Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Babiš zneužívá Karla Gotta a to není vše, píše novinář. Jiní zase komentují personální veletoče šéfa ANO, média na něm nenechají suchou nit

05.08.2014
Babiš zneužívá Karla Gotta a to není vše, píše novinář.  Jiní zase komentují personální veletoče šéfa ANO, média na něm nenechají suchou nit

Foto: Twitter

Popisek: Babiš s Gottem, co to znamená?

Komentátor serveru Echo24.cz Daniel Kaiser považuje lídra hnutí ANO a nynějšího ministra financí Andreje Babiše za novodobého Marlona Branda. Nikoliv ve smyslu ženského idolu, nýbrž jako představitele kmotra ze známého filmu ze sedmdesátých let. Podobně jako don Corleone si totiž Andrej Babiš údajně „dobrými skutky" zavazuje spoustu tváří a očekává za to protislužbu.

„Logicky se dnes nejvíc lidí ochotných prodat či pronajmout svoje jméno shromažďuje kolem hnutí ANO. Předseda Andrej Babiš není přitažlivý jen svým bohatstvím a mocí, jíž dnes disponuje, je to výrazný člověk s nepopíratelným charismatem. Nicméně hlavní stavební látkou jeho vesmíru byly a jsou nákupy. Tak jak byl zvyklý postupovat v byznysu, skupováním a přeplácením (a na druhou stranu odhazováním všeho, co přestal potřebovat nebo co začalo prodělávat), tak dnes provozuje i politiku,“ píše Kaiser s tím, že lídr ANO je pro něho čistým představitelem „kmotrovství“.

Babiš á la Marlon Brando

„Babiš funguje jako Marlon Brando v úvodní scéně filmového triptychu Kmotr – tím, že mocného muže požádáte o pomoc v nějaké věci, se zavazujete, že mu navždy budete k dispozici, nezávisle na tom, v jakém oboru se zrovna bude realizovat: Jednou, a ten den možná nikdy nepřijde, tě požádám o službu,“ parafrázuje komentátor známý film.

Důkazů pro to prý existuje nespočet. Seznam „spících klientů“ českého veřejného života čítá členy vlády, jakož i sportovce či umělce, které Babiš štědře dotoval. Neunikl údajně ani nejslavnější český zpěvák Karel Gott, kterému lídr hnutí ANO před dvěma lety sponzoroval turné (AGROFERT TOUR).

„Pro Babiše je alespoň letmá přítomnost takových lidí darem z nebes. Oni mu dodávají společenskou legitimizaci, kterou potřebuje jednak pro případ, že by se začala propírat jeho byznysová minulost (původ startovního kapitálu, s nímž se zmocnil původně státní firmy Agrofert, zisk Lovochemie, podivná účast-neúčast na privatizaci Unipetrolu atd.), jednak vždycky, když poruší pravidla,“ popisuje komentátor zavedený systém služeb a protislužeb.

O příznivý mediální obraz se Andreji Babišovi navíc starají i média, která spadají pod jím koupené vydavatelství MAFRA – MF Dnes a Lidové noviny. „Oba Babišovy tituly až na výjimky, které spadají pod minulé vedení MF Dnes a Sabinu Slonkovou, neotevírají témata, která by majiteli byla skutečně nepříjemná. Do všech ostatních se může šít jako za starých časů. V tom je skutečný význam této držby, každý zúčastněný to ví, ale všeobecně se uznává, že vztah zaměstnanec-zaměstnavatel je dnes důležitější než nějaký Peroutkův odkaz,“ hořce konstatuje Kaiser.

Tohle by si nedovolil ani Klaus

„Česká demokracie po roce 1989 byla sice nedokonalá, ale nebyly tu žádné nedotknutelné figury, o jejichž dlouhých prstech by se jen šeptalo, jimž by se novináři vyhýbali a proti nimž by ti, kdo se s nimi dostanou do konfliktu, měli potíž sehnat dobrého advokáta. Ani Václavu Klausovi na jeho zenitu se o něčem takovém nemohlo zdát. Úcta k Václavu Havlovi byla místy až nadlidská, ale byla nevynucovaná, dobrovolná, nebyl v ní přítomen element strachu, natož obava o místo či o státní zakázku. V tomto ohledu je česká společnost uzavřenější, nesvobodnější než před 25 lety,“ uzavírá Kaiser svůj článek.

Toto se prý může Babišovi vymstít…

„Jsme pracovitý národ, jen nás řídí nemehla“ – to byl jeden ze sloganů, na které Andrej Babiš lákal voliče. Politolog Tomáš Lebeda nyní upozorňuje, že by se tento výrok mohl v příštích volbách proti lídrovi hnutí ANO otočit. Místo slibovaných „odborníků“, kteří budou „makat“, totiž Babiš předvádí přehmat za přehmatem. Posledním příkladem zmatečné personální politiky ministra financí je rošáda na postu lídra kandidátky do komunálních voleb pro Prahu.

Nedávno odstoupila z postu volební lídryně pro Prahu podnikatelka Martina Schopper. Nejprve podle Hospodářských novin na webových stránkách ANO uvedla, že tak učinila proto, že se „nechce vzdávat soukromého a osobního života“. Včera (30. 8.) v oficiálním tiskovém prohlášení zdůvodnila své „vycouvání“ chorobou člena své rodiny. Nekonečný příběh hledání kandidáta na pražského primátora v podání hnutí ANO tak pokračuje dál. Po Janu Kaslovi a Martině Schopperové ministr financí vytáhl z klouku Andrianu Krnáčovou, bývalou ředitelku české pobočky Transparency International.

Přehmaty ve státních firmách

Nejedná se přitom o první personální přehmat Andreje Babiše. Hospodářské noviny poukazují na rošády ve státních firmách, které spadají pod jeho Ministerstvo financí. Na konci června například obměnil dozorčí radu ČEZ, kam ale jaksi „zapomněl“ nominovat zástupce KDU-ČSL. Ještě hůře si vedl v hotelu Thermal. Před dvěma týdny obsadil představenstvo i dozorčí radu lidmi, které následně po několika dnech sám odvolal. „Neměl jsem o nich informace,“ citovaly Hospodářské noviny Babišovo vyjádření. Kritice se nevyhnul ani při obsazování dozorčích rad Českého aeroholdingu, Mera či Čepra.

„Mně ty personálie nejdou,“ uznal ve středu Andrej Babiš. Za své chyby se ale prý nemá proč stydět. „Ostatní strany drží své nominanty za každou cenu, já je měním. Když se ukáže, že není dobrý, tak ho vyměním,“ uvedl.

Problémy před volbami

Komentátor MF Dnes Miroslav Korecký ve svém čtvrtečním komentáři píše, že se hnutí ANO potýkalo s personálními problémy již před loňskými parlamentními volbami. „U poslance Bačiaka se provalila minulost politruka, jeho nástupce Sobotka měl dluhy na zdravotním pojištění, poslanec Čihák se zase podílel na předražených zakázkách v éře Davida Ratha. Na Ministerstvo spravedlnosti poslal Babiš nesourodý tandem Válková-Marvanová a kvůli tomu o Marvanovou úplně přišel, přestože bylo její jméno pro ANO marketingovým požehnáním,“ vypočítal komentátor.

Podle MF Dnes Andrej Babiš na postu ministra financí předvádí stejnou personální politiku, jakou se řídil ve své firmě Agrofert. „Když ho někdo naštve, dozví se to SMS zprávou – a rychle končí. Takže například ve společnosti Kostelecké uzeniny dokázal během pěti let vyměnit šest ředitelů, než se trefil,“ podotýkají.

Neustálé personální přehmaty se nicméně přestávají líbit některým poslancům z hnutí ANO. „Hnutí je strašně mladé, úspěch byl ohromně rychlý, proto vzniká personální nouze. Je nutné obsadit mnoho míst na kandidátkách, ale nemůžeme hned brát každého, musíme si vybírat. Z toho pak vznikají ty problémy,“ řekl MF Dnes poslanec Ivan Pilný.

Ideologická nevyhraněnost a neexistence pevných základů

Politolog Tomáš Lebeda vidí problém hnutí ANO v tom, že vznikalo odshora dolů. „Založil je jeden člověk – a takováto hnutí se budou vždy potýkat s tím, že na lokální úrovni nemají dost kvalitních lidí. Ti, kteří chtěli v politice působit, už jsou někde jinde,“ myslí si. Na komunální úrovni by hnutí ANO mohla působit problémy i jeho ideologická nevyhraněnost. „Takže noví lidé se s ním spojují buď proto, že věří Andreji Babišovi, nebo proto, že cítí příležitost a jejich důvody jsou tedy konjunkturální. A je otázka, zda budou takovéto osobnosti přitažlivé pro voliče,“ konstatuje.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tagy
Babiš,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace