Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Potřebují úředníci nový služební zákon, nebo spíš testy IQ? Na okrádání seniorů povolili podvodnici živnost, aby mohla loupit ve velkém!

11.09.2014
Potřebují úředníci nový služební zákon, nebo spíš testy IQ? Na okrádání seniorů povolili podvodnici živnost, aby mohla loupit ve velkém!

Foto: archiv

Popisek: Na provozování Domova Petruška v Šestajovicích dostala podvodnice Petra Brožová živnostenský list, přestože již byla dříve odsouzena za okrádání seniorů. Přestože již byla zatčena, v domově žije dál v nevyhovujících podmínkách 14 seniorů a úřady zatím nic nepodnikly. Na co čekají?

Přestože už seniory okrádala, povolil úřad Petře Brožové živnost, aby mohla bezbranné oškubat v domově důchodců v Šestajovicích. Potřebujeme nový služební zákon, nebo spíš zavedení povinných IQ testů pro úředníky?

Zatímco se politici handrkují o podobu nového služebního zákona, který má zajistit co nejpohodlnější živobytí úředníků, navenek vyplouvá jedna kauza za druhou, způsobená jejich neschopností. K těm nejdramatičtějším určitě patří okrádání seniorů v šestajovickém domově důchodců. Majitelka zařízení, které má statut ubytovny, získala bez problémů živnostenské oprávnění na jeho provozování, přestože již byla dříve odsouzena za podvodné okrádání seniorů. Logicky se tudíž nabízí závěr, že úředníci, kteří Petře Brožové podnikání povolili, nejspíš při výkonu svého povolání nepoužívali hlavu. Česká politická reprezentace by nejspíš měla namísto služebního zákona uzákonit pro úředníky povinnost IQ testů.

Za statisíce jenom podmínka

Máslo na hlavě má v kauze i justice, která zjevně jednala s Brožovou v příliš jemných rukavičkách. Třiatřicetiletá Petra Brožová z Šestajovic se nejprve vydávala za pracovnici firmy ČEZ a chodila podvodně vybírat nedoplatky za elektřinu. Mimo jiné navštívila v dubnu 2011 se svou příbuznou devadesátiletou seniorku V. K., žijící na Kolínsku, a vylákala od ní 7805 korun jako úhradu „nedoplatku“. Podvodnice sledovaly, kam jde paní pro peníze. Když pak stařenka odešla k elektroměru, Brožová využila její nepozornosti a „odcizila ze zásuvky kasírtašku s částkou 202 000 korun,“ píše se v rozsudku kolínského soudu.

Petra Brožová, která okrádala seniory v Šestajovicích. Neztratily se při návštěvě této ženy náhodou peníze i vám? Některé případy jejího "vybírání nedoplatků pro ČEZ" se totiž ještě nepodařilo prokázat

Petra Brožová, která okrádala seniory v Šestajovicích. Neztratily se při její návštěvě náhodou peníze
i vám? Některé případy jejího „vybírání nedoplatků pro ČEZ" se totiž ještě nepodařilo prokázat

Falešné energetičce soud dokázal ještě šest podobných návštěv, během nichž okradla bezbranné důvěřivé seniory o statisíce. V obžalobě bylo dokonce dalších dvanáct návštěv, které se však nepodařilo prokázat. „Nebezpečnost a zavrženíhodnost jejich činu je zvyšována i způsobem provedení. Za oběti si vyhlédly osamělé důvěřivé poškozené v úctyhodném věku s omezenou možností se bránit, kterým způsobily dosti vysokou škodu,“ napsal soudce do rozsudku. A Brožové vyměřil podmínku!

Další zlodějnu posvětil stát

Nepřiměřeně mírným rozsudkem, který je nejspíš v rozporu s dobrými mravy stejně jako podvodné počínání Brožové, otevřel stát jménem svého úředníka, v tomto případě kolínského soudce, dveře dokořán jejímu řádění ve velkém. Další kapitolu úřednické neschopnosti totiž vzápětí napsali úředníci živnostenského úřadu, kteří vydali lidské hyeně licenci na provozování domova důchodců v Šestajovicích. A tak zatímco v minulosti musela své oběti vyhledávat a zkoušet, zda jí finta vyjde, nyní si je nastěhovala přímo k sobě, a dokonce získala bez problémů jejich veškeré osobní údaje i čísla bankovních účtů.

Nejdříve potřebovala živnostenský list na poskytování ubytovacích služeb, tak o něj požádala na radnici v Brandýse nad Labem, a navzdory předchozímu „škraloupu“ ho opravdu dostala. Jak je to vůbec možné? Podle úředníků nesouvisel její předchozí podvod s uvedeným předmětem budoucího podnikání, tudíž byla podle jejich zhodnocení bezúhonná. „Posuzujeme bezúhonnost dle platných zákonů a stejně tak jsme postupovali i u paní Brožové,“ odpověděla na otázku MF Dnes, jak je to možné, šéfka živnostenského úřadu v Brandýse nad Labem Jitka Šmerdová. Odpovědnost za umožnění páchat další trestnou činnost na úkor těch nejslabších, rozhodně odmítá, živnostenský list prý úředníci vydat museli.

Okrádání seniorů ve velkém umožnil podvodnici živnostenský úřad v Brandýse nad Labem

Okrádání seniorů ve velkém umožnil podvodnici živnostenský úřad v Brandýse nad Labem

Se stanoviskem brandýských nesouhlasí ani právnička z Ligy lidských práv Zuzana Candigliota. Myslí si, že kdyby úřednice celý případ lépe prostudovaly, našly by obhajitelný důvod, proč Brožové podnikání zarazit. „Brožová se vydávala za pracovníka energetické společnosti. Způsobila újmu spotřebitelům. Spojitost s podnikáním, i když trochu vzdálenou, tedy lze najít,“ řekla MF Dnes.

Proč je paragraf zahnutý

O paragrafech se říká, že jsou zahnuté, protože těm šikovnějším umožňují různé kličky a výmluvy. Předpisy pro provozování domova důchodců či domova seniorů kladou vyšší nároky na vybavení objektu, kvalifikaci personálu a režim provozu, a tak Brožová zvolila „cestu menšího odporu“ – objekt nazvaný Domov Petruška je oficiálně vedený jako ubytovna pro seniory. O tom ale klienti neměli ani ponětí, takže až následně zjišťovali, že si o pomoci a případné odborné péči si tudíž mohou nechat zdát. V tomto případě je totiž právně nevymahatelná.

Na podvod upozornil přítel 84leté ženy, když zjistil, že byl zrušen její bankovní účet. Seniorka, trpící podle znalců středně těžkou demencí, převedla již v den svého přijetí do domova veškeré své úspory na účet Jiřího Kunčary, přítele Petry Brožové. „Jako vděk obdaroval Kunčara seniorku čokoládovou bonboniérou,“ uvedla k případu mluvčí pražské policie Jana Rösslerová. Vzápětí byly peníze vybrány a už se je nepodařilo najít. Přítel okradené seniorky navíc zjistil, že jí sebrali občanský průkaz, kartu pojištěnce i mobilní telefon, odevzdává celý důchod a nedostává žádné kapesné. „Zavolal jsem na úřad a zjistil jsem, že na kapesná nárok má. Navíc mi řekli, že Domov Petruška nemá žádnou registraci. To mi začalo být divné,“ řekl Evžen Jeřábek serveru iDnes.cz.

Za převod milionu poděkoval spolupachatel Jiří Kunčara seniorce, trpící středně těžkou demencí, bonboniérou. Její celoživotní úspory vzápětí zmizely neznámo kam

Za převod milionu poděkoval spolupachatel Jiří Kunčara seniorce, trpící středně těžkou
demencí, bonboniérou. Její celoživotní úspory vzápětí zmizely neznámo kam

Na co úředníci čekají?

Vyšetřováním vyšlo najevo, že další senioři zasílali své důchody přímo na Kunčarův účet. O domov se zajímá i ombudsmanka. Pracovníci jejího úřadu ubytovnu zkontrolovali ještě dřív, než policie provedla domovní prohlídku. „Klienti byli fakticky zavřeni v zařízení bez jakékoli činorodé aktivity, pobývali v nedůstojných podmínkách, nerespektujících jejich soukromí a lidskou důstojnost, a to ani při vykonávání hygieny,“ uvádí ve zprávě o kontrole úřad ombudsmana.

Přestože Brožová i Kunčara byli již v červenci zatčeni, v šestajovickém Domově Petruška žije dál čtrnáct seniorů v naprosto nevyhovujících podmínkách. Jejich nástupce Ondřej Brož o licenci nepožádal, tvrdí, že se snaží dohodnout na poskytování sociálních služeb s pečovatelskou službou v Úvalech, která by do domova dojížděla. Proč mu kraj rovnou neudělil pokutu? Podle radního Syblíka proto, že neexistuje jednoznačný výklad zákona. „Když není sociální péče registrovaná, tak se podle mého názoru jedná o nelegální podnikání, a proto by se tím měl především zabývat živnostenský úřad,“ řekl MF Dnes. Přehrál tak problém na úplný začátek – na živnostenský úřad v Brandýse, který přece už jasně oznámil, že vlastně za nic nemůže, protože jednal podle zákona. Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR sice uznává, že v postupu panují nejasnosti a že Středočeský kraj není jediný, kde se tak děje. Proto teď prý úředníci dokončují pravidla, kterými by se krajské úřady měly řídit. Vyřeší problém v takovém časovém horizontu, aby se jich dočkali i stárnoucí senioři v Šestajovicích?

Kriminalisté případ zveřejnili včetně fotografií obviněných, protože není jasné, kolik seniorů bylo v Domově Petruška poškozeno. Prosí proto známé, kamarády či příbuzné ubytovaných, kteří mají nějaké podezření, aby se ozvali na linku 158.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace