Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Nejstarší elektrárna Vltavské kaskády je opravena. Ročně zásobí 20 tisíc domácností

19.08.2015
Nejstarší elektrárna Vltavské kaskády je opravena. Ročně zásobí 20 tisíc domácností

Autor: ČEZ

Popisek: Nejstarší elektrárna na Vltavě už zase jede naplno

Tři týdny trvající údržbové práce na jednom ze dvou soustrojí vodní elektrárny Vrané nad Vltavou jsou minulostí. Nejstarší a současně poslední vodní elektrárna tzv. vltavské kaskády před Prahou tak může po pravidelné komplexní diagnostice a údržbě nejdůležitějších částí opět vyrábět ročně v průměru více než 60 milionů kWh elektřiny, a pokrývat tak spotřebu 20 000 domácností.

Příští rok oslaví osm desítek let spolehlivého provozu a po letošní průběžné opravě soustrojí TG2 má našlápnuto k dalšímu spolehlivému fungování. Aktuálně dokončené práce, které zaměstnaly tým více než deseti specialistů z elektráren ve Vraném, Slapech a Štěchovicích, trvaly od 27. července a zahrnovaly zejména kontrolu ložisek turbogenerátoru a přetěsnění lopat oběžného kola soustrojí TG2, servisní práce na chladicích systémech a také prevenci, spočívající v diagnostice generátorů, čištění a měření kabelů nízko- a vysokonapěťových rozvodů a provádění kontroly a filtrace olejových náplní. Ve spolupráci se společnostmi ČEZ Distribuce a ČEZ Distribuční služby dochází souběžně i k opravě transformátoru T103. Nevznikla přitom žádná ztráta na výrobě, protože kvůli současné hydrologické situaci a povinnosti udržovat podle platného Manipulačního řádu pouze minimální průtok 40 m3/s směrem na Prahu by jedno ze soustrojí bylo beztak mimo provoz.

Elektrárna patří k důležitým článkům Vltavské kaskády

Dvě soustrojí, každé o výkonu 8 MW, jsou nyní opět připravena roztočit vertikální Kaplanovy turbíny na 150 otáček za minutu a využívat energii vody ve prospěch člověka. „Vodní elektrárna Vrané nad Vltavou patří k důležitým článkům Vltavské kaskády. Pravidelné servisní akce, jakou byla právě ukončená průběžná oprava, jsou nezbytnou podmínkou bezproblémového a bezpečného provozu poslední velké vltavské elektrárny před Prahou,“ říká ředitel Vodních elektráren ČEZ, a. s., Petr Maralík.

„Po loňské modernizaci řídicích systémů a ochran a právě skončené údržbě předpokládáme plynulý provoz a další déletrvající opravy až v první polovině příštího roku, kdy mimo jiné opět provedeme údržbu v jindy nepřístupných vodních cestách. Těmi na dvě soustrojí v plném provozu proudí 180 kubíků vody za vteřinu,“ dává nahlédnout do doslova do kuloárů elektrárny Ivan Halva, vedoucí provozu vodní elektrárny Vrané nad Vltavou a současně místní starousedlík.

Ze stejného množství vody vyrobí víc elektřiny

Díky pravidelné údržbě a průběžným modernizacím je nejstarší vodní elektrárna tzv. Vltavské kaskády dnes schopna vyrábět ze stejného množství vody více elektřiny. Poslední velké generální opravy soustrojí TG1 (rok 2009) a TG2 (2007) totiž znamenaly navýšení průměrné účinnosti o více než pět procent a růst průměrné roční výroby o 2,4 milionu kWh. Díky průměrné roční produkci 60 milionů kWh elektrárna dnes zásobuje 20 000 domácností v kraji na pomezí středních Čech a metropole.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace