Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ke zřícenině gotického hradu a letovisku, kam se v minulém století sjížděla celá Praha. Český poutník

24.11.2019
Ke zřícenině gotického hradu a letovisku, kam se v minulém století sjížděla celá Praha. Český poutník

Foto: René Flášar

Popisek: Jedinečná zřícenina gotického hradu v Říčanech

FOTOGALERIE Na dnešní nedělní výlet vás vezmeme do okolí Říčan. Navštívíme mimo jiné zříceninu místního hradu, rybník Marvánek a na závěr se zastavíme v Ladově vesnici.

Od nádraží se vydáváme k náměstí, které už v tomto listopadovém čase nese známky předvánoční nálady. V jedné části už se chystají jesličky a sloupy jsou ozdobeny patřičnými vánočními dekoracemi. Na začátku náměstí se napojujeme na naučnou stezku Říčansko, která seznamuje návštěvníky města Říčany s některými jeho pamětihodnostmi a s přírodou v jeho nejbližším okolí. První stanoviště je v centru Říčan, u staré radnice na Masarykově náměstí.

Radnice z roku 1864

Radnice je zmiňována už v prvním popisu městečka Říčany z roku 1565. Každé další století pak přineslo novou budovu. S postupem času ale vyvstala potřeba samostatné radniční budovy, která by se stala důstojným sídlem okresního soudu, berního úřadu a okresního hejtmanství. V roce 1864 se tak uprostřed náměstí objevila reprezentační dvoupatrová budova, dnes nazývaná stará radnice. S ní těsně sousedí bývalá budova soudu. Na východní zdi staré radnice je osazen památník národního osvobození a padlých v obou světových válkách s pískovcovým reliéfem podle návrhu sochaře Břetislava Bendy.

Dominantou náměstí je kostel svatého Petra a Pavla

Od radnice pokračujeme ke kostelu svatého Petra a Pavla. Kostel sv. Patra a Pavla. Ještě před kostelem se zastavíme u Mariánského sloupu. Jde v tomto případě o zlacenou sochu Panny Marie Neposkvrněné. Panna Maria má sepjaté ruce, kolem hlavy svatozář s deseti hvězdičkami a stojí na zeměkouli obtočené hadem s jablkem v tlamičce, což má symbolizovat vítězství nad prvotním hříchem. Socha pochází z roku 1699 a jde o zjednodušenou variantou mariánského sloupu sochaře Jiřího Bendla z roku 1652, který až do svého násilného svržení v roce 1918 stával na pražském Staroměstském náměstí.

Kostel svatého Petra a Pavla je evidentní dominantou náměstí. Jde původně o gotickou stavbu, jejíž vznik je odhadován kolem roku 1270. Z gotiky se dochovala část jižního zdiva s hrotitým oknem, přízemí bývalé věže s křížovou klenbou a zbytky fresek z období kolem r. 1400. V renesanci byl kostel rozšířen a zvýšen. V letech 1628-29 byly pořízeny také dva nové zvony, svatý Petr a o něco menší svatý Pavel, které se dochovaly dodnes.

Unikátní gotický hrad, jeden z nejstarších v Čechách

Od kostela je to jen pár desítek metrů ke zřícenině gotického hradu. Ten dal vystavět v letech 1260-1270 Ondřej ze Všechrom, nejvyšší komorník krále Přemysla Otakara II. a zakladatel rodu pánů z Říčan. Ti ale o své hlavní sídlo přišli během husitských válek a už se na hrad nikdy nevrátili. Od té doby zůstal neobydlen a v 16. století zcela zpustl.

Podle historiků byl říčanský hrad jedním z nejstarších kamenných hradů na našem území. Jeho zajímavostí bylo, že šlo o miniaturu královského typu hradu. Stavba představuje jeden z vrcholů šlechtické hradní architektury doby posledních Přemyslovců. Spodní část jeho paláce sloužila jako zásobárna potravin, zbraní a střeliva. Ve druhém patře byl hlavní sál a zároveň obytná místnost hradního pána. Byla vytápěna mohutným krbem a vybavena jen tím nejnutnějším, truhlicemi, které sloužily jako prádelníky a zpočátku i jako postele, několika židlemi a velkým stolem.

Hrady tohoto stáří jsou dnes většinou zachovány už jen v půdorysu. V Říčanech se ale podařilo dochovat téměř celé dvorní průčelí paláce, obranné věže a studnu uprostřed nádvoří. Většinu ostatního hradu pohltilo okolní městečko.

Z kdysi vyhlášeného letoviska zbylo jen neudržované přírodní koupaliště

Od hradu směřují naše kroky k rekreačnímu areálu Marvánek. Říčany se na přelomu 19. a 20. století staly pražským letoviskem, ale proti jiným rekreačním lokalitám měly jednu nevýhodu – nedostatek koupacích ploch. Proto město nechalo roku 1934 obnovit starodávný rybník Marvánek a o tři roky později na něm otevřelo velké moderní koupaliště s pláží a odděleními pro plavce, neplavce a děti. K vybavení patřily kabiny se střešní terasou, sprchy, skokanský můstek, skluzavka, řada zábavních zařízení a restaurace. V letních sezónách se tu pořádaly slavnosti a plavecké závody. V zimě byl Marvánek využíván jako zimní stadion pro bruslení i hokej. Koupaliště sloužilo svému účelu dlouhá desetiletí, až zcela zchátralo. Dnes slouží rybník Marvánek jako přírodní neupravené koupaliště. V jeho blízkosti můžete zajít do stejnojmenné restaurace.

Ladova ves

Kolem rybníku Rozpakov a Srnčí míříme k poslednímu bodu dnešní výpravy, Ladově vesničce. Nevybrali jsme si ale úplně nejlepší datum, rybníky jsou v odbahňovacím procesu, a také silnička v jejich blízkosti zrovna dostává nový kabát. Takže přeskakujeme mezi bahnem a asfaltovacími stroji. Nakonec vše ale úspěšně a bez úhony zvládáme a po chvíli už stojíme v cíli dnešní cesty.

Vesnička se nachází na mírném kopečku a mimo přístřešku v němž je možné si v letních měsících opéci přinesené buřty, zde najdete také repliku milíře, dřevěného čerta a čtyři tabule s různými úkoly pro děti i dospělé. Každá tabule je věnována jednomu ročnímu období a zvykům, které se k němu váží. Na závěr se pak můžete třeba proběhnout tunelem z proutí.

Po splnění všech úkolů už nás čeká jen krátká cesta k nedaleké železniční zastávce Světice, která leží na trati z Prahy do Benešova a vlaky vás odsud v obou směrech odvezou v půlhodinových intervalech.

 

Reportáž vznikla ve spolupráci se Středočeským krajem.

Vložil: René Flášar