Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Legendární kaskadér Jaroslav Tomsa okouzlil i Květu Fialovou. Původně ale měl být úplně něčím jiným. Tajnosti slavných

11.08.2015
Legendární kaskadér Jaroslav Tomsa okouzlil i Květu Fialovou. Původně ale měl být úplně něčím jiným. Tajnosti slavných

Foto: VitalPlus

Popisek: Zakladatel světově proslulé kaskadérské školy Jaroslav Tomsa

Boj o titul mistra světa mu zhatil vážný úraz, jenž předčasně ukončil jeho sportovní kariéru. Díky němu se ale zrodila legendární česká kaskadérská škola, o jejíž služby se zahraniční filmové produkce perou.

Byl vynikající sportovec, hokejista, boxer i skvělý muzikant a hráč na foukací harmoniku. Především ale zakladatel české kaskadérské školy, která vznikla v barrandovských filmových studiích a je považována za jednu z nejlepších na světě. V posledních letech, jak sám říkal, přestoupil na svou poslední disciplínu a stal se výtvarníkem. Začal s pastely a přes olejomalbu se díky akademickému malíři, sochaři a grafikovi Jiřímu Sozanskému dostal až ke grafice.

V jednadvaceti letech zazářil poprvé v mezinárodním utkání před vyprodanou Lucernou

V jednadvaceti zazářil poprvé v mezinárodním utkání před vyprodanou Lucernou

Zářil v boxu i hokeji

Legendární Jaroslav Tomsa se narodil 19. února 1930 v Praze a vyrůstal se starším bratrem Tomášem, který tragicky zahynul ve dvaatřiceti letech. Na brusle se poprvé postavil v pěti letech, hokej začal hrát ve čtrnácti a současně začal s bratrem trénovat box. Jeho život ovlivnila řada důležitých mezníků. Jedním z prvních bylo vycestování za polární kruh do Finska na hokejový turnaj, na němž ale naši hokejisté stihli odehrát pouze jeden zápas a pak byli odvoláni, protože přišel únor 1948. Dalším milníkem byl 11. říjen 1951, kdy se jako boxer utkal před vyprodanou Lucernou poprvé s mezinárodní extratřídou Juliem Tormou. Dlouhá léta souběžně hrál hokej i boxoval, dokud ho zranění na čas z jednoho či druhého sportu nevyřadila. Několik let hrál v nejvyšší československé hokejové lize za klub I. ČLTK (později Motorlet Praha). Zranění ruky a kolena a následné pooperační komplikace však předčasně ukončily jeho profesionální sportovní kariéru.

S Karlem Engelem (vlevo) a Zdeňkem Srstkou v roce 1974 ve filmu Motiv pro vraždu

S Karlem Engelem (vlevo) a Zdeňkem Srstkou v roce 1974 ve filmu Motiv pro vraždu

Kamarád si na něj vzpomněl

K filmu se dostal díky hokeji. V roce 1948 totiž hrál ve Švédsku s bratry Honzlovými. Jeden z nich pak pracoval v roce 1960 jako odborný poradce při natáčení sportovní komedie Ledoví muži. Vzpomněl si na Tomsu, a tím začala jeho filmová kariéra. „Následovala Tarzanova smrt, to byl vlastně první akční film se základy kaskadérské práce. Pomocný režisér Tomáš Svoboda obcházel sportovní oddíly boxu, juda a zápasu, protože věděl, že ve filmu budou pády a rvačky. A to tihle kluci uměli,“ zavzpomínal Jaroslav Tomsa na kaskadérské začátky v Čechách v rozhovoru pro časopis Vital Plus. „S chováním před kamerou to už bylo horší. Plac každou chvíli prořízl rozčílený hlas režiséra, který řval: Nekoukejte mi do kamery! Byla to celkem sranda. Horší bylo, že jsme neuměli padat tak, abychom to mohli druhý den zopakovat. Byli jsme dost pomlácený, ale každý začátek bolí,“ dodal.

V roce 1984 ve filmu Pěsti ve tmě, který proslavil Marka Vašuta

V roce 1984 ve filmu Pěsti ve tmě, který proslavil Marka Vašuta

Okouzlil i Tornado Lou

O jeho dalším osudu definitivně rozhodla o čtyři roky později muzikálová komedie Limonádový Joe aneb Koňská opera, kterou v polovině 60. let zhlédlo v kinech téměř 4,6 miliónu diváků. Od jejího natočení filmu se pohledný, štíhlý a charismatický Tomsa stal idolem mnoha žen. „Když jsem s ním točila Limonádníka, líbil se mi víc než Karel Fiala,“ prohlásila o něm představitelka Tornado Lou Květa Fialová. Současně se zrodila v pražském Filmovém studiu Barrandov první kaskadérská skupina v Čechách. Ačkoli Jaroslav ani jeho kolegové neměli s touto profesí žádné předchozí zkušenosti, jejich vysoké nasazení vedlo k úspěchům a stále častějšímu využívání ze strany filmařů. A Jaroslav Tomsa se stal jednou z nejvýznamnějších osobností české kaskadérské školy a spolupracoval na více než stovce filmů.

Jaroslav Tomsa s kolegou a kamarádem Petrem Jáklem starším

Jaroslav Tomsa s kolegou a kamarádem Petrem Jáklem starším

Agenturta s mezinárodní prestiží

Až poté přišly zakázkové zahraniční koprodukce Zlatokopové z Arkansasu, Černý orel ze Santa Fé či Most u Remagenu. V 70. letech Tomsa založil kaskadérskou skupinu Filmka, která se po sametové revoluci proměnila v agenturu Filmka Stunt a sdružuje zkušené koordinátory, nejlepší kaskadéry, jezdce na koních, řidiče, šermíře a specialisty na bojová umění. V roce 2000 pak vzhledem ke svému věku předal její vedení svému kolegovi a kamarádovi Ladislavu Lahodovi. Čeští kaskadéři už byli dvanáctkrát nominováni na prestižní cenu Taurus, které bývá přezdíváno kaskadérský Oscar, a zúčastnili se již třikrát jejího udílení v Hollywoodu – za filmy U-571 v roce 2001, Šanghajští rytíři v roce 2003 a Hell Boy v roce 2009.

S druhou manželkou Alenou prožil padesát sedm let

S druhou manželkou Alenou prožil padesát sedm let

Pravdu mu rodina zatajila

Oženil se dvakrát, poprvé již v osmnácti letech. S druhou manželkou Alenou, se kterou žil padesát sedm let, měl dvě dcery. Letos v únoru ještě oslavil pětaosmdesátiny na obrovské party, kterou pro něj uspořádali kamarádi a kolegové v pražském klubu MAT. A o dva měsíce později u něj lékaři diagnostikovali rakovinu slinivky břišní. O závažnosti svého stavu neměl ale Tomsa ani ponětí, rodina si výslovně nepřála, aby mu lékaři prozradili krutou pravdu, že mu zbývá pouze pár týdnů života. A tak mu řekli, že má jen vážnější potíže se žlučníkem. Zůstal doma mezi svými nejbližšími, do nemocnice pouze docházel na kapačky, které mu lékaři doporučili na posílení organismu. „Manžel měl poslední přání, aby odešel doma v rodinném kruhu. A tak jsme mu to samozřejmě splnili,“ sdělila Blesku jeho manželka Alena, poté co Jaroslav Tomsa 5. srpna večer zemřel.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace