Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Konkurenta z Draculy prý populární baryton zákeřně vyštval. Co se stalo a z čeho byl obviňován? Tajnosti slavných

29.01.2015
Konkurenta z Draculy prý populární baryton zákeřně vyštval. Co se stalo a z čeho byl obviňován? Tajnosti slavných

Foto: Nota Bene Musical

Popisek: O muzikálu Dracula se říká, že je prokletý, a možná na tom opravdu něco bude. Dvacáté výročí premiéry je na spadnutí a jeho hlavnímu představiteli Danielu Hůlkovi se už zase začíná lepit smůla na paty. Před pár dny si při banální autonehodě uhnal zápal plic.

Do české kultury se zapsal jako nenapodobitelný muzikálový Dracula, málokdo však tuší, že k životní roli, která navždy změnila jeho profesionální dráhu, mu napomohla náhoda. Co se před dvaceti lety stalo a co Danielu Hůlkovi řada kolegů vyčítala jako zlý úmysl?

Přestože charismatický zpěvák disponuje jedinečným barytonem, nejspíš by ho dodnes většina z nás neznala, nebýt osudové náhody. Hlavní roli v historicky prvním novodobém českém muzikálu, za nímž stojí zesnulý hudební génius Karel Svoboda, měl totiž původně hrát a zpívat Daniel Landa a neznámého operního pěvce Daniela Hůlku měl Svoboda pouze v záloze. Jenže Landa se těsně před zahájením zkoušek vyboural.

Zlomyslný osud zaúřadoval

Nebýt Landovy bouračky, nejspíš by se Hůlka z operního jeviště do centra českého showbyznysu vůbec nedostal. „Oba jsme jezdili automobilové závody a jeli jsme závod, Danovi se rozbilo auto, takže musel odstoupit. A on za mnou přišel, jestli bych mu nepůjčil svoje auto, že by si chtěl aspoň potrénovat na okruhu. Bohužel měl nehodu a zmasakroval si ruku. Tím pádem do muzikálu nastoupil až po půlroce hraní,“ vysvětlil Hůlka až po letech.

Roli v Draculovi přihrála Hůlkovi náhoda. Nebo osud?

Roli v Draculovi přihrála Hůlkovi náhoda. Nebo osud?

Na první pohled to opravdu vypadalo jako schválnost – Landa se sám ´odstavil‘ z netrpělivě očekávaného muzikálového projektu ve prospěch Hůlky, navíc tím, že havaroval v jeho autě. Není divu, že se našli i tací, kteří Hůlku dokonce podezřívali z intrik a zlého úmyslu. „Spousta lidí mě obviňovala, že jsem to udělal schválně, a nejvíc se mě tehdy zastal Danův táta,“ dodal zpěvák. Změna obsazení, vynucená osudem, se nakonec mimořádně vyplatila. Vysoký charismatický muž s vlající hřívou se v roli Draculy tak osvědčil, že v ní zůstal tři roky, a dokonce díky ní získal v roce 1998 Zlatého slavíka.

Prokletý projekt?

Dnes má muzikál za sebou více než 1200 repríz a nikdo si nedokáže Draculu v podání někoho jiného než Daniela Hůlky představit. Zpěvák se sice vždycky na čas vytratí, pak se ale vrátí a znovu podává skvělé výkony. Stejně tomu určitě bude i v nadcházející obnovené premiéře. Na přelomu února a března roku 2015 uvede Hudební divadlo Karlín při příležitosti 20. výročí premiéry Draculy 28 exkluzivních představení. Bohužel řada významných osobností už u toho nebude.

Skladatel Karel Svoboda a jeho nejslavnější protagonisté Lucie Bílá a Dan Hůlka

Slavná historie, která se ji nemůže opakovat: Skladatel Karel Svoboda
a nejúspěšnější pár muzikálu Dracula Lucie Bílá a Dan Hůlka

Ne nadarmo se o Draculovi říká, že je prokletý. Velkolepé výročí již neoslaví autor hudby Karel Svoboda, textař Zdeněk Borovec, ani choreograf Richard Hes. Navždy nás opustili i režisér Jozef Bednárik a pomocný režisér Lubomír Fritz, na jevišti už nikdy nestanou ani zpěváci Iveta Bartošová a Karel Černoch. Hlavním ‘plusem‘ projektu je jeho úspěšnost – jen skladatel Karel Svoboda na něm vydělal neuvěřitelných 20 milionů korun.

Slavný Dracula opět v ohrožení?

V novém nastudování čeká slavný muzikál řada změn. Režie se tentokrát ujal Filip Renč, jenž hodlá udělat maximum pro uspokojení náročného diváka. „To představení mělo téměř tři hodiny. Nyní se i s přestávkou vejdeme do dvou. Myslím, že to divák ocení,“ prozradil Renč serveru Blesk.cz. V hlavní roli ani tentokrát nemůže chybět Daniel Hůlka, alternovat ho bude Pepa Vojtek. A osud už zase začal úřadovat – hlavnímu představiteli se lepí problémy na paty.

Legendární Dracula Daniel Hůlka už je zase ve formě

Legendární Dracula Daniel Hůlka už je zase ve formě

Dan má za sebou zánět slinivky břišní, který ho málem připravil o život. Cítí se ale už dobře, i když musí pořád držet dietu. Letošní rok však nezahájil zrovna nejlépe, život mu už zase zkomplikovala autohavárie. Na náledí do něj nabourala jiná řidička, a i když Hůlka neutrpěl žádné zranění, odnesl ji zápalem plic. „Nabourala do mě nějaká paní, jen jsme do sebe ťukli z vedlejší. Viděl jsem, jak jede, bylo namrzlo, stála na brzdách, ale nemohla nic dělat, takže do mne najela. Ruplo mi přední sklo, takže jsme to nemohli vyšetřit bez policie, protože je hodně drahé. A jak tak člověk čeká, chvilku sedí v autě, chvíli je venku, jste oblečení-neoblečení, tak jsem nastydl a teď bojuji s tím, že mám podezření na zápal plic a beru antibiotika,“ popsal Hůlka událost médiím a dodal: „Na hlasivky nemá zápal plic moc vliv, ale kdybych měl zazpívat celé představení, tak bych mohl dostat i infarkt.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská