Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tak to u nás nemá obdobu, starosta byl nominován na TýTý! A probojoval se mezi pět osobností televizní zábavy, vedle Šípa, Krause, Ebena a Cibulky

22.04.2015
Tak to u nás nemá obdobu, starosta byl nominován na TýTý! A probojoval se mezi pět osobností televizní zábavy, vedle Šípa, Krause, Ebena a Cibulky

Foto: Archiv

Popisek: Vladimír Kořen je starosta Říčan.

Je tak sympatický a pohledný, že by mohl bodovat i v kategoriích fešák nebo muž roku, ostatně jeho příjmení k tomu přímo nabádá. Přízeň diváků i voličů si získal díky odvaze, s jakou se v populárně naučném pořadu Zázraky přírody pouští do velmi odvážných dobrodružství. Stejně odvážná je jeho veřejná činnost. Jako starosta Říčan to totiž Vladimír Kořen rozhodně nemá jednoduché. Za vizi klidného města totiž musí bojovat s obhájci průmyslové zóny a developery.

Když jeho volební sdružení, nazvané Klidné město, poprvé s přehledem vyhrálo volby v Říčanech velmi ho to překvapilo, ale víc ho prý potěšilo, že se jeho malá dcera ve stejný den stala mistryní ČR v šachu. Nijak velkou radost neměla ani manželka. Pustil se do politiky, protože se mu vůbec nelíbilo, že se Říčany staly cílem developerů a že se místo s krásnou přírodou mělo stát průmyslovou zónou.  Kvůli funkci starosty, do které byl vzápětí po volbách zvolen, navíc  musel rezignovat na svoji práci v redakci zpravodajství ČT. Tyto dvě funkce jsou totiž podle kodexu ČT neslučitelné. A tak  alespoň zůstal u popularizace vědy, která ho baví mnohem více než politika. Je přesvědčen, že to je čistá  věc, která lidi baví a nevyvolává politické hašteření.

Poklona sokovi

Připomeňme, že do funkce starosty  byl poprvé zvolen v roce 2010, podruhé v roce 2014. Politickou reprezentaci Říčan by mohli zdejším obyvatelům mnozí závidět, zatímco jinde se rvou o posty pravice s levicí, zde město řídí zastupitelé za Klidné město a Unii pro sport a zdraví. A až neuvěřitelně zní skutečnost, že svému sokovi při volbách na post starosty, populárnímu lékaři Michalu Mrázkovi,  ještě složil poklonu. Konstatoval, že je jeho vzorem a poděkoval mu za to, že se zasloužil o vybudování stacionáře pro seniory.

Česká hlava i Úřad s úsměvem

Obdiv si Vladimír zaslouží i za svoji publicistickou a moderátorskou činnost, která byla již několikrát oceněna. Získal například cenu Česká hlava za stejnojmenný pořad České televize, za popularizaci vědy zase čestnou medaili Vojtěcha Náprstka  od Akademie věd ČR.  Připomeňme, že v České televizi se kromě velmi oblíbených Zázraků přírody podílel i na pořadech Tajemství vody nebo Živé srdce Evropy. Díky těmto velmi sledovaným pořadům byl nominován také na výroční ceny TýTý a probojoval se mezi pět osobností televizní zábavy - společně s Karlem Šípem, Janem Krausem, Markem Ebenem a  Alešem Cibulkou.  Ale  sbírá  uznání i jako starosta. Loni například získaly Říčany Cenu ministerstva vnitra za kvalitu veřejné  správy, předloni zase ocenění Úřad s úsměvem.

Žádná idylka

Práce starosty však rozhodně není ani v Říčanech žádná idylka a boj proti stavební lobby i opozici přináší hořké chvíle. Velké problémy dělá radním také nedostatek míst v mateřských školkách. Letos například museli ukončit spolupráci s firmou, která stavěla novou MŠ kvůli tomu, že nedodržela harmonogram prací a vyhlásit novou veřejnou zakázku na její dokončení. „Jde o razantní krok, který se nedělá často. Termín výstavby byl velmi ostrý, s pracemi se začalo v dubnu loňského roku a původní termín dokončení byl konec listopadu. Jenže firma termín nesplnila a nedodržela ani nově stanovené prodloužení lhůty. Navíc se přidal informace o platebních potížích. Jednali jsme rázně. V den, kdy jsme odstoupili od smlouvy, objekt okamžitě zajistila námi najatá bezpečnostní agentura,“ oznámil  starosta občanům na webu města a omluvil se jim za průtahy s výstavbou.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace