Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Olympiáda v Koreji

Olympiáda v Koreji

Přibývají medaile, odehrávají se tu dramata,a to nejen sportovní.

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Nejstarší elektrárna Vltavské kaskády je opravena. Ročně zásobí 20 tisíc domácností

19.08.2015
Nejstarší elektrárna Vltavské kaskády je opravena. Ročně zásobí 20 tisíc domácností

Autor: ČEZ

Popisek: Nejstarší elektrárna na Vltavě už zase jede naplno

Tři týdny trvající údržbové práce na jednom ze dvou soustrojí vodní elektrárny Vrané nad Vltavou jsou minulostí. Nejstarší a současně poslední vodní elektrárna tzv. vltavské kaskády před Prahou tak může po pravidelné komplexní diagnostice a údržbě nejdůležitějších částí opět vyrábět ročně v průměru více než 60 milionů kWh elektřiny, a pokrývat tak spotřebu 20 000 domácností.

Příští rok oslaví osm desítek let spolehlivého provozu a po letošní průběžné opravě soustrojí TG2 má našlápnuto k dalšímu spolehlivému fungování. Aktuálně dokončené práce, které zaměstnaly tým více než deseti specialistů z elektráren ve Vraném, Slapech a Štěchovicích, trvaly od 27. července a zahrnovaly zejména kontrolu ložisek turbogenerátoru a přetěsnění lopat oběžného kola soustrojí TG2, servisní práce na chladicích systémech a také prevenci, spočívající v diagnostice generátorů, čištění a měření kabelů nízko- a vysokonapěťových rozvodů a provádění kontroly a filtrace olejových náplní. Ve spolupráci se společnostmi ČEZ Distribuce a ČEZ Distribuční služby dochází souběžně i k opravě transformátoru T103. Nevznikla přitom žádná ztráta na výrobě, protože kvůli současné hydrologické situaci a povinnosti udržovat podle platného Manipulačního řádu pouze minimální průtok 40 m3/s směrem na Prahu by jedno ze soustrojí bylo beztak mimo provoz.

Elektrárna patří k důležitým článkům Vltavské kaskády

Dvě soustrojí, každé o výkonu 8 MW, jsou nyní opět připravena roztočit vertikální Kaplanovy turbíny na 150 otáček za minutu a využívat energii vody ve prospěch člověka. „Vodní elektrárna Vrané nad Vltavou patří k důležitým článkům Vltavské kaskády. Pravidelné servisní akce, jakou byla právě ukončená průběžná oprava, jsou nezbytnou podmínkou bezproblémového a bezpečného provozu poslední velké vltavské elektrárny před Prahou,“ říká ředitel Vodních elektráren ČEZ, a. s., Petr Maralík.

„Po loňské modernizaci řídicích systémů a ochran a právě skončené údržbě předpokládáme plynulý provoz a další déletrvající opravy až v první polovině příštího roku, kdy mimo jiné opět provedeme údržbu v jindy nepřístupných vodních cestách. Těmi na dvě soustrojí v plném provozu proudí 180 kubíků vody za vteřinu,“ dává nahlédnout do doslova do kuloárů elektrárny Ivan Halva, vedoucí provozu vodní elektrárny Vrané nad Vltavou a současně místní starousedlík.

Ze stejného množství vody vyrobí víc elektřiny

Díky pravidelné údržbě a průběžným modernizacím je nejstarší vodní elektrárna tzv. Vltavské kaskády dnes schopna vyrábět ze stejného množství vody více elektřiny. Poslední velké generální opravy soustrojí TG1 (rok 2009) a TG2 (2007) totiž znamenaly navýšení průměrné účinnosti o více než pět procent a růst průměrné roční výroby o 2,4 milionu kWh. Díky průměrné roční produkci 60 milionů kWh elektrárna dnes zásobuje 20 000 domácností v kraji na pomezí středních Čech a metropole.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace