šéfu ANO ještě skoro nikdo neviděl, ale už to frčí

Autor: Facebook Víta Klusáka

Popisek: Andrej Babiš v dokumentu Víta Klusáka Matrix AB

Matrix AB, tak zní název dokumentu, který o ministru financí a lídrovi hnutí ANO Andreji Babišovi natočil režisér Vít Klusák. Při natáčení se podle svých slov vyhýbal kontroverzím, neboť se obával, že ho Babiš ukončí. Jak zblízka ministra poznal, shrnul pro pořad DVTV.cz.

„Babiše jsem chtěl poznat jako člověka, snažil jsem se dotknout jeho podstaty, nenořil jsem se do kauz,“ uvedl s tím, že je takovéto natáčení složitější, protože bylo třeba se na něj napojit. „Ačkoliv je Andrej Babiš obklopen spoustou lidí, je osamocen. Žije v bublině. Ti lidé, kteří jej obklopují, se jej bojí nebo ho natolik obdivují, že mu nemohou být žádnou reflexí. Žije v izolaci a bublině,“ popisoval Klusák. Zároveň uvedl, že Babiš je neuvěřitelně náladový. „Je mnohem plošší, než jsem si vůbec myslel. Jako osobnost není vůbec zajímavý. Nevím, jak se ve vztahu k němu může hovořit o nějakém charisma,“ dodal. 

V průběhu natáčení byl podle Klusáka nepřívětivý, i z toho důvodu se prý stáhl do neutrální pozice pozorovatele a nevyvolával žádné kontroverze. Obával se totiž, aby natáčení v průběhu neskončilo. Babiš se k nim choval totiž jako k obtížnému hmyzu.

Klusák v pořadu DVTV.cz zmínil také to, že slova moravského zemědělce Rady jsou pravdivá. Podle něj jsou tak pravdivé například informace o složení Kosteleckých uzenin, kdy se do nich dává mleté výřezové maso. „Ano, používáme to,“ uvedl potvrzující slova lidí z Kosteleckých uzenin Klusák. Celé natáčení s Andrejem Babišem pak označil jako nesnesitelné.

Kdo vyšel z filmu Matrix AB hůře?

Dokumentu se věnuje i Reflex.cz: Koblihář Babiš versus filmaři, tak nazvali svůj komentář, který si v mnohém notuje s filmovou kritičkou Mirkou Spáčilovou z iDnes.cz – ta byla ale obviněna, že dělá v Babišonovinách a tak němůže být objektivní…. „Na to, že film Matrix AB ještě nebyl ani odvysílán v televizi, pro kterou byl vyroben, toho už stihl hodně. Získal diváckou cenu na mezinárodním filmovém festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě, vyvolal obrovský mediální zájem a zlostnou reakci Andreje Babiše, onoho AB z názvu dokumentu. Jde tedy opravdu o mimořádné dílo? Svou aktuálností a tématem možná, filmařsky určitě ne,“ píše Šimona Šafránek v Rflexu.

A popisuje děj: „Klusák doprovází Andreje Babiše na kampani, kde politik rozdává své slavné koblihy, ale občas i pětitisícovky, čemuž se později směje. Ocitáme se na setkání se zahraničními diplomaty i na večeři s francouzským hercem Jeanem Renem, kde si Babiš stěžuje na pomalost diplomatických principů – u hostů to vyvolá shovívavý úsměv, mě z toho tuhne krev v žilách. Podařilo se však Klusáka přistihnout Babiše při něčem nečekaném či novém? Nikoli. Muže, jenž se chová jako predátor, nedokáže filmař rozházet, a to zvlášť, když se jej na nic neptá,“ vytýká filmaři. Ten na to vlastně již odpověděl – jak sdělil, bál se, že by Babiš natáčení přerušil.

Šafránek dále konstatuje: „Jedinými pichlavými místy filmu jsou momenty, kdy vidíme, jak se kdo k mocnému muži chová: reportérka televizní stanice pilně podlézá jeho vlivu, diplomaté se rozplývají nad jeho sídlem, ambiciózní politici se perou o místo v jeho blízkosti. Klusák je dlouhodobě dobrý v zachycování takové malé trapnosti, ovšem s Babišem samotným si jaksi neví rady. Klusák sleduje podobně účinnou kampaň politického kobliháře, ale přes své zkušenosti není schopný na ní najít protizbraň, nedaří se mu vykřesat skutečně vzrušující nebo temný moment, končí komentátor. Matrix AB vysílá Česká televize 19.11. ve 20.00, takže jsme opravdu upřímně zvědavi na divácké reakce….

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace