Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Říčany chtějí oživit a vyčistit rybníky Marvánek a Mlýnský

07.09.2013
Říčany chtějí oživit a vyčistit rybníky Marvánek a Mlýnský

Foto: Město Říčany

Popisek: Rybník Marvánek

Mezi stěžejní projekty města Říčan v oblasti životního prostředí patří kompletní revitalizace Marvánku a Mlýnského rybníku. Důsledkem dlouhotrvajícího nezájmu o obě v minulosti oblíbená rekreační místa je zanesení sedimentem a zanedbané okolí.

Hlavním cílem je rybníky odbahnit a vytvořit zde vhodné podmínky pro rekreaci a koupání. Informovala o tom mluvčí Říčan Adéla Michalová.

Projekt, který počítá s odbahněním Marvánku a oživením jeho pobřeží, plánuje město uskutečnit v příštím roce. "Účelem stavby je odbahnění rybníka Marvánek a vytvoření litorálního pásma. Vznikne zde písčitý přístup do vody s travnatou pláží na břehu a upraví se pravý břeh kamenným záhozem. Proběhne i rekonstrukce výpustného zařízení," říká Jiří Sedláček, vodohospodář města.

Doplňuje ho starosta Vladimír Kořen: „V průběhu léta jsme připravili žádost o dotaci, takže teď, v těchto týdnech, čekáme na rozhodnutí ze Státního fondu životního prostředí, zda dostaneme evropské peníze nebo ne.“

Do rybníka po písečné pláži

Rybník je zanesený vrstvou sedimentů o mocnosti cca 0,5 metru, které zhoršují kvalitu vody a tím jeho využití. Odbahnění povede k obnově zásobního akumulačního prostoru rybníka i k návratu jeho rekreační funkce, kterou navíc posílí vybudování travnaté pláže s písčitým přístupem do vody. Pobřežní pásmo zaručí také příznivý vliv na životní prostředí.

Předpokládané náklady na realizaci celé akce jsou 12,5 milionu korun, vedení města však věří, že v rámci veřejné soutěže se podaří cenu ještě snížit. V případě obdržení dotace z výzvy Operačního programu Životní prostředí SFŽP, se zahájí stavební práce v průběhu roku 2014.

Projekt revitalizace Mlýnského rybníka značně urychlily červnové povodně, které zásadně poškodily hráz rybníka. Nyní je nutné nejen opravit hráze, ale také navýšit retenční prostor a spravit bezpečnostní přeliv a výpustné zařízení. Cílem je, aby byl rybník při povodních schopen zpomalit povodňovou vlnu.

Starosta Vladimír Kořen k tomu říká: „Projekt je hotový, společnost Vodní díla – TBD velmi rychle a kvalitně připravila všechny nutné výkresy i průzkumy. Mlýnský rybník má z hlediska povodňové ochrany velký význam pro hlavní město Prahu, pan primátor Tomáš Hudeček a středočeský hejtman Josef Řihák nám stále velmi významně pomáhají.“ Zásadní je oprava hráze a uvedení rybníku do funkčního stavu. Po povodni jej totiž není možné běžně využívat.

"Součástí projektu bude i oprava stávající asfaltové komunikace a úprava zeleně.  Předpokládá se, že asfalt nahradí zámková dlažba a komunikace bude sloužit jako korso s výhledem na vodní plochu a centrum Říčan," doplňuje Jiří Sedláček s tím, že v rámci plánovaného zlepšení okolí nedojde k vybudování cesty podél pravého břehu. "Tato cesta by jednak vedla k snížení retenčního prostoru, jednak bychom s obtížemi zajistili její financování," dodává.

Město doufá, že finance na odbahnění a další úpravy získá z dotací, které stát bude věnovat na nápravu povodňových škod. Odhad nákladů se pohybuje od 60 milionů jako ceny minimální až k hodnotám okolo 100 milionů korun v případě složitějšího nakládání s vytěženým sedimentem. Rybník totiž nebyl dosud nikdy odbahňován a různé vrstvy bahna mohou obsahovat škodlivé prvky.

„V rámci odstraňování povodňových škod problematiku Mlýnského rybníka registrují na ministerstvu zemědělství. Čeká se na to, až vláda uvolní finanční prostředky a Říčany jsou na seznamu s velkou nadějí na podporu,“ dokončuje radní Miloslav Šmolík.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace