Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Říčany: Olivově dětské léčebně hrozil zánik, město jí pomůže

25.02.2014
Říčany: Olivově dětské léčebně hrozil zánik, město jí pomůže

Autor: profimedia.cz

Popisek: Peníze, ilustrační foto

Olivova dětská léčebna v Říčanech, jejíž služby využívají děti z celé republiky téměř 120 let, se potýká v současné době s ekonomickými problémy. Dokonce hrozilo ukončení jejího provozu, přičemž tato hrozba začala znepokojovat i veřejnost.

Na podzim proběhla v Říčanech a okolí petice, která si dala za cíl léčebnu zachránit. Zastupitelé Říčan rozhodli, že „Olivovně“ pomohou částkou půl milionu korun. Informovala o tom mluvčí Říčan Adéla Michalová.

Neúnosná situace

„Pomoc je součástí plánu, který vzešel na předvánočním jednání u kulatého stolu v Říčanech,“ komentuje vývoj starosta Vladimír Kořen a dodává: „Praha a Říčany poskytnou rychlou pomoc a vstoupí do Olivovy dětské léčebny v roli zakladatelů, kteří mají rozhodující vliv na chod společnosti. Pomohla velmi dobrá souhra s vedením hlavního města, především s panem radním Dlouhým.“

"Celková situace léčebny již byla naprosto neúnosná a jsem rád, že se nám podařilo iniciovat jednání všech stran, které skončilo úspěchem," konstatuje zastupitel Jan Martínek.

Léčebna sídlí na území Říčan v krásném prostředí blízko lesa, majitelem celého areálu budov včetně přilehlých pozemků je však Praha. Ta ji pronajímá Olivově nadaci, která založila obecně prospěšnou společnost a léčebnu řídí. Zároveň nadace volí správní a dozorčí radu a spravuje odkaz manželů Olivových.

Dluh1,5 milionu

Špatné hospodaření léčebny, které vyvrcholilo dluhem ve výši 1,5 milionu korun, vedlo k akutnímu řešení této nepříznivé situace a jednání všech zúčastněných stran. Pomoci léčebně, zbavit ji dluhů a přistoupit k zakladatelské smlouvě chtějí jak hlavní město, tak i Říčany. K tomuto řešení se přiklonila i správní rada Olivovy nadace. Ze zápisu rady vyplývá, že nadace i druhý zakladatel chtějí své podíly postoupit oběma městům.

"Na plánu záchrany léčebny se tedy dohodly všechny tři strany. Nyní je třeba nechat záměr na účast Prahy a Říčan v Olivově léčebně schválit v orgánech měst a poté vše vyřešit právně. Celý tento proces nějakou dobu potrvá," potvrzuje pražský radní Martin Dlouhý.

"Říčanské zastupitelstvo je velmi pružné, takže už máme schválený rámec dohody. Teď nastane právní administrativa, audit, kontrola závazků. Věřím, že „Olivovnu“ zachráníme, má pro nás nesmírný význam a zároveň reprezentuje zdravé a čisté město Říčany," říká starosta Vladimír Kořen.

během února by mělo být  v léčebně cca 60 dětí s maminkami

S uhrazením dluhu pomůžou léčebně obě města, kdy každé z nich přispěje částkou 500 tisíc korun. Zároveň probíhají diskuze o budoucím využití léčebny. "Předpokládáme, že nový koncept využití léčebny zpracuje nový ředitel," upřesňuje ředitel pražského odboru zdravotnictví, sociální péče a prevence Tomáš Klinecký. Všichni zúčastnění chtějí primárně zachovat ODL jako jedinečné léčebné zařízení pro děti.

Změnu vedení zařízení pozitivně vnímá i nová ředitelka ODL Blanka Vysloužilová: „Olivova dětská léčebna velmi vítá pomoc obou měst při řešení složité situace, která vznikla v předcházejícím období a věří, že opatření, která již byla a ještě budou přijata v oblasti řízení nákladů, organizace práce nebo třeba marketingu a obchodu budou úspěšná pro postupné řešení finanční situace a další rozvoj léčebny.“

Léčebna zahájila činnost v pondělí 27. ledna po plánované přestávce, během února by mělo být  v léčebně cca 60 dětí s maminkami včetně 24 dětí, které jsou ve stacionáři.

Léčba je hrazena zdravotními pojišťovnami

Léčebna se zaměřuje především na děti s onemocněními horních cest dýchacích, astmatem a alergiemi, ale také na léčbu obezity a poruch výživy.

„Tato léčba je hrazena zdravotními pojišťovnami a dobrou zprávou je, že jsou podepsány dodatky pro rok 2014 s téměř všemi zdravotními pojišťovnami. Pro zajištění vícezdrojového financování připravila léčebna zajímavé preventivní programy a samoplátecký program pro děti s tzv. GER (gastroezofageální reflux). Jde o zpětný tok žaludečních šťáv do jícnu a následky mohou vést k astmatu, poruše funkce plic, poleptání trávicích cest. Léčbu absolvovaly první děti, a zájem o tuto léčbu pomocí speciálního cvičení s fyzioterapeutem se stále zvyšuje,“ doplnila Blanka Vysloužilová.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace