Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Babišovy ženy se prý nemohou už ani cítit. A vicepremiér má teď na krku „dívčí válku“, co hodlá dělat?

31.05.2014
Babišovy ženy se prý nemohou už ani cítit. A vicepremiér má teď na krku „dívčí válku“, co hodlá dělat?

Foto: Hans Štembera

Popisek: Andrej Babiš

Šéf hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš bude muset vyřešit spor na Ministerstvu spravedlnosti. Helena Válková si s náměstkyní a advokátkou Hanou Marvanovou již nemůže přijít na jméno. To i přesto, že donedávna byly nerozlučné spojenkyně. Vztahy se však natolik zhoršily, že Marvanová nejspíš v příštích dnech ve funkci skončí.

Podle Práva jsou vztahy ministryně s náměstkyní natolik mizerné, že spočívají pouze ve vzájemném dopisování a obviňování. Válkové prý vadí, že kvůli její statutární zástupkyni odcházejí zkušení legislativci. Marvanová měla zase výhrady k odvolání šéfa Vězeňské služby Petra Dohnala.

Válková je odhodlaná náměstkyni odvolat, aby Babišovi dokázala, že má ministerstvo pod kontrolou. Marvanová o svém odvolání dle Práva ale nic neví.

Neshody mezi Válkovou a Marvanovou ve středu veřejně přiznal také šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Ten také celou věc bude muset vyřešit. Sám ale zatím neví jak, obě ženy totiž nejsou členkami ANO. Babiš navíc netuší, na čí straně je pravda. Zároveň odmítl, že by kandidatura Marvanové do Senátu, o které se nyní spekuluje, byla způsobem, jak spory řešit. „Nemá to žádnou vazbu,“ uvedl Babiš.

Nebudu se držet stolu ani židle, říká Marvanová

První náměstkyně ministryně spravedlnosti Hana Marvanová pravděpodobně v příštích dnech ve funkci skončí. Donedávna přátelské vztahy ministryně Heleny Válkové a Marvanové se natolik zhoršily, že jak ministryně, tak její statutární zástupkyně prý připouštějí, že jejich další spolupráce je takřka vyloučena. Páteční Právo cituje Marvanovou: „Nebudu se držet ani dveří, ani židle,“ uvedla.

Nicméně Válková prý vzkázala, že ji neodvolá, ale nabídne jí jiné místo, kde bude využita její odborná erudice. Nyní se údajně čeká, jak se dohodnou špičky hnutí ANO s Andrejem Babišem v čele.

„Pokud mi řeknou, že mám skončit, nemám s tím žádný problém, protože se vrátím ke své advokátní praxi,“ tvrdí Marvanová s tím, že pro ni bylo velkou obětí opustit svou praxi a přejít do státní správy.

Píchla jsem do vosího hnízda

Marvanová je prý přesvědčena, že tlak na její odchod z ministerstva pochází od lobbistických skupin advokátů a exekutorů a některých soudců. „Je to tlak vlivných zájmových skupin, které se kolem ministerstva pohybují,“ řekla Právu. Usuzuje tak prý z toho, že situace se kolem ní vyhrotila, když v souladu s vládním programem prosazovala snížení odměn advokátů. A také transparentní jmenování soudních funkcionářů.

„Ti lidé vědí, že jsem působila v protikorupčních organizacích a teď mohu díky své funkci změny prosadit,“ říká Marvanová o údajném důvodu, proč některé skupiny tlačí na její odchod z ministerstva.

Do státní správy přišla Marvanová jako představitelka boje proti korupci. Právnička přiznala pro MF Dnes, že je zklamaná, protože některé věci se nedaří prosadit. „Jestli jsem zklamaná, tak z jediné věci. Prosazuji naprosto přesně program této vlády v bodech, které se týkají například exekucí, reformy znalců a podobně. Očekávala bych pro tyto kroky podporu. Brala jsem to tak, že když se vláda na těch bodech shodla, že je chce. To byl také důvod, proč jsem přišla pomáhat. Lidé žádají posílení vymahatelnosti práva a to je i můj cíl, jinak bych tady nebyla,“ řekla Marvanová v rozhovoru pro MF Dnes a potvrdila, že situace se řeší v hnutí ANO.

Všechny Babišovy ženy

Že bude na kandidátce ANO co nejvíce žen, píší Hospodářské noviny. Jestli je totiž na české politické scéně vhodné místo pro ženy, je to právě ANO. „Nejde o náhodu. Andrej Babiš se nebojí dávat funkce ženám a možná na ně má i o trochu menší nároky,“ říká pro HN první místopředsedkyně hnutí Věra Jourová. Navíc dodává, že dnes jsou ženy starostky hlavně v menších obcích a dělají to prý velmi dobře.

Noviny dále píší, že se Babiš ženami obklopoval už jako majitel Agrofertu. A ačkoli to podle nynějšího sporu na resortu spravedlnosti příliš nevypadá, ženy se údajně k řešení konkrétních problémů staví věcněji a praktičtěji než většina mužů. Alespoň podle Radmily Kleslové, místostarostky Prahy 10. Ministryně pro místní rozvoj Jourová ale míní, že dost věcí ženy často řeší zákulisně. „Já osobně radši spolupracuji s muži,“ tvrdí.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace