Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zdivočelá policie: Nezákonně ho odposlouchávali, přepadli ho v noci doma jak v americké kriminálce, zadrželi… A nic, žádné obvinění

02.05.2014
Zdivočelá policie: Nezákonně ho odposlouchávali, přepadli ho v noci doma jak v americké kriminálce, zadrželi… A nic, žádné obvinění

Foto: wikimedia.org

Popisek: Policie, ilustrační foto

Odposloucháván, zadržen, prohledán, nevinen, tak ve zkratce popisuje server ČeskáJustice.cz případ starožitníka z Prahy. Jde o příklad situace, kdy je občan odposloucháván nikoli na základě konkrétních poznatků o trestné činnosti občana, ale proto, aby policie zjistila, zda nějaký občan páchá nebo nepáchá trestnou činnost.

Svůj příběh se pan Václav O. rozhodl odvyprávět prý proto, že by mohl pomoci dalším, kteří se stali obětí nezákonnosti ze strany policie, státního zastupitelství nebo soudu a mají strach se bránit. „Mně je to dneska už jedno. Co mi ještě můžou udělat? Zavřít mě? Zabít?“ ptá se pan Václav.

„Byla docela teplá noc a my jsme s partnerkou normálně spali a najednou tam byli. Křičeli, abychom se nehýbali, ať se položíme na břicho a pusou nadzdvihneme polštáře, jestli pod nimi nemáme zbraň,“ říká majitel obchodu se starožitnostmi v Praze Václav O. o zásahu v roce 2010. „Pak mě odvezli na Zbraslav, zavřeli mně firmu a řekli mně, že dostanu deset let. Pak jsem zůstal sám,“ pokračuje ve vyprávění Václav O. Server ČeskáJustice.cz podotýká, že policejní orgány jej odposlouchávaly, zadržely, prohledaly a nikdy z ničeho neobvinily.

Vše se dělo nezákonně, tvrdí advokát

„Byl nezákonně odposloucháván, zadržen, omezen na osobní svobodě, byl nucen strpět domovní prohlídku a prohlídku jiných prostor. Z ničeho nebyl obviněn, stát vykonal součást trestní represe a úkonů na zcela nevinné osobě,“ napsal opakovaně v žalobách i v žádosti o omluvu a odškodnění za nemajetkovou újmu advokát Václav Vlk, který pražského majitele starožitnictví Václava O. zastupuje.

Když policista pana Václava O. vyslýchal, řekl mu totiž, že byl odposloucháván. Tehdy se prý pan Václav O. rozhodl, že zjistí, kdo a proč dal k odposlechům příkaz. Spolu s JUDr. Vlkem prý po mnoha peripetiích nakonec zjistili, kdo podepsal příkaz a s jakým zdůvodněním.

Ze zjištění vyplynulo, že to byl Okresní soud pro Prahu-východ na návrh Krajského státního zastupitelství v Praze. Jednalo se o kauzu údajně kradené sbírky mincí a soud dal svolení k odposlechům od srpna do listopadu 2010. Server ČeskáJustice.cz uvádí, že se tak stalo, přestože předmětná sbírka mincí byla veřejně vystavena za výlohou obchodu pana Václava O., znalecké posudky vyloučily, že by byla ukradená a odposlouchávané číslo bylo navíc vedeno na jeho bratra. Policisté ale usoudili, že pan Václav O. splňuje parametry „navrhované osoby zapojené do organizované činnosti více osob“.

Nejvyšší soud uznal, že byl porušen zákon

Pan Václav O. se prostřednictvím advokáta bránil. Loni v listopadu proto advokát Václav Vlk podal návrh na přezkoumání zákonnosti příkazu k odposlechů k Nejvyššímu soudu a letos v únoru dal Nejvyšší soud návrhu za pravdu a rozhodl, že příkazem k odposlechu Václava O. byl porušen zákon.

„Navrhovatel ani jeho bratr neměli žádný podíl na trestné činnosti, ani neměli obchodní či jiné vztahy s osobami, které byly následně pro daný skutek stíhány. Sledováním obsahu jimi vedených telefonních hovorů proto nebylo možné žádné podobné poznatky zjistit...“ cituje mimo jiné server ČeskáJustice.cz z odůvodnění.

A tady server poukazuje na to, že případ Václava O. je příkladem situace, kdy je občan odposloucháván nikoli na základě konkrétních poznatků o trestné činnosti občana, ale proto, aby policie zjistila, zda nějaký občan páchá nebo nepáchá trestnou činnost. Kvůli praxi při povolování odposlechů u některých soudů se proto do takové situace prý může dostat každý.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace