Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Co psala česká média o očištění Babiše u soudu? Tak například: Musíme říct, že víme, že nevíme. To, že mu to může být jedno, víme

28.06.2014
Co psala česká média o očištění Babiše u soudu? Tak například: Musíme říct, že víme, že nevíme. To, že mu to může být jedno, víme

Foto: aTeo

Popisek: Grafik aTeo nazval svoji fotokoláž: Agent Bureš kontra agent Smith.

Soud v Bratislavě konstatoval, že ministr financí a lídr hnutí ANO Andrej Babiš byl ve svazcích StB evidován coby její agent neoprávněně. Novináři na toto téma v pátečním vydání deníků zaměřili své komentáře. Luděk Navara z MF Dnes píše, že rozhodnutí soudu nic neznamená a je na každém, zda člověka s takovou minulostí chce na důležitých postech.

Redaktor MF Dnes Luděk Navara dává rozhodnutí bratislavského soudu, který očistil Babišovo jméno, do vztahu s jeho pozicí ve vládě, která prý díky tomu nepochybně posílí. „Premiér Sobotka sice verdikt přivítal (vláda bude snáze čelit útokům opozice), pro něj to však není jen jednoznačně dobrá zpráva: Uvnitř křehké koalice ztratí bič na sebevědomého ministra, který mu občas šlape na paty," píše autor komentáře.

Babiš má nyní podle Navary argument proti všem, kdo by mu chtěli vytýkat nepatřičnou minulost. Ptá se ale, jakou má takový verdikt cenu, když si podobný vysoudili mnozí další, například šéf komunistů Vojtěch Filip. Mnozí odborníci podobné verdikty navíc zpochybňují.

Jméno Bureš podle redaktora figuruje na několika místech a v takových souvislostech, že se tam nemohlo dostat ani náhodou, ani falšováním. Odhaduje, že Babiš nechtěl nikomu škodit a s tajnou službou se zapletl „z prospěchářství", aby si vylepšil pozici.

Žádný soud za nás ale prý nerozhodne, zda chceme, či nechceme člověka s takovou minulostí mít na tak důležitém postu. „To my musíme říct, zda je ta minulost na překážku, nebo ne. Zdá se, že to totiž nevíme, a tak chceme, aby na tuto otázku odpověděl někdo jiný. Snad bychom dokonce chtěli, aby ta minulost vůbec nebyla," píše autor komentáře.

Minulost je společnosti lhostejná. Lustrace jsou morální kýč

Redaktor Hospodářských novin Petr Honzejk píše, že vítězství Andreje Babiše ve sporu se slovenským Ústavem paměti národa není překvapivé. Už ve volbách dala prý valná část národa najevo, že ji otázka spolupráce či nespolupráce Babiše s StB naprosto nezajímá, že události staré třicet let už pro ni nejsou téma.

Ani kdyby Babišovi soud za pravdu nedal, nijak zásadně by mu to podle Honzejka neublížilo. A to je na celé záležitosti to nejpodstatnější. Zatímco Navara se domnívá, že díky verdiktu přežije jak ministr financí, tak i lustrační zákon, Honzejk zastává jiný názor.

„Společnost se nechce donekonečna vyrovnávat s minulostí, zajímá ji budoucnost. Proto by bylo rozumné na tuto objednávku zareagovat a zrušit - jako překonaný - lustrační zákon. Osoby, které si s StB kdysi zadaly, už dávno, přinejmenším patnáct let, nepředstavují pro chod demokratického státu žádné riziko," píše v komentáři redaktor HN.

Jediným argumentem pro zachování lustrací, který se dá brát vážně, je podle něj ten, že jím dáváme najevo distanc od „zločinného komunistického režimu". Ovšem v situaci, kdy v Parlamentu funguje nereformovaná komunistická strana a kdy společnost dává najevo lhostejnost k minulosti, považuje Honzejk lustrace za směsici právní frašky a morálního kýče.

„Než je uměle a formálně udržovat při životě, bylo by poctivější připustit si, že se s minulostí už dávno nevyrovnáme, protože minulost prostě vyhasla," uzavírá Petr Honzejk.

Víme, že nevíme, píše publicista Neff

V pátek napsal Ondřej Neff pod nickem Aston svůj tradiční sloupek do Neviditelného psa.cz. Stojí tu: „U okresního soudu v Bratislavě vyhrál Andrej Babiš spor o evidenci ve svazcích StB. Tím se – až na další – do jisté míry řeší politická rovina věci. Aktuální české koalici bylo nepříjemné, že významný předák je potahován před soudem v delikátní věci týkající se jak Čechů, tak Slováků, vždyť StB byla československá. Soud tedy řekl, že Babiš byl evidován neprávem, neboť listinné důkazy nejsou průkazné. Politický problém je odsunut, ne snad že by to nějak zásadně měnilo situaci. Podstatné je, že českému voliči Babišova minulost nevadila. Byl komunista, pracoval v organizaci, která měla výsadní postavení v názvu, a s agenty StB se přinejmenším stýkal služebně, což sám připouští. Toto se vědělo, stejně jako volič věděl o Zemanově monarchickém velikášství, neschopnosti spolupráce a nadhledu a osudném sklonu k alkoholismu, a přece ho volil. Tím bylo dáno to podstatné.“

A pokračuje: „Další podstatný faktor nadefinoval Václav Havel a skupina kolem něho, která převzala od komunistů moc: Dala jim pardon, pardonovala a legitimizovala i samotnou StB (nebyla definována jako zločinecká organizace, což Gestapo bylo, a paradox všech paradoxů, kádroví ex-estébáci se ve výslužbě těší všem požitkům ze zákona přisouzeným. O čem se tedy bavit po dalších pětadvaceti letech? Už i dnešní střední generace ztrácí vůči těmto problémům vztah. Babiš je teď pod menším tlakem a může to zvýšit jeho váhu při mocenských kohoutích zápasech. Soud rozhodl, jak rozhodl, a je třeba to respektovat. Nicméně nevíme, co obsahují spisy, jež prohlásil za neprůkazné. Denunciace vedoucí k zatčení a existenčnímu zničení někoho? To je podstatná otázka, která visí ve vzduchu.“

„Myslím si, že nikoli protože kdyby ano, jistě by se to indiskrecemi dostalo na veřejnost. Možná, že by se Babiš, pokud jsou ty dokumenty nevinné, mohl postarat o jejich zveřejnění, prostředky na to má. Jinak si musíme říct, že víme, že nevíme. To, že mu to může být jedno, víme,“ končí Neff svůj komentář.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tagy
Babiš,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace