Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Moji novináři nevědí, jak o mně mají psát, stýská si Babiš. A ti, kdo vytunelovali Lidovky a založili Antibabiš.cz, se jim prý posmívají. A ta Kleslové biopaliva…

15.05.2015
Moji novináři nevědí, jak o mně mají psát, stýská si Babiš. A ti, kdo vytunelovali Lidovky a založili Antibabiš.cz, se jim prý posmívají. A ta Kleslové biopaliva…

Foto: Hans Štembera

Popisek: Andrej Babiš

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš je spokojen s tím, kolik mu vydělává mediální vydavatelství Mafra. „Mafru jsem koupil za osminásobek EBITDY a nyní vydělává přesně tak, jak jsem chtěl,“ řekl Babiš na své přednášce v rámci programu Cesta úspěšných na pražské VŠE. Informoval o tom server Mediaguru.cz.

Ten připomněl, že podle oficiálních informací se za loňský rok zdvojnásobil provozní zisk Mafry před započtením úroků, daní a odpisů, a to oproti stejnému období roku 2013.

Mafru koupil Babiš v červnu roku 2013. Tvrdí, že média bere jako investici a nehodlá se jich v budoucnu zbavovat, a to ani po svém odchodu z politiky.

„Kupoval jsem je s určitým investičním záměrem. Jen jsem tehdy bohužel nedomyslel, že tak novináře dostanu do blbé pozice,“ přiznal lídr hnutí ANO a postěžoval si, že „jeho“ novináři příliš neví, jak o něm jako politikovi psát a že se jim kvůli tomu ostatní posmívají: „Mimo jiné i ti, kteří Lidovky vytunelovali a teď si založili servery antiBabiš,“ podotkl ministr.

Takto prý Radmila Kleslová pomohla Babišovi k pohádkovému byznysu

Ministr financí Andrej Babiš po nátlaku opozice ustoupil od návrhu na pokračování daňové podpory výroby biopaliv, která se povinně přimíchávají do pohonných hmot. Pod palbu se šéf hnutí ANO dostal zejména kvůli tomu, že úlevy se měly opět týkat jen paliv z rostlin, kde je lídrem trhu jeho Agrofert. Hospodářské noviny v této souvislosti poukazují na to, že Babišovi před několika lety umožnila takto vydělávat současná členka nejužšího vedení ANO Radmila Kleslová.

„Souhlasím s ukončením daňové podpory biopaliv, protože už nechci poslouchat Kalouskovy lži a demagogii. Stát nebude dotovat vysokoobjemová biopaliva a ušetří 1,5 miliardy ročně. Zaplatí za to občané a přepravní firmy v cenách. Poděkovat můžou Kalouskovi,“ nechal se slyšet ministr financí Andrej Babiš.

K poslednímu červnu tak skončí daňová podpora výroby biopaliv, kterou měla Česká republika od Evropské unie povolenou od roku 2009. Novela, kterou sepsalo Ministerstvo financí pod vedením šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, původně počítala s jejím pokračováním, ale po kritice opozice, která poukazovala zejména na střet zájmů ministra financí, se daňová podpora pro výrobce biopaliv prozatím uloží k ledu.

Pod palbu se šéf hnutí ANO dostal kvůli tomu, že úlevy se měly opět týkat jen paliv z rostlin, kde je lídrem trhu jeho Agrofert. V Evropě přitom dle Hospodářských novin sílí tendence potlačovat druhy biopaliv, jež nejvíce symbolizují žlutá pole s řepkou olejkou. Naopak biopaliva druhé generace, která se získávají třeba z dřevěného uhlí nebo živočišného odpadu, by se v budoucnu dle Hospodářských novin měla dočkat výraznější podpory.

Dá se tak prý čekat, že stanovisko z Bruselu, jak s podporou biopaliv dál, které si vyžádala vláda, doporučí, aby se případné úlevy, s nimiž kabinet Bohuslava Sobotky do budoucna počítá, netýkaly jen nejstaršího druhu biopaliv, jimž dominuje vicepremiérův Agrofert, ale i modernějších a méně rozšířených směsí.

Kdo umožnil Babišovi vydělávat na biopalivech?  

Hospodářské noviny v souvislosti s daňovými úlevami, které se doposud týkaly jen paliv z rostlin, kde je lídrem trhu Babišův Agrofert, poukazují na to, že do zákona právě toto opatření pomohla protlačit nynější členka nejužšího vedení hnutí ANO Radmila Kleslová.

V roce 2009 totiž Kleslová pracovala jako asistentka poslance za ČSSD Miloslava Souška, který do zákona z dílny tehdejšího ministra financí Miroslava Kalouska prosadil, aby se do paliv přimíchávaly pouze metylestery řepkového oleje. Na tvorbě pozměňovacího návrhu se dle Miroslava Kalouska měla podílet Kleslová.

Kleslová odmítá, že by pomáhala sepisovat prořepkový pozměňovací návrh, její bývalý šéf ale tvrdí opak. „Byla to moje asistentka, logicky se podílela na tom, co jsem dělal. Je to dobrá právnička, navíc se vyzná v chemickém průmyslu. Já jsem původně technik. Její znalosti pro mě byly podstatné,“ vysvětlil Soušek Hospodářským novinám.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace