Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vítejte ve městě kostelů, lahodných lívanců, napěněného piva a hlubokých lesů. Český poutník

26.01.2019
Vítejte ve městě kostelů, lahodných lívanců, napěněného piva a hlubokých lesů. Český poutník

Autor: René Flášar

Popisek: Zámek v Kostelci nad Černými lesy

FOTOGALERIE Při dnešním výletu na nás čekají hluboké lesy, ale také několik kostelů, zámek a muzeum. Procházet se tentokrát budeme Kostelcem nad Černými lesy a jeho okolím. Autobusem se dostanete z Prahy do Kostelce za 45 minut, spoje jezdí přibližně každou půl hodinu. Autobusová zastávka je přímo v centru města na náměstí Smiřických.

Než se vydám na putování, zastavuji se v kavárně Modré dveře, kde si dopřávám ranní kávu a domácí lívanečky se šlehačkou. Z ranního posezení mám dvojí dobrý pocit, jednak jsem potěšil své chuťové buňky a zároveň jsem pomohl dobré věci. Kavárna Modré dveře totiž pomáhá lidem se sociálním znevýhodněním postavit se zpět na svoje nohy.

Muzeum hrnčířství a kulturní stánek

Je nejvyšší čas, abych se na svoje nohy postavil i já a vydal se na cestu. První zastavení činím u muzea hrnčířství. Kromě stálé expozice věnovanou právě hrnčířství, si můžete prohlédnout i krátkodobé výstavy obrazů, fotografií či keramiky. V budově muzea se konají také koncerty vážné hudby a další akce. Abyste to vše zažili, musíte mít ale více štěstí než já, v den mé návštěvy bylo muzeum z provozních důvodů zavřené.

Rozhledna v galerii

Bohužel zavřená je v zimním období také blízká galerie Jana Svatoše, ve které se nachází železobetonová rozhledna o výšce 10 metrů. Na výhledy si tak budu muset počkat do jara. Přímo na náměstí Smiřických se zastavuji u památníku, který byl věnován Masarykovi, Benešovi a Štefánikovi. Jedná se o kamenný monolit s bronzovými reliéfy těchto osobností První republiky.

Dominanta náměstí: Kostel svatých Andělů strážných

Dominantou náměstí je jednolodní barokní kostel postavený před rokem 1739 a věží přistavěnou v letech 1889-94. Hlavní oltář zobrazuje Anděla strážce, který se ujímá mladého poutníka. Takže kostel pro mě jako stvořený. I když s tím mládím bych byl už opatrný…

A hned o kousek dál stojí další kostel. Nese jméno svatého Jana Křtitele a jde o bývalý hřbitovní kostel z roku 1600, který byl vypálen Švédy. Nynější podobu získal v letech 1777-1783. Poblíž kostela stojí zvonice. Bohužel je nepřístupný a těžko se k němu hledá cesta. Musíte projít mezi domy a stejně zůstanete stát před uzamčenou bránou.

Bývalý hrad se stal zámkem

Hlavním lákadlem města je bývalý gotický hrad, dnes zámek, kde sídlí Lesnická fakulta. Když původní gotický hrad v roce 1549 vyhořel, začala v rámci rekonstrukce pod vedením italského stavitele Hanse Tyrola jeho přestavba na renesanční zámek. V započaté práci pokračoval také italský stavitel Ulrico Aostalli, který po vzoru italských kastelů postavil pro Jaroslava Smiřického čtyřkřídlý dvoupatrový objekt s nárožními polygonálními věžemi. Poslední z věží byla dokončena o několik let později. Jižní křídlo zdobí dvoupatrové renesanční arkády.

Po třicetileté válce byl zámek barokně upraven podle návrhu Josefa Jägera. Úpravy se dotkly také interiérů. Od roku 1945 prostory slouží lesnické fakultě a není veřejnosti přístupný. Můžete si ale zajít na oběd do zámecké restaurace.

Další kostel na okraji města

Třetí kostel v Kostelci nad Černými lesy je zasvěcený svatému Vojtěchovi. Zbudován byl v letech 1568–69. Jde o jednolodní stavbu s čtvercovou lodí, obdélným, trojboce uzavřeným kněžištěm a hranolovou věží na severní straně. Zařízení pochází ze 16. a 17. století

Pivovarské muzeum

Za návštěvu stojí i pivovarnické muzeum. Vize vzniku černokosteleckého pivovarského muzea se začala naplňovat roku 2001, kdy vznikla společnost Dej Bůh štěstí zakoupila silně zanedbaný pivovarský areál v Kostelci nad Černými lesy. V pivovaru vzniklo rozsáhlé pivovarské muzeum s původním strojním vybavením. Uvidíte zde například měděnou dvojitou varní garnituru s transmisním pohonem, chladící štoky, funkční parní stroj, funkční chladící čpavkové kompresory a stovky dalších strojů a exponátů.

U pivovaru mé dnešní putování končí. Odcházím se ubytovat a těším se na další výletní den! Putování zdar!

 

Reportáž vznikla ve spolupráci se Středočeským krajem.

Vložil: René Flášar

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace