Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bývalá bigbítová legenda si zadělala na pořádný průšvih. Jméno Viktor Sodoma vyneslo místo dalšího úspěchu jenom doživotní trable a dluhy. Co se stalo?

12.10.2015
Bývalá bigbítová legenda si zadělala na pořádný průšvih. Jméno Viktor Sodoma vyneslo místo dalšího úspěchu jenom doživotní trable a dluhy. Co se stalo?

Autor: Supraphon

Popisek: Podnikatelský sen bigbítové legendy Viktora Sodomy spláchla povodeň. Zbyly mu jenom oči pro pláč a obrovské dluhy.

Ševče, drž se svého kopyta. Kdo se prastarého pořekadla nedrží, zpravidla spláče nad výdělkem. V českém showbyznysu je celá řada rádobypodnikatelů, kteří si mysleli, že k úspěšnému podnikání úplně postačí pořádná dávka odvahy, a pak jim zbyly jenom oči pro pláč. Patří k nim i bigbeatová legenda 70. let Viktor Sodoma.

Počátkem 90. let byly mezi slavnými osobnostmi největším hitem různé restaurace, penziony, bary či cukrárny, někteří jsou ale v tomto směru nepoučitelní dodnes. Většina z takových podnikatelů si naivně myslela, že k zajištění návštěvnosti stačí vývěsní štít s jejich slavným jménem, a ‘kunčafti‘ se jenom pohrnou.

Velký sen mu vzala velká voda

Do dlouhého zástupu umělců-podnikatelů se zařadil i kdysi velmi populární Viktor Sodoma. Chtěl si přilepšit, a tak si s manželkou Evou otevřel restauraci, a k ní navíc ještě penzion. Sice s tímto druhem podnikání neměl žádnou zkušenost, jenže se nejspíš jako řada dalších kolegů domníval, že stačí nadšení a chuť, a vše pošlape jako na drátkách. V jeho případě ale zasáhl osud v podobě nezkrotného vodního živlu.

Na stěnách roztockého zámku je patrné na první pohled, jak vysoko vystoupila velká voda, která navždy spláchla i Sodomův životní sen

Na stěnách roztockého zámku je patrné na první pohled, jak vysoko vystoupila velká voda,
která navždy spláchla Sodomův životní sen

 

„Měli jsme penzión a restauraci v Roztokách u Prahy, kde žiju od konce sedmdesátých let. Přišly povodně a bohužel nás to vyplavilo,“ zavzpomínal před časem. Zpěvákovo podnikání tím definitivně vzalo zasvé, protože ještě zdaleka neměl splacený úvěr, který si vzal na rekonstrukci objektu a rozjezd firmy. Tím ale problémy neskončily, proslýchá se, že ještě není z dluhů venku a nejspíš na ně bude muset vydělávat až do konce života.

Jak Jonák ‘zametl‘ s vymahači

O podnikatelských kotrmelcích by mohl vyprávět i další zkrachovalý hospodský, herec Roman Skamene, kterého problémy s restaurací dostaly až na samé dno. Dlužil lichvářům, neměl na splátky, takže ho dokonce vymahači jednou drželi za nohy z okna. Nakonec mu pomohl tehdejší boss pražského podsvětí Ivan Jonák, který si později odseděl osmnáct let za objednání vraždy manželky. Skamene tehdy znal řadu bývalých veksláků, kteří po revoluci úspěšně povýšili na ‘podnikatele‘. Protože hrál ve filmu Bony a klid jednoho z nich, milovali ho, zvali na skleničku, byl zkrátka jejich maskotem. A tak se zoufalý herec nakonec Jonákovi svěřil, že si mají k němu do restaurace přijít vymahači pro peníze, které nemá, a neví, co má dělat.

Roman Skamene s Ivanem Jonákem v dobách slávy Discolandu Silvie

Roman Skamene s Ivanem Jonákem v dobách slávy Discolandu Silvie

Majitel proslulého Discolandu Silvie dorazil se svými gorilami, které problém snadno ‘vyřešily‘, a pak vymahače donutil podepsat, že peníze převzali. Nakonec se prý ještě herci omluvili. „Od té doby jsem je neviděl. Takže tak mi Ivan pomohl,“ dodal Skamene. Přesto kvůli dluhům přišel o chalupu, dlouho bojoval se závislostí na alkoholu, v němž starosti utápěl, a po čase dokonce přiznal, že dokonce s manželkou uvažovali o sebevraždě. Naživu je prý nakonec udržela pouze skutečnost, že mají děti.

Na luxusní snídaně nikdy nedošlo

Neslavně dopadla i cukrárna jedné z nejobsazovanějších hereček Ani Geislerové, která byla otevřena v roce 2008 poblíž známého pražského hřbitova Malvazinky pod heslem Snídejte šampaňské. „Chtěla bych, aby to nebyla jen cukrárna a kavárna, ale taky vinárna, a aby tady lidi příjemně poseděli a popíjeli šampaňské,“ rozvíjela svůj sen v jednom rozhovoru Aňa. Českou každodenní realitu si ale nejspíš naivně popletla s příběhy z hollywoodských ‘cajdáků‘. Koneckonců, kolik znáte lidí, kteří takhle posnídají ještě předtím, než splašeně vyrazí s dětmi do školky, a pak pádí třetí kosmickou do práce?

Aňa Geislerová ve své cukrárně

Aňa Geislerová ve své cukrárně

Pro ty, které podobné povinnosti netíží, jsou zase Malvazinky poněkud z ruky, a tak u Ani nakonec nikdo nesnídal. Jenom babičky ze sousedství se občas zastavily cestou ze hřbitova na kávičku a rakvičku se šlehačkou či věneček. A to k podnikatelskému úspěchu zdaleka nestačí. „Musím říct, že je pro mě zvláštní, když člověk vydělává po desetikorunách, ale je to zdravý,“ dodala tenkrát natěšená Aňa. Brzy ale pochopila, že takový chlebíček má příliš tvrdou kůrku, a tak po dvou letech cukrárnu raději zavřela. Byl nejvyšší čas.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace