Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ke zřícenině gotického hradu a letovisku, kam se v minulém století sjížděla celá Praha. Český poutník

24.11.2019
Ke zřícenině gotického hradu a letovisku, kam se v minulém století sjížděla celá Praha. Český poutník

Autor: René Flášar

Popisek: Jedinečná zřícenina gotického hradu v Říčanech

FOTOGALERIE Na dnešní nedělní výlet vás vezmeme do okolí Říčan. Navštívíme mimo jiné zříceninu místního hradu, rybník Marvánek a na závěr se zastavíme v Ladově vesnici.

Od nádraží se vydáváme k náměstí, které už v tomto listopadovém čase nese známky předvánoční nálady. V jedné části už se chystají jesličky a sloupy jsou ozdobeny patřičnými vánočními dekoracemi. Na začátku náměstí se napojujeme na naučnou stezku Říčansko, která seznamuje návštěvníky města Říčany s některými jeho pamětihodnostmi a s přírodou v jeho nejbližším okolí. První stanoviště je v centru Říčan, u staré radnice na Masarykově náměstí.

Radnice z roku 1864

Radnice je zmiňována už v prvním popisu městečka Říčany z roku 1565. Každé další století pak přineslo novou budovu. S postupem času ale vyvstala potřeba samostatné radniční budovy, která by se stala důstojným sídlem okresního soudu, berního úřadu a okresního hejtmanství. V roce 1864 se tak uprostřed náměstí objevila reprezentační dvoupatrová budova, dnes nazývaná stará radnice. S ní těsně sousedí bývalá budova soudu. Na východní zdi staré radnice je osazen památník národního osvobození a padlých v obou světových válkách s pískovcovým reliéfem podle návrhu sochaře Břetislava Bendy.

Dominantou náměstí je kostel svatého Petra a Pavla

Od radnice pokračujeme ke kostelu svatého Petra a Pavla. Kostel sv. Patra a Pavla. Ještě před kostelem se zastavíme u Mariánského sloupu. Jde v tomto případě o zlacenou sochu Panny Marie Neposkvrněné. Panna Maria má sepjaté ruce, kolem hlavy svatozář s deseti hvězdičkami a stojí na zeměkouli obtočené hadem s jablkem v tlamičce, což má symbolizovat vítězství nad prvotním hříchem. Socha pochází z roku 1699 a jde o zjednodušenou variantou mariánského sloupu sochaře Jiřího Bendla z roku 1652, který až do svého násilného svržení v roce 1918 stával na pražském Staroměstském náměstí.

Kostel svatého Petra a Pavla je evidentní dominantou náměstí. Jde původně o gotickou stavbu, jejíž vznik je odhadován kolem roku 1270. Z gotiky se dochovala část jižního zdiva s hrotitým oknem, přízemí bývalé věže s křížovou klenbou a zbytky fresek z období kolem r. 1400. V renesanci byl kostel rozšířen a zvýšen. V letech 1628-29 byly pořízeny také dva nové zvony, svatý Petr a o něco menší svatý Pavel, které se dochovaly dodnes.

Unikátní gotický hrad, jeden z nejstarších v Čechách

Od kostela je to jen pár desítek metrů ke zřícenině gotického hradu. Ten dal vystavět v letech 1260-1270 Ondřej ze Všechrom, nejvyšší komorník krále Přemysla Otakara II. a zakladatel rodu pánů z Říčan. Ti ale o své hlavní sídlo přišli během husitských válek a už se na hrad nikdy nevrátili. Od té doby zůstal neobydlen a v 16. století zcela zpustl.

Podle historiků byl říčanský hrad jedním z nejstarších kamenných hradů na našem území. Jeho zajímavostí bylo, že šlo o miniaturu královského typu hradu. Stavba představuje jeden z vrcholů šlechtické hradní architektury doby posledních Přemyslovců. Spodní část jeho paláce sloužila jako zásobárna potravin, zbraní a střeliva. Ve druhém patře byl hlavní sál a zároveň obytná místnost hradního pána. Byla vytápěna mohutným krbem a vybavena jen tím nejnutnějším, truhlicemi, které sloužily jako prádelníky a zpočátku i jako postele, několika židlemi a velkým stolem.

Hrady tohoto stáří jsou dnes většinou zachovány už jen v půdorysu. V Říčanech se ale podařilo dochovat téměř celé dvorní průčelí paláce, obranné věže a studnu uprostřed nádvoří. Většinu ostatního hradu pohltilo okolní městečko.

Z kdysi vyhlášeného letoviska zbylo jen neudržované přírodní koupaliště

Od hradu směřují naše kroky k rekreačnímu areálu Marvánek. Říčany se na přelomu 19. a 20. století staly pražským letoviskem, ale proti jiným rekreačním lokalitám měly jednu nevýhodu – nedostatek koupacích ploch. Proto město nechalo roku 1934 obnovit starodávný rybník Marvánek a o tři roky později na něm otevřelo velké moderní koupaliště s pláží a odděleními pro plavce, neplavce a děti. K vybavení patřily kabiny se střešní terasou, sprchy, skokanský můstek, skluzavka, řada zábavních zařízení a restaurace. V letních sezónách se tu pořádaly slavnosti a plavecké závody. V zimě byl Marvánek využíván jako zimní stadion pro bruslení i hokej. Koupaliště sloužilo svému účelu dlouhá desetiletí, až zcela zchátralo. Dnes slouží rybník Marvánek jako přírodní neupravené koupaliště. V jeho blízkosti můžete zajít do stejnojmenné restaurace.

Ladova ves

Kolem rybníku Rozpakov a Srnčí míříme k poslednímu bodu dnešní výpravy, Ladově vesničce. Nevybrali jsme si ale úplně nejlepší datum, rybníky jsou v odbahňovacím procesu, a také silnička v jejich blízkosti zrovna dostává nový kabát. Takže přeskakujeme mezi bahnem a asfaltovacími stroji. Nakonec vše ale úspěšně a bez úhony zvládáme a po chvíli už stojíme v cíli dnešní cesty.

Vesnička se nachází na mírném kopečku a mimo přístřešku v němž je možné si v letních měsících opéci přinesené buřty, zde najdete také repliku milíře, dřevěného čerta a čtyři tabule s různými úkoly pro děti i dospělé. Každá tabule je věnována jednomu ročnímu období a zvykům, které se k němu váží. Na závěr se pak můžete třeba proběhnout tunelem z proutí.

Po splnění všech úkolů už nás čeká jen krátká cesta k nedaleké železniční zastávce Světice, která leží na trati z Prahy do Benešova a vlaky vás odsud v obou směrech odvezou v půlhodinových intervalech.

 

Reportáž vznikla ve spolupráci se Středočeským krajem.

Vložil: René Flášar

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace