Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Říčany chtějí oživit a vyčistit rybníky Marvánek a Mlýnský

07.09.2013
Říčany chtějí oživit a vyčistit rybníky Marvánek a Mlýnský

Autor: Město Říčany

Popisek: Rybník Marvánek

Mezi stěžejní projekty města Říčan v oblasti životního prostředí patří kompletní revitalizace Marvánku a Mlýnského rybníku. Důsledkem dlouhotrvajícího nezájmu o obě v minulosti oblíbená rekreační místa je zanesení sedimentem a zanedbané okolí.

Hlavním cílem je rybníky odbahnit a vytvořit zde vhodné podmínky pro rekreaci a koupání. Informovala o tom mluvčí Říčan Adéla Michalová.

Projekt, který počítá s odbahněním Marvánku a oživením jeho pobřeží, plánuje město uskutečnit v příštím roce. "Účelem stavby je odbahnění rybníka Marvánek a vytvoření litorálního pásma. Vznikne zde písčitý přístup do vody s travnatou pláží na břehu a upraví se pravý břeh kamenným záhozem. Proběhne i rekonstrukce výpustného zařízení," říká Jiří Sedláček, vodohospodář města.

Doplňuje ho starosta Vladimír Kořen: „V průběhu léta jsme připravili žádost o dotaci, takže teď, v těchto týdnech, čekáme na rozhodnutí ze Státního fondu životního prostředí, zda dostaneme evropské peníze nebo ne.“

Do rybníka po písečné pláži

Rybník je zanesený vrstvou sedimentů o mocnosti cca 0,5 metru, které zhoršují kvalitu vody a tím jeho využití. Odbahnění povede k obnově zásobního akumulačního prostoru rybníka i k návratu jeho rekreační funkce, kterou navíc posílí vybudování travnaté pláže s písčitým přístupem do vody. Pobřežní pásmo zaručí také příznivý vliv na životní prostředí.

Předpokládané náklady na realizaci celé akce jsou 12,5 milionu korun, vedení města však věří, že v rámci veřejné soutěže se podaří cenu ještě snížit. V případě obdržení dotace z výzvy Operačního programu Životní prostředí SFŽP, se zahájí stavební práce v průběhu roku 2014.

Projekt revitalizace Mlýnského rybníka značně urychlily červnové povodně, které zásadně poškodily hráz rybníka. Nyní je nutné nejen opravit hráze, ale také navýšit retenční prostor a spravit bezpečnostní přeliv a výpustné zařízení. Cílem je, aby byl rybník při povodních schopen zpomalit povodňovou vlnu.

Starosta Vladimír Kořen k tomu říká: „Projekt je hotový, společnost Vodní díla – TBD velmi rychle a kvalitně připravila všechny nutné výkresy i průzkumy. Mlýnský rybník má z hlediska povodňové ochrany velký význam pro hlavní město Prahu, pan primátor Tomáš Hudeček a středočeský hejtman Josef Řihák nám stále velmi významně pomáhají.“ Zásadní je oprava hráze a uvedení rybníku do funkčního stavu. Po povodni jej totiž není možné běžně využívat.

"Součástí projektu bude i oprava stávající asfaltové komunikace a úprava zeleně.  Předpokládá se, že asfalt nahradí zámková dlažba a komunikace bude sloužit jako korso s výhledem na vodní plochu a centrum Říčan," doplňuje Jiří Sedláček s tím, že v rámci plánovaného zlepšení okolí nedojde k vybudování cesty podél pravého břehu. "Tato cesta by jednak vedla k snížení retenčního prostoru, jednak bychom s obtížemi zajistili její financování," dodává.

Město doufá, že finance na odbahnění a další úpravy získá z dotací, které stát bude věnovat na nápravu povodňových škod. Odhad nákladů se pohybuje od 60 milionů jako ceny minimální až k hodnotám okolo 100 milionů korun v případě složitějšího nakládání s vytěženým sedimentem. Rybník totiž nebyl dosud nikdy odbahňován a různé vrstvy bahna mohou obsahovat škodlivé prvky.

„V rámci odstraňování povodňových škod problematiku Mlýnského rybníka registrují na ministerstvu zemědělství. Čeká se na to, až vláda uvolní finanční prostředky a Říčany jsou na seznamu s velkou nadějí na podporu,“ dokončuje radní Miloslav Šmolík.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace