Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Smrt úřadovala v jeho okolí jak černá ruka. Těžké ztráty a kruté karamboly praotce českého bigbítu Petra Jandy... Tajnosti slavných

04.06.2015
Smrt úřadovala v jeho okolí jak černá ruka. Těžké ztráty a kruté karamboly praotce českého bigbítu Petra Jandy... Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Zatímco v muzice se mu daří již půl století, v soukromí si nejslavnější český rocker Petr Janda prošel očistcem... Už léta žije nedaleko středočeských Jevan.

Zatímco v kariéře nestorovi české rockové hudby osud nadělil vrchovatou měrou, v soukromí mu tvrdě a systematicky ubíral, jakoby ho chtěl za úspěch a slávu pořádně vytrestat. Nejkrutější byly ztráty nejbližších, které mu vzala rakovina.

Populární zpěvák, kytarista, skladatel, v menší míře pak i textař a producent hrál zpočátku v amatérských dixielandových kapelách na klarinet a kytaru. Potom přešel k rock’n’rollu. Od samého začátku se prosadil jako zpěvák stejně jako skladatel a je autorem většiny písní, které Olympic natočil. „Olympic znamená pro český beat asi tolik, co Karel Vlach znamenal pro český swing,“ prohlásil již v roce 1967 kritik Lubomír Dorůžka. V té době nejspíš nikoho nenapadlo, že nejslavnější česká rocková kapela bude hrát i ve 21. století.

Skupina Karkulka

Skupina Karkulka

Rok založení je sporný

Petr Janda se narodil 2. května 1942 na pražských Vinohradech. Jeho rodiče byli právníci, otec pracoval na ministerstvu financí, ale po roce 1948 se stal nežádoucím a byl poslán do kladenských hutí. Petr vyrůstal v hudební rodině, oba rodiče se hudbě věnovali a vztah k ní se přenesl i na jejich syny. Nejstarší Jiří hraje na saxofon a jméno nejmladšího Bohuslava je spjato například se známou rockovou skupinou Abraxas. Petr od dětství zpíval v pěveckém sboru Bohumila Kulínského a učil se hrát na housle, které ale posléze s lehkým srdcem vyměnil za kytaru.

Olympic v roce 1963

Olympic v roce 1963

Po maturitě se vyučil spojovacím technikem. To už ale propadl muzice, a hrál ve skupině Sputnici, a poté založil instrumentální soubor Big Beat Quintet (B.B.Q.), kde byli jeho partnery Pavel Chrastina a Jan Antonín Pacák. Osudným se mu stal rok 1963, kdy nastoupil do skupiny Karkulka, která se záhy přejmenovala na Olympic. Již v roce 1964 se stal jejím frontmanem a s novým hudebním trendem, který nastolili Beatles, se začal prosazovat i jako zpěvák. O datu vzniku skupiny její frontman říká: „Já jsem do Olympiku přišel v roce 1963, to se ještě jmenoval Karkulka. Ale kapela hrála už určitě minimálně rok předtím. Takže některé prameny uvádějí jako rok založení 1962.“

Krize slavného Olympiku

Kariéra ‘nejtrvanlivější‘ české skupiny je lemována desítkami alb, z nichž to úplně první s názvem Želva je považováno za jedno z nejlepších v celé historii české rockové hudby. Ze stovek písní, které Janda napsal, jsou asi nejslavnější právě Želva či Dej mi víc své lásky, on sám má však nejraději baladické a zamyšlené Otázky. „To je skladba, která přišla v pravý čas a obsahuje zřetelný podtext. Vznikla v roce 1969 a je tam určité zamyšlení, bylo mi tehdy sedmadvacet let a dalo by se říct, že jsem se už stával chlapem. Začínal jsem uvažovat o věcech už jinak, než rozevlátě jako v Ptáku Rosomákovi či Želvě,“ říká. Olympic přežil několik krizí, časté střídání muzikantů i nástup nových hudebních stylů. Jeho soupeření s hardrockovou trojicí Katapult se na přelomu 70. a 80. let stalo podobným fenoménem, jakým je ve fotbalu rivalita pražských klubů Sparty a Slavie.

S Janou a dětmi v době velkolepého vzestupu na vrchol

S Janou a dětmi v době velkolepého vzestupu na vrchol

Po listopadu 1989 se Olympic dostal poněkud do ústraní, a proto se Janda rozhodl ke 30. výročí legendární skupinu rozpustit. Věnoval se pak svému nahrávacímu studiu a především rodině. Stále víc mu však chybělo živé hraní. „Muzikantský absťák narostl do takových rozměrů, že jsem obtelefonoval kluky z kapely, jestli by do toho šli znovu,“ zavzpomínal v rozhovoru pro ČT 24. Kromě hudebních aktivit si v roce 2004 neodpustil podle svých slov jednu ‘mladickou nerozvážnost‘ – kandidoval za hnutí Nezávislí do Senátu. Voliči si ho však přáli vidět spíš na pódiu, a tak výsledek hlasování podle toho dopadl.

Dvě manželství se špatným koncem

Zatímco v hudební branži sklízel jeden úspěch za druhým, v osobním životě musel projít několika těžkými zkouškami. S první ženou Janou se seznámil v polovině 60. let, v roce 1967 se jim narodil syn Petr a 13. dubna 1974 dcera Marta, která se proslavila jako zpěvačka německé kapely Die Happy a dnes již také patří ke stálicím české populární hudby. Jenže rodinné štěstí vzalo závratným tempem zasvé. Na konci 80. let zjistili paní Jandové při běžné preventivní prohlídce rakovinu vaječníků. Nemoc měla rychlý průběh a Jana zemřela v roce 1991. Synu Petrovi byl diagnostikován rakovinový nádor na mozku a po jedenácti letech těžkých bojů s nemocí zemřel i on. Po matčině smrti odešla Marta z domova a Petr Janda najednou zůstal z původně čtyřčlenné rodiny sám.

Druhá manželka Martina s dcerou Eliškou

Druhá manželka Martina s dcerou Eliškou

Nejkrutější období v životě mu pomohla překonat hlavně hudba, a pak také nový vztah. Po roce známosti se podruhé oženil s krásnou reportérkou a moderátorkou Martinou, která je o sedmadvacet let mladší, a brzy se jim narodila dcera Eliška. Toto manželství však nevydrželo. I když po rozvodu prohlašoval, že se už nikdy neožení, přesto to v roce 2005 zkusil potřetí. V současné době žije ve svém domě v Hradci v Posázaví, jeho současná manželka Alice je mladší o čtyřicet let. Mají spolu šestiletou Anežku a o tři roky mladší Rozárku. Navíc je Janda již trojnásobným dědečkem – od syna Petra má dva dospělé vnuky Matouše a Petra a od Marty dvacetiměsíční vnučku Marušku.

S dcerou Martou a jejím manželem Miroslavem Vernerem

S dcerou Martou a jejím manželem Miroslavem Vernerem

Láskyplný zázrak

Se současnou manželkou se poznali, když jí bylo osmnáct. Tenkrát si prý čerstvě rozvedený rocker říkal, že by se mu nějaká ta ženská hodila, rozhlížel se ale mezi čtyřicátnicemi, pak mezi třicítkami. Myslel, že už to nějak doklepe, protože má před důchodem, ale sám zůstat nechtěl. A připouští, že když poznal Alici Fojtíkovou, nějak se mu to vymklo z rukou a zjistil, že na lásku i otcovství je vhodná doba kdykoli. „Alice je prostě zázrak. Kolikrát se sice objeví nepřející, co mi píší, že jsem uslintaný dědek, ale nic si z toho nedělám. Nikdo mi ani nevěří, že už jsme spolu čtrnáct let. A jsme spolu stále, o dovolených, na večírcích… Ona na mě dokonce žárlí. To je neuvěřitelné! Ale já tedy na ni také,“ prozradil serveru Korzár.sk.

O čtyřicet let mladší Alici si vzal v Kutné Hoře 11. června 2005

O čtyřicet let mladší Alici si vzal v Kutné Hoře 11. června 2005

Bez hudby si ale nedovede život představit, když dva dny nesáhne na kytaru, tak prý nestojí za nic. A tak ani není divu, že kromě Olympiku má ještě několik dalších hudebních aktivit, které nejsou tak známé. „Za prvé učím na Konzervatoři Jaroslava Ježka, za druhé mám přes léto ještě jednu kapelu na venkově, které říkáme Souseďanka a jezdíme s ní hrát po hospodách. Pak mám ještě jednu mezinárodní kapelu, které říkáme Tarantula,“ upřesnil.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace