Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Seznamte se: Další mocný lobbista a údajný „kmotr“, kterého ještě neznáte, je mnohem šikovnější než konkurenti. Baví se s ním galerka i významní finančníci a politici

25.01.2015
Seznamte se: Další mocný lobbista a údajný „kmotr“, kterého ještě neznáte, je mnohem šikovnější než konkurenti. Baví se s ním galerka i významní finančníci a politici

Autor: ČT

Popisek: Vlivný advokát Miroslav Jansta, který označení lobbista nemá moc rád, je prý vztahový gigant, který dokáže vyjít s kdekým. Bydlí v Průhonicíhc, pár metrů od Babiše.

Pod titulkem „Poslední z mocných lobbistů“ popisuje páteční Mladá fronta Dnes osobnost vlivného advokáta Miroslava Jansty. Své síly prý v nadcházejícím období otestuje v boji o miliardy pro sport, neboť právě v tomto odvětví se Jansta angažuje.

Když Jansta slavil v březnu 2012 padesátiny, před vchodem do historické budovy Českého muzea hudby na pražské Malé Straně, kde oslava probíhala, se střídaly luxusní limuzíny s profesionálními řidiči. Občas dovnitř vklouzla osoba s ochrankou. Jednou z nich byl i tehdejší prezident republiky Václav Klaus, píše list s tím, že mezi gratulanty nechyběly špičky politických stran, nejmocnější sportovní funkcionáři a tuzemští byznysmeni z první ligy. Jako příklady deník uvádí osoby jako Ivo Valenta, Ivan Zach, Antonín Charouz, Karel Komárek nebo Komárkův sok z bojů o Sazku Marek Dospiva.

Nikdy jsem nebyl přísavka na politikovi

Na rozdíl od jiných politických podnikatelů, jejichž hvězda už vyhasla, na Janstu prý rotace vládních koalic neměla výraznější vliv. Sám Jansta prý o sobě mluví nerad jako o lobbistovi. „Nesrovnávejte mě s Janouškem a dalšími. Nikdy jsem nebyl přísavka na nějakého konkrétního politika,“ cituje deník Janstova slova. Nyní prý lobbuje za sport a za to, aby do něj šlo více peněz.

List připomíná, že Jansta se stal v lednu 2012 šéfem největší sportovní organizace ČSTV. Později to prý začalo skřípat mezi Janstou a Českým olympijským výborem, a jeho šéfem Jiřím Kejvalem. Jansta s Kejvalem se prý rozešli v otázce organizace sportu a rozdělování peněz. V osobní válku se prý rozhořel Janstův vztah s podnikatelem v PR Jiřím Bisem. Tomu má patřit několik nemovitostí v Peci pod Sněžkou, kde zároveň ČSTV, nyní Česká unie sportu, vlastní lyžařský areál.

Pochopil, že nejvíc peníze chybí regionálním klubům

Jansta se postupně přesunul na stranu regionálních jednot a klubů. „Pochopil stejně jako před lety Hušák, že právě ony trpí největším nedostatkem peněz, protože při porcování dotací ‘shora‘ k nim toho už moc nedoputuje,“ píše list s tím, že právě proto začal Jansta se šéfem Fotbalové asociace Miroslavem Peltou stavět na struktuře regionálního sportu.

List poukazuje na to, že konkurenční sportovní tábory nyní čekají týdny taktických půtek, protože na půdě ministerstva školství vzniká novela zákona o sportu, která by měla definovat principy organizace sportu v Česku a také jeho financování.

Jansta je vztahový gigant

Podle deníku bude v přetahované o český sport Jansta potřebovat moc, jak získat peníze pro ‘hladové‘ sportovce. Právě spokojenost stovek tisíc sportovců totiž rozhodne o vítězi. K vítězství má prý větší předpoklady právě Jansta. „Jansta je vztahový gigant. Nikdo jiný nedokáže spojovat tolik důležitých lidí jako on. Baví se s ním galerka stejně jako nejbohatší finančníci v zemi, to Roman Janoušek neuměl,“ cituje list nejmenovaného pražského lobbistu.

Jansta má prý blízko k Jiřímu Paroubkovi, Stanislavu Grossovi, Janu Mládkovi či Miloši Zemanovi. Naopak premiér Sobotka prý nepatří k jeho fanouškům. Sobotka se prý opírá o dalšího vlivného advokáta Radka Pokorného, se kterým Jansta neměl vždy ideální vztahy. Blízko má Jansta prý i k ministru školství Chládkovi. Vztahy Babiše a Jansty oba označují za standardní a neutrální, list ale poukazuje na to, že oba bydlí v Průhonicích jen několik stovek metrů od sebe.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace