Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Doživotí pro brutálního trojnásobného vraha! Mukařov si oddechne

21.03.2013
Doživotí pro brutálního trojnásobného vraha! Mukařov si oddechne

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Michael Galez předloni v srpnu ubodal ženu a dva muže. Teď dostal doživotí.

Nejvyšší soud definitivně potvrdil doživotní trest trojnásobnému vrahovi z Mukařova u Prahy. Vrahovo dovolání soudci jednoznačně odmítli.

Michael Galez předloni v srpnu ubodal ženu a dva muže. Jeho obhájce žádal trest v sazbě 15 až 20 let, žalobce navrhoval doživotí. Podle rozsudku vraždil ze msty a žárlivosti. Muž se původně ke svému činu přiznal, soudu ale pak řekl, že si na nic nepamatuje. 

Na 10. srpen obyvatelé Mukařova hned tak nezapomenou. Říkají mu den z hororu. Galasova dívka mu krátce před tím oznámila konec jejich vztahu a našla si nového přítele. To on neunesl a rozhodl se pomstít. Ne ovšem jí ale rodině jejího nového přítele. Se svými trably z rozpadajícího se vztahu se svěřoval matce své bývalé dívky. „Ano, zmiňoval  se, že tu rodinu vyvraždí,“ vypověděla  vyšetřovatelům a následně i u soudu.

26 ran nožem 

Svůj hrůzný čin se Galez rozhodl vykonat osudného 10. srpna, kdy se s třiceticentimetrovou čepelí v ruce objevil na prahu mukařovského rodinného domu, ve kterém bydlel nový přítel jeho bývalé dívky, a o kterém prý věděl, že v době nebude. Na místě našel sestru mladíka s jejím přítelem, které okamžitě ubodal. Těla odtáhl do sklepa, zabalil do koberce a začal po sobě zametat stopy. Vyrušili ho však rodiče ubodané dívky. Vrah se rozběhl za jejím otcem a na nedaleké křižovatce ho neuvěřitelným počtem 26 ran ubodal k smrti. 

Následoval výslech, při kterém se Galez ke svému činu přiznal, u soudu ale mezi slzy a vzlyky vypověděl, že si nic nepamatuje. Ztrátu paměti ovšem znalci z oboru psychiatrie a psychologie jednoznačně vyvrátili. Podle psychologa Radka Ptáčka si totiž Galez nepamatuje nejen na samotný čin, ale i to, co mu předcházelo a co po něm následovalo. „Amnézie na dobu vlastního činu, pro kterou je ovšem typický ostrý začátek a ostrý konec, které v tomto případě ovšem chyběly, jsou známé a popsané, jednání obžalovaného ale bylo spíš zamlžené,“ řekl novinářům odborník.  To, že si obžalovaný nevybavuje dobu před a po vraždě, je dle jeho slov velmi netypické. Z důkazů je  totiž zřejmé, že jednal velmi racionálně a uváženě.

Brutální a zákeřná vražda 

Podle státního zástupce Tomáše Milce šlo o předem připravený a jasně motivovaný čin, vražda dle jeho slov to byla velmi brutální a zákeřná, což dosvědčuje i to, že se oběti téměř neměly šanci bránit, a to se v prvním případě jednalo o dospělého a fyzicky velmi zdatného muže. Soudkyně Naděžda Bittnerová při vyhlašování rozsudku uvedla, že se jednalo o vraždu ze žárlivosti a mstu. Dále pokračovala, že zatímco v sobě vrah projevuje lítost, s oběťmi svého činu, které navíc s jeho problémy neměly nic společného, žádnou lítost neměl. Jeho jednání pak popsala jako surové a necitlivé.  Případnou resocializaci pak přítomný znalec v oboru psychiatrie kvůli závažnosti činu  uvedl jako velmi ztíženou. 

„Vina mého klienta byla jednoznačně prokázána. Na jeho žádost se nebudeme pouštět do žádných fabulací,“ prohlásil v závěrečné řeči Galezův obhájce Milan Bureš. Výhrady ale měl k právnímu posouzení. Odmítl, že by šlo o zvlášť surovou a trýznivou vraždu a promyšlený čin. „Z toho, že můj klient přišel s nožem, nelze usuzovat, že přišel s úmyslem vraždit,“ prohlásil. Dle jeho slov šlo o čin z nešťastné lásky a soud by měl přihlédnout k nízkému věku obžalovaného a jeho trestní bezúhonnosti.

Výjimečný trest 

Krajský soud i přesto uložil výjimečný trest na horní hranici sazby s přihlédnutím k věku obžalovaného a k tomu, že znalci hovořili o snížené, nikoliv vyloučené možnosti nápravy. Na základě tohoto rozsudku Galez podal dovolání k Vrchnímu soudu v Praze, který rozsudek zpřísnil na státním žalobcem požadované doživotí. Obhajobě už zbývá jen možnost podání ústavní stížnosti, ve kterém by ovšem musela zaznět argumentace porušení základních práv. Většina přelíčení probíhala bez přítomnosti obžalovaného. U samotného soudu Galez v slzách připustil, že jeho čin si zaslouží ten nejpřísnější trest, poté ale požádal, aby se finálního vyhlášení rozsudku, ke kterému tedy došlo bez jeho přítomnosti. 

Jana Vlková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace