Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kolem stíhačky za vraždou svatého Václava. Jako bonus jeden mord navíc. Český poutník

30.03.2019
Kolem stíhačky za vraždou svatého Václava. Jako bonus jeden mord navíc. Český poutník

Autor: René Flášar

Popisek: Krásná boleslavská brána

FOTOGALERIE Poslední březnový víkend strávíme společně ve městech Brandýs nad Labem a Stará Boleslav. Původně se jednalo o dvě samostatné obce, do jednoho celku byly sloučeny v roce 1960. Naše putování začneme ve Staré Boleslavi a jak jinak nežli na vlakovém nádraží.

Ve stanici zastavují rychlíky spojující Kolín s Ústím nad Labem a osobní vlaky pendlující mezi severočeským Ústím a středočeskou Lysou nad Labem. Spojení je sem zhruba každou hodinu. Od nádraží se vydáváme menším lesoparkem do centra Staré Boleslavi. Procházíme kolem kasáren české armády, na jejichž konci nesmí našemu fotoaparátu uniknout vystavený stíhací letoun. Dále se držíme hlavní silnice, která nás dovede až do středu obce.

Místo skonu Podivena

Vedle autobusového nádražíčka přicházíme k barokní kapli blahoslaveného Podivena, která byla dokončena v roce 1738. Ještě před kaplí stávala na tomto místě Boží muka. Podle pověsti stojí kaple na místě, kde zemřel blahoslavený Podiven. Podiven byl služebníkem svatého Václava, který byl později zabit stejnými vrahy jako samotný svatý Václav.

Od kaple míříme k Jednolodnímu baroknímu kostelu se dvěma hranolovými věžemi, zakončenými cibulovými báněmi. Kostel Nanebevzetí Panny Marie byl postaven v letech 1617-75 podle návrhu italského architekta G. M. Filippiho. Výzdoba interiéru pochází ze 17. a 18. století. Pokud se vám podaří dostat dovnitř areálu, můžete obdivovat monumentální oltář z roku 1723 od Františka Maxmiliana Kaňky nebo kovový reliéf Madony s dítětem, který byl zhotovený patrně v první polovině 15. století.

Z původního opevnění zůstala brána

Brandýské náměstí zdobí budova staré radnice. Ta je vlastně složena ze dvou objektů Nárožní patrové budovy s renesančním jádrem a klasicistní fasádou. K ní je přistavěn řadový patrový objekt secesní přístavby radnice s balkonem nad průčelím. Z náměstí pokračujeme ke Staroboleslavské bráně, která je pozůstatkem původního opevnění města ze druhé poloviny 14. století. Výrazně upravena byla v 17. století. Ve věži se nachází expozice věnovaná archeologii ve Staré Boleslavi. Navštívit ji můžete v letní sezóně, a to vždy o víkendech.

Bazilika postavená díky pokání

Poslední zastavení ve Staré Boleslavi činíme u baziliky svatého Václava. Kostel založil spolu s Kolegiátní kapitulou sv. Kosmy a Damiána po roce 1039 kníže Břetislav I. Jednalo se o akt pokání, které mu uložil papež za jeho loupeživou výpravu do Polska, odkud přenesl ostatky svatého Vojtěcha. Podle Kosmovy kroniky byl kostel vysvěcen 19. 5. 1046 pražským biskupem Šebířem.

Ve druhé polovině 12. století byl kostel částečně přestavěn, došlo především k rozšíření východní krypty. Za vlády Karla IV. byl kostel goticky upraven. Z této doby se zachoval jižní lomený portál s jemnou profilací ostění.

Několikrát poničen, vždy opraven

Kostel značně utrpěl za husitských válek. Opravy začaly ještě v 15. století a protáhly se až do konce 16. století, kdy byly boční lodě opatřeny novou renesanční klenbou a vnějšími opěrnými pilíři. Další pohromu kostel utrpěl za třicetileté války. V letech 1639 - 1640 si v Boleslavi vybudovalo tábor švédské vojsko. Při ústupu Švédů byl kostel zapálen. K obnově baziliky mohlo dojít až po skončení třicetileté války. Chrám byl po opravě nově vysvěcen roku 1691. Interiér byl postupně vybaven barokním mobiliářem, částečně nakoupeným ze zrušených kostelů na konci 18. století. Velké obnovy se kostel dočkal před rokem 1929. O kostel po staletí pečuje místní Kolegiátní kapitula sv. Kosmy a Damiána, nejstarší instituce svého druhu u nás. Kostel je Národní kulturní památkou.

Tady naše dnešní putování končí. Zítra společně přejdeme Labe a projdeme se společně Brandýsem nad Labem.

 

Reportáž vznikla ve spolupráce se Středočeským krajem.

Vložil: René Flášar

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace