Tisková agentura ČTK má průšvih, prý zveřejnila lživou zprávu. Na co si stěžuje poslanec Huml
22.02.2015
Foto: ČT
Popisek: Byl jsem poškozen já, autor textu a tři ministři, protestuje poslanec Stanislav Huml (ČSSD) proti zprávě, kterou vydala ČTK
Podle ČTK měl čistku na čelných postech ministerstva obrany, zahraničí a průmyslu a obchodu žádat poslanec Stanislav Huml (ČSSD). „ČTK vyrábí kachny,“ ohradil se Huml a podal stížnost na adresu předsedy Rady ČTK s tím, že byl poškozen on, autor textu, ze kterého ČTK vycházela, a tři ministři.
ČTK totiž citovala někoho jiného. Autorem zveřejněného textu nebyl poslanec Stanislav Huml. „Odeslal jsem stížnost na Radu ČTK,“ reagoval pro ParlamentníListy.cz Huml s tím, že veškeré podrobnosti uvádí také na svých webových stránkách: „Jde o perex. Text není můj, ale autora článku, na který upozorňuji, a který je pod textem, jak vidíte, podepsán. Kdyby redaktor článek otevřel a přečetl, snadno by to zjistil. A vyjmout z perexu jen polovinu textu a nesdělit veřejnosti to podstatné o dvojím metru z druhého odstavce zvyšuje pravděpodobnost, že šlo o úmyslnou manipulaci,“ uvádí ve stížnosti Huml. „Zásadního pochybení se redakce dopustila v momentě, kdy není schopna kontaktovat domnělého autora výroku,“ dodává.
ČTK informovala o tom, že poslanec Huml žádá odstoupení Zaorálka, Mládka i Stropnického
ČTK totiž mimo jiné informovala: „Poslanec koaliční sociální demokracie Stanislav Huml je přesvědčen, že by z vlády měli okamžitě odejít jeho straničtí kolegové Jan Mládek a Lubomír Zaorálek i Martin Stropnický z hnutí ANO. Ministři průmyslu a obchodu, zahraničí a obrany by podle něj měli skončit kvůli tomu, že nejméně jedna česká firma dodávala zbraně na Ukrajinu. Poslanec známý svým proruským postojem se tak dnes vyjádřil na facebooku.“
Informaci ČTK převzala další média. „Jde o poměrně závažné sdělení, se kterým byl během dne konfrontován ministr Mládek a díky senzacechtivému titulku jej přebralo značné množství médií,“ píše ve stížnosti Huml
Huml: byl jsem poškozen já, autor textu a tři ministři
Poslanec tvrdí, že postup redaktora ČTK byl v rozporu se zákonem. „Zpráva rozhodně není objektivní, je lživá i v opravené verzi, když není uveden autor, jehož výrok byl zkrácen. Postupem ČTK se cítím být poškozen. Stejně byl poškozen autor textu, poškozeni byli koneckonců i tři ministři vlády, které podle kachny ČTK vládní poslanec vyzývá k demisi,“ píše také Huml. V závěru stížnosti na Radu ČTK pak připojuje žádost o sdělení, jakým způsobem byla vyřízena.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Redaktor KL