Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Říčany chtějí oživit a vyčistit rybníky Marvánek a Mlýnský

07.09.2013
Říčany chtějí oživit a vyčistit rybníky Marvánek a Mlýnský

Autor: Město Říčany

Popisek: Rybník Marvánek

Mezi stěžejní projekty města Říčan v oblasti životního prostředí patří kompletní revitalizace Marvánku a Mlýnského rybníku. Důsledkem dlouhotrvajícího nezájmu o obě v minulosti oblíbená rekreační místa je zanesení sedimentem a zanedbané okolí.

Hlavním cílem je rybníky odbahnit a vytvořit zde vhodné podmínky pro rekreaci a koupání. Informovala o tom mluvčí Říčan Adéla Michalová.

Projekt, který počítá s odbahněním Marvánku a oživením jeho pobřeží, plánuje město uskutečnit v příštím roce. "Účelem stavby je odbahnění rybníka Marvánek a vytvoření litorálního pásma. Vznikne zde písčitý přístup do vody s travnatou pláží na břehu a upraví se pravý břeh kamenným záhozem. Proběhne i rekonstrukce výpustného zařízení," říká Jiří Sedláček, vodohospodář města.

Doplňuje ho starosta Vladimír Kořen: „V průběhu léta jsme připravili žádost o dotaci, takže teď, v těchto týdnech, čekáme na rozhodnutí ze Státního fondu životního prostředí, zda dostaneme evropské peníze nebo ne.“

Do rybníka po písečné pláži

Rybník je zanesený vrstvou sedimentů o mocnosti cca 0,5 metru, které zhoršují kvalitu vody a tím jeho využití. Odbahnění povede k obnově zásobního akumulačního prostoru rybníka i k návratu jeho rekreační funkce, kterou navíc posílí vybudování travnaté pláže s písčitým přístupem do vody. Pobřežní pásmo zaručí také příznivý vliv na životní prostředí.

Předpokládané náklady na realizaci celé akce jsou 12,5 milionu korun, vedení města však věří, že v rámci veřejné soutěže se podaří cenu ještě snížit. V případě obdržení dotace z výzvy Operačního programu Životní prostředí SFŽP, se zahájí stavební práce v průběhu roku 2014.

Projekt revitalizace Mlýnského rybníka značně urychlily červnové povodně, které zásadně poškodily hráz rybníka. Nyní je nutné nejen opravit hráze, ale také navýšit retenční prostor a spravit bezpečnostní přeliv a výpustné zařízení. Cílem je, aby byl rybník při povodních schopen zpomalit povodňovou vlnu.

Starosta Vladimír Kořen k tomu říká: „Projekt je hotový, společnost Vodní díla – TBD velmi rychle a kvalitně připravila všechny nutné výkresy i průzkumy. Mlýnský rybník má z hlediska povodňové ochrany velký význam pro hlavní město Prahu, pan primátor Tomáš Hudeček a středočeský hejtman Josef Řihák nám stále velmi významně pomáhají.“ Zásadní je oprava hráze a uvedení rybníku do funkčního stavu. Po povodni jej totiž není možné běžně využívat.

"Součástí projektu bude i oprava stávající asfaltové komunikace a úprava zeleně.  Předpokládá se, že asfalt nahradí zámková dlažba a komunikace bude sloužit jako korso s výhledem na vodní plochu a centrum Říčan," doplňuje Jiří Sedláček s tím, že v rámci plánovaného zlepšení okolí nedojde k vybudování cesty podél pravého břehu. "Tato cesta by jednak vedla k snížení retenčního prostoru, jednak bychom s obtížemi zajistili její financování," dodává.

Město doufá, že finance na odbahnění a další úpravy získá z dotací, které stát bude věnovat na nápravu povodňových škod. Odhad nákladů se pohybuje od 60 milionů jako ceny minimální až k hodnotám okolo 100 milionů korun v případě složitějšího nakládání s vytěženým sedimentem. Rybník totiž nebyl dosud nikdy odbahňován a různé vrstvy bahna mohou obsahovat škodlivé prvky.

„V rámci odstraňování povodňových škod problematiku Mlýnského rybníka registrují na ministerstvu zemědělství. Čeká se na to, až vláda uvolní finanční prostředky a Říčany jsou na seznamu s velkou nadějí na podporu,“ dokončuje radní Miloslav Šmolík.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace