Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Seznamte se: Další mocný lobbista a údajný „kmotr“, kterého ještě neznáte, je mnohem šikovnější než konkurenti. Baví se s ním galerka i významní finančníci a politici

25.01.2015
Seznamte se: Další mocný lobbista a údajný „kmotr“, kterého ještě neznáte, je mnohem šikovnější než konkurenti. Baví se s ním galerka i významní finančníci a politici

Foto: ČT

Popisek: Vlivný advokát Miroslav Jansta, který označení lobbista nemá moc rád, je prý vztahový gigant, který dokáže vyjít s kdekým. Bydlí v Průhonicíhc, pár metrů od Babiše.

Pod titulkem „Poslední z mocných lobbistů“ popisuje páteční Mladá fronta Dnes osobnost vlivného advokáta Miroslava Jansty. Své síly prý v nadcházejícím období otestuje v boji o miliardy pro sport, neboť právě v tomto odvětví se Jansta angažuje.

Když Jansta slavil v březnu 2012 padesátiny, před vchodem do historické budovy Českého muzea hudby na pražské Malé Straně, kde oslava probíhala, se střídaly luxusní limuzíny s profesionálními řidiči. Občas dovnitř vklouzla osoba s ochrankou. Jednou z nich byl i tehdejší prezident republiky Václav Klaus, píše list s tím, že mezi gratulanty nechyběly špičky politických stran, nejmocnější sportovní funkcionáři a tuzemští byznysmeni z první ligy. Jako příklady deník uvádí osoby jako Ivo Valenta, Ivan Zach, Antonín Charouz, Karel Komárek nebo Komárkův sok z bojů o Sazku Marek Dospiva.

Nikdy jsem nebyl přísavka na politikovi

Na rozdíl od jiných politických podnikatelů, jejichž hvězda už vyhasla, na Janstu prý rotace vládních koalic neměla výraznější vliv. Sám Jansta prý o sobě mluví nerad jako o lobbistovi. „Nesrovnávejte mě s Janouškem a dalšími. Nikdy jsem nebyl přísavka na nějakého konkrétního politika,“ cituje deník Janstova slova. Nyní prý lobbuje za sport a za to, aby do něj šlo více peněz.

List připomíná, že Jansta se stal v lednu 2012 šéfem největší sportovní organizace ČSTV. Později to prý začalo skřípat mezi Janstou a Českým olympijským výborem, a jeho šéfem Jiřím Kejvalem. Jansta s Kejvalem se prý rozešli v otázce organizace sportu a rozdělování peněz. V osobní válku se prý rozhořel Janstův vztah s podnikatelem v PR Jiřím Bisem. Tomu má patřit několik nemovitostí v Peci pod Sněžkou, kde zároveň ČSTV, nyní Česká unie sportu, vlastní lyžařský areál.

Pochopil, že nejvíc peníze chybí regionálním klubům

Jansta se postupně přesunul na stranu regionálních jednot a klubů. „Pochopil stejně jako před lety Hušák, že právě ony trpí největším nedostatkem peněz, protože při porcování dotací ‘shora‘ k nim toho už moc nedoputuje,“ píše list s tím, že právě proto začal Jansta se šéfem Fotbalové asociace Miroslavem Peltou stavět na struktuře regionálního sportu.

List poukazuje na to, že konkurenční sportovní tábory nyní čekají týdny taktických půtek, protože na půdě ministerstva školství vzniká novela zákona o sportu, která by měla definovat principy organizace sportu v Česku a také jeho financování.

Jansta je vztahový gigant

Podle deníku bude v přetahované o český sport Jansta potřebovat moc, jak získat peníze pro ‘hladové‘ sportovce. Právě spokojenost stovek tisíc sportovců totiž rozhodne o vítězi. K vítězství má prý větší předpoklady právě Jansta. „Jansta je vztahový gigant. Nikdo jiný nedokáže spojovat tolik důležitých lidí jako on. Baví se s ním galerka stejně jako nejbohatší finančníci v zemi, to Roman Janoušek neuměl,“ cituje list nejmenovaného pražského lobbistu.

Jansta má prý blízko k Jiřímu Paroubkovi, Stanislavu Grossovi, Janu Mládkovi či Miloši Zemanovi. Naopak premiér Sobotka prý nepatří k jeho fanouškům. Sobotka se prý opírá o dalšího vlivného advokáta Radka Pokorného, se kterým Jansta neměl vždy ideální vztahy. Blízko má Jansta prý i k ministru školství Chládkovi. Vztahy Babiše a Jansty oba označují za standardní a neutrální, list ale poukazuje na to, že oba bydlí v Průhonicích jen několik stovek metrů od sebe.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace