Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Aero Vodochody slaví. Na nové letadlo, tak zvané „Engéčko”, je již 34 objednávek

28.12.2022
Aero Vodochody slaví. Na nové letadlo, tak zvané „Engéčko”, je již 34 objednávek

Foto: Aero Vodochody (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Letoun L-39NG, konečně úspěch firmy, kterou již leckdo odepisoval.

V Aeru Vodochody proběhla tzv. „letecká svatba“. Tak se totiž říká kompletaci trupu a křídel nového letadla. První sériový kus „Engéčka” –⁠ cvičného letounu L-39NG z české letecké dílny je tak už téměř kompletní. Jeho zálet se očekává ještě do konce letošního roku.

„Spojení trupu s křídlem je v letectví významnou událostí, protože dokončením tohoto kroku dochází ve výrobě k přesunutí na finální montáž a následně letové zkoušky. Znamená to, že by se nám mohlo podařit provést zálet prvního sériově vyrobeného L-39NG ještě do konce roku 2022. Našim zaměstnancům velice děkuji za jejich obrovské úsilí a zákazníkům za důvěru,“ řekl Viktor Sotona, prezident & CEO Aera Vodochody.  

 

Letecká svatba, tak se říká v leteckém žargonu kompletaci trupu a křídel nového letadla.

8 500 metrů kabelů

Montáž trupu letounu L-39NG probíhá odděleně od křídla. Následně se obě soustavy propojí a poté se letoun přesouvá na zalétávání. Správné propojení všech systémů patří k těm nejdůležitějším úkonům ve výrobním cyklu. Letoun v sobě nese mnoho instalací, zahrnující potrubí, táhla a celkem 8 500 metrů kabelů elektrického systému, zajišťujících všechny funkce systémů letounu jako jsou hydraulický, elektrický, řízení, palivový, vzduchový, pitot-statický kyslíkový, klimatizační a další, včetně ovládání podvozku a mechanizace křídla. Právě při tzv. stykování se systémy v trupu a křídle vzájemně propojí. Stroj tak nejenže dostává podobu letounu, ale je i připraven k tomu, aby mohl vzlétnout.

Design křídla i trupu L-39NG jsou výsledkem posledního vývoje největšího leteckého výrobce v Česku. Pro zachování co nejlepších letových vlastností a šetření hmotnosti jsou náběžné hrany křídel, křidélka, vstupní vzduchový kanál motoru, hřbetní kryty, dvířka předního podvozku a mnoho dalších dílů letounu vyrobeny z lehkých kompozitových materiálů, což jim zároveň dodává velkou pevnost. Křídla v sobě integrují nádrže, které spolu s trupovými nádržemi dohromady pojmou více než 1400 litrů paliva.

Náročné kontroly i spousta certifikátů

„Křídlo pro L-39NG jsme konstruovali v souladu s vysokými nároky na bezpečnost. Například náběžné hrany křídel jsou certifikovány pro případný střet s ptákem do rychlosti 650 km/h bez poškození, čímž je zajištěna dostatečná ochrana struktury a systémů křídla a tím i bezpečnost posádky letounu,“ zmiňuje Jaromír Lang, šéfkonstruktér letounu L-39NG společnosti Aero Vodochody.

 

Statické a únavové zkoušky letounu L-39NG dopadly na jedničku.

V letounu je instalováno více než 400 různých přístrojů, které buď samostatně nebo spolu s letounem procházely fázemi vývoje a schvalování pro použití v letovém provozu, případně certifikací. Každý takový přístroj, který se do letounu montuje, má svůj vlastní certifikát, který dosvědčuje, že byl vyroben v souladu se schválenou dokumentací a prošel příslušnou kontrolou. Letadlo pak má svoji letadlovou knihu, ke které jsou v tzv. „brašně“ přiloženy všechny certifikáty přístrojů instalovaných v daném letadle. Pokud se přístroj vymění, mění se i příslušný certifikát v „brašně“. Při prodeji letounu zákazníkovi se pak s letounem a další dokumentací předává i jeho letadlová kniha, včetně „brašny“.

Objednávka na 34 kusů

Kapacita výroby letounu L-39NG postupně narůstá. „V příštím roce by mělo být v Aeru vyrobeno 10 letadel, postupem času by se toto číslo mohlo zvyšovat až na 24 vyrobených kusů ročně. Aero má nyní objednávky na 34 kusů letounů L-39NG a zaplněnou výrobní kapacitu až do roku 2025,“ dodává Filip Kulštrunk, viceprezident pro obchod a marketing společnosti Aero Vodochody. Zatím posledním zákazníkem se stal český státní podnik LOM Praha, který bude v Centru leteckého výcviku v Pardubicích provozovat minimálně čtyři letouny.

„Předpokládaná hodnota zakázky pro LOM Praha bude činit 2,1 miliardy korun, z čehož 1,3 miliardy bude tvořit pořízení vlastních letounů. Zbytek ceny se pak bude skládat ze souvisejících produktů a služeb a zejména z pozáruční podpory, jejíž cena je garantována až do roku 2028," uvedl pro ČTK mluvčí ministerstva obrany Jiří Táborský. Podle serveru Aktuálně.cz jsou mezi dalšími zákazníky například Vietnam nebo Maďarsko.

 

Letoun L-39NG ve vzduchu

L-39NG je přímým nástupcem L-39C, díky kterému byly vycvičeny tisíce profesionálních pilotů. Tento proudový letoun je schopný plnit roli lehkého bitevníku a jednotného a komplexního letounu pro plnohodnotný výcvik pilotů moderních vzdušných sil. L-39NG využívá soudobé technologie výroby a moderní vybavení. Avionika letounu je připravena pro výcvik budoucích pilotů letounů čtvrté a páté generace. Součástí letounu je i široké spektrum simulačních technologií včetně připravovaného zapojení do vysoce moderního taktického simulačního centra s cílem zvýšit účinnost výcviku.

Aero L-39NG v číslech

300 dodavatelů, 14 000 součástek, 31 000 hodin práce.

Na výrobu letounu L-39NG společnosti Aero Vodochody je potřeba zhruba 14 000 součástek. Více jak polovinu z nich (asi 8 200) si Aero dokáže vyrobit ve vlastních provozech. Další komponenty pro cvičný proudový letoun z české produkce dodává celkem 300 českých a zahraničních firem. Na jeden cvičný letoun L-39NG je potřeba asi 17 500 kusů nýtů a 31 000 hodin lidské práce.

Od září 2022 společnost Aero Vodochody zakládá jednu skořepinu trupu L-39NG pro sériovou výrobu měsíčně. Sériová výroba s vysokou přidanou hodnotou je tak i šancí pro další tuzemské zástupce nejen z oblasti leteckého průmyslu.

„Chceme, aby z produkce L-39NG dlouhodobě těžil celý český průmysl a tisíce zaměstnanců ve výrobě a dodavatelském řetězci. Snažíme se proto do dodávek zapojovat co nejvíce tuzemských firem. Plánované navyšování výrobních kapacit bude určitě příležitostí pro další místní dodavatele,“ uvedl Viktor Sotona.

 

Výroba letounu L-39NG

Aero Vodochody je jedno z nejstarších na světě

Aero Vodochody Aerospace a.s. se zaměřuje na vývoj, výrobu, údržbu a vylepšení́ civilních a vojenských letadel a je největším leteckým výrobcem v České republice a jedním z nejstarších leteckých výrobců na světě. V oblasti vlastních letounů je Aero stálým partnerem řady armádních letectev a má silnou pozici na trhu s vojenskými cvičnými a lehkými bitevními letouny.

Díky 11 tisícům letounů, které vyrobilo za sto let své existence, stovkám stále používaných letounů L-39 Albatros sloužících u desítek vojenských provozovatelů i v řadě demo týmů, a zejména díky svému novému letounu L-39NG se Aero profiluje jako lídr na světovém trhu s proudovými cvičnými letadly. V oblasti civilního letectví Aero spolupracuje s největšími leteckými výrobci na široké škále projektů a je partnerem v několika risk-sharingových programech, kde je zodpovědné nejen za výrobu a montáž leteckých celků, ale také za jejich vývoj.  

 

9 postřehů o „továrním letišti“ Aera

Letiště Vodochody vzniklo již v roce 1942. V současné době slouží zejména jako zázemí pro vývoj a zalétávání letadel českého výrobce Aero Vodochody. Letiště také používají soukromí provozovatelé letadel nebo letecké školy.

1. Letiště Vodochody původně vzniklo (úpravou tehdejší zemědělské půdy na zpevněnou přistávací a vzletovou plochu) v roce 1942 jako zázemí pro kurýrní letku německého vojenského letectva. V roce 1953 byly vybudovány pojížděcí dráhy a betonová dráha o délce 2 000 metrů.

2. V roce 1953 se k letišti do Vodochod přestěhovala společnost Aero a otevřela zde svoji novou továrnu, a to i díky již existující zpevněné vzletové a přistávací dráze. Ve stejném roce zde začal působit také hasičský sbor Aera, který má dnes 34 profesionálních hasičů.

3. V současnosti má vodochodské letiště status „mezinárodního neveřejného letiště“, disponuje 2 500 metrů dlouhou a 45 metrů širokou ranvejí a 1 400 metrů dlouhou záchrannou dráhou. V roce 2005 se na letišti uskutečnilo 1220 pohybů letadel, v roce 2009 pak 9700 pohybů, v posledních 5 letech se počet příletů a odletů pohybuje v rozmezí od 10 do 13 000 za rok. 

4. Ve stávajícím rozsahu se infrastruktura letiště nachází od roku 1972. V roce 2008 byla provedena význačná rekonstrukce osvětlení vzletové a přistávací dráhy. O tři roky později došlo k modernizaci navigačního a radarového zařízení.

5. Významných záletů zažilo letiště ve Vodochodech hned několik. V roce 1959 (5. dubna) tady proběhl zálet letounu L-29 Delfín, v roce 1968 se poprvé zalétával cvičný L-39 Albatros (4. listopadu). Před 25 lety (2. srpen 1997) vzlétl z Vodochod první prototyp L-159. V roce 2018, přesně 22. prosince, poprvé vzlétl nový cvičný letoun L-39NG z české produkce Aera. Startoval v 10:38 hodin dopoledne a ve vzduchu byl celkem 26 minut.

6. Vodochodské letiště přivítalo i spoustu pozoruhodných letadel. Aero Vodochody navštívila například také létající legenda Douglas DC3 – Dakota, dvoumotorový osmimístný obojživelný letoun S-38 Sikorski, Bombardier Challenger CL-601 s designem inspirovaným tetování boxera Mika Tysona, námořní bombardér Grumman TBM Avenger a japonská stíhačka Mitsubishi A6M2 Zero nebo dvoumotorový letoun Beechcraft 18 známý pod názvem "THE REDHEAD".

7. Historická a rekordní přistání. Nedávno přistála na letišti (poprvé v historii Česka) italská letadla Canadair-415 a švédská Air Tractor, která pomáhala s hašením požárů v Českém Švýcarsku. Na přistávací plochu dosedl i bezpilotní letoun Primoco UAV (model One 150) po nepřetržitém a tehdejším rekordním letu v délce 9 hodin a 1 minuta. Pravidelně navštěvuje letiště Breitling Jet Team (největší civilní akrobatický tým na světě létající na proudových letadlech) s českými Albatrosy.

8. Letištní halou ve Vodochodech procházely i známé osobnosti světového showbyznysu. Letištní služby využil například automobilový závodník Michael Schumacher, světoznámý italský tenorista Andrea Bocelli, slavní zpěváci Elton John, Sting nebo George Michael nebo světově populární hudební skupiny Duran Duran nebo KISS.

9. Letiště Aero Vodochody i nadále zůstává neodmyslitelným prvkem společnosti Aero. „Připravujeme revitalizaci dráhy letiště, aby mohlo sloužit další desítky let zejména pro potřeby Aera k testování a výrobě našich letadel či pro příležitostné business lety,“ dodal Viktor Sotona, prezident Aero Vodochody.

 

Zdroje: Aero Vodochody, ČTK, zpravy.aktualne.cz

Vložil: Andrea Morkusová