Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Říčany ušetří na energiích. Takřka 7 milionů pro 500 domácností

18.03.2013
Říčany ušetří na energiích. Takřka 7 milionů pro 500 domácností

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Elektronické aukce, ilustrační foto

Zní to až neuvěřitelně, ale je to tak. Z původních 27,3 milionů korun se podařilo ve vůbec první elektronické kauci energií snížit cenu za dodávky o celou čtvrtinu, což je velký úspěch.

„Byl to souboj,“ okomentoval novinářům průběh aukce říčanský starosta Vladimír Kořen. A výsledek? Přes 16,5 % na elektřině a skoro 30 % na zemním plynu, celkem skoro 7 milionů korun. Tolik ušetřili občané města Říčany v první elektronické aukci pro domácnosti.

První elektronická aukce na dodávky energií pro domácnosti města začala ve středu 13. března 2013 v 13:13 hodin. Zapojilo se do ní půl tisíce domácností, které tak daly dohromady objem poptávky 27 milionů korun. Říčany jsou ve finále prvního kola unikátního projektu, který zatím v republice nemá obdoby. Vedení města se totiž po výborných zkušenostech s elektronickou aukcí na dodávky energií pro své organizace rozhodlo zajistit e-aukci i pro své občany.

E-aukce i pro domácnosti

Obyvatelé Říčan tak měli od ledna možnost zapojit se do projektu, který jim dal možnost snížit ceny energií pro jejich domácnosti. „Cílem bylo dát dohromady co největší počet domácností a spojit tak poptávku na dodávky elektřiny a zemního plynu do většího celku. Tento balíček zákazníků pak šel do elektronické aukce společně. Podařilo se nám něco, čemu jsme ani sami nevěřili. V prvé řadě nás překvapilo, že se spojilo přes 500 domácností, které taky daly dohromady objem 27 milionů korun. To je už velmi slušný balík, o který pak samozřejmě dodavatelé projevili zájem,“ uvedl starosta města Říčany Vladimír Kořen a s radostí dodal: „Takto vysoká úspora, které se podařilo v eaukci dosáhnout, v nás vyvolala absolutní nadšení.“

Aukční kolo mělo trvat 15 minut, ale 39krát se kolo prodlužovalo. Pokud totiž některý z dodavatelů sníží svou cenu během posledních dvou minut, aukce se automaticky o další dvě minuty prodlužuje. A tak aukce trvala nakonec přes hodinu a půl. „Délka aukce napovídá tomu, že to byl opravdu souboj. Souboj zajímavý jak pro občany města, tak i pro dodavatele," hodnotí průběh aukce starosta Říčan Vladimír Kořen.

Všichni ušetří

V 14:45 byl znám výsledek. Výsledek, díky kterému v Říčanech není ani jediná domácnost, která by neušetřila v zemním plynu minimálně 5 %.  „V elektrické energii jsme ušetřili 16,5 %, což je 1,717 milionů korun. V zemním plynu je úspora neuvěřitelných 29,96 %, tj. 5,129 milionů korun. Celkově 6,846 milionů korun. To jsou peníze, které by lidé zaplatili za následující dva roky, pokud by nenašli odvahu změnit dodavatele. Občané Říčan se do celého projektu pustili s vervou a nadšením, a vyplatilo se jim to.“ uvádí celková čísla starosta města: „Důležité je ale zdůraznit, že proti této úspoře jde novoroční zdražování distribučních poplatků a ty stanovuje stát – zvláště u elektřiny bude konečný rozdíl na složenkách méně výrazný.“

„Téměř 300 domácností ušetří na zemním plynu přes 15 % oproti stávajícím cenám a 331 domácností ušetří více než 15 % v elektřině. To je víc, než čekal kdokoliv z nás. Bavíme se samozřejmě o hodnotách u neregulovaných částí energií, tedy té části z faktury, kterou můžeme v e-aukci vůbec soutěžit,“ uvedl zástupce pořadatelské společnosti eCENTRE Pavel Ciprys.

Jak to je s cenou energií

„Cena energií se totiž skládá z části regulované, která je stanovena Energetickým regulačním úřadem, a kterou není možné soutěžit, a z částky neregulované, která právě je předmětem soutěže v elektronických aukcích. „U elektřiny tvoří neregulovaná část v dnešní době asi 40 % z celkové částky, kterou občané  zaplatí. U zemního plynu je to asi 80 %. A v těchto částech se podařilo ušetřit bezmála 7 milionů  korun za všechny domácnosti, které se do e-Aukce zapojily,“ dodal Pavel Ciprys.

Jana Vlková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace