Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tento díl si můžete namazat na chleba. Po stopách nejstaršího vltavského přívozu do země másla. Český poutník

22.07.2018
Tento díl si můžete namazat na chleba. Po stopách nejstaršího vltavského přívozu do země másla. Český poutník

Foto: René Flášar

Popisek: Jak se vyrábí, a hlavně vyrábělo, máslo, to zjistíte v malém muzeu másla

FOTOGALERIE Putování za máslem do Máslovic je příjemným výletem pro celou rodinu, který vám zabere necelé odpoledne. Svezete se přívozem, projdete malebnou krajinou a dozvíte se něco o životě našich předků. A co víc, v Máslovicích se budete topit v másle. A to za tu námahu prostě stojí.

Výlet odstartujeme na nádraží v Libčicích nad Vltavou, kam nás přiváží osobní vlak z pražského Masarykova nádraží. Po žluté značce doputujeme přibližně po pěti minutách k přívozu přes řeku Vltavu.

Nejstarší vltavský přívoz

Přívoz mezi Libčicemi a Máslovicemi patří mezi poslední a zároveň nejstarší vltavské přívozy. Od pradávna náleželo jeho provozování k povinnostem a právům držitelů máslovického mlýnu, zvaného „Na Dole". V roce 1557 se uvádí v urbáři svatovítské kapituly, které mlýn s celou vsí Máslovice patřil, mezi povinnostmi mlynáře „chovat lodě k lovení ryb a převážení". V pozdějších dobách majitelé přívoz pronajímali. Tak od roku 1893 nájemce Matěj Vlasák odváděl majiteli ročně 120 zlatých a 84 kg dobrých ryb.

Posledním nájemcem byl libčický občan Břetislav Kraif. V letech 1955-1959 provozovala přívoz ve vlastní režii obec Máslovice a v letech 1959-1997 okresní správa a údržba silnic. Po změně silničního zákona, který již neuváděl přívozy jako součást pozemních komunikací, přešel přívoz do majetku obce Máslovice a od roku 1997 jej provozuje podle dohody s obcí Výzkumný ústav včelařský v Máslovicích.

Bojovník za česká národní práva

Na druhé straně Vltavy zamíříme po naučné stezce vzhůru do kopce vstříc samotným Máslovicím. Jeho prvním, vlastně druhým zastavením, protože tím oficiálně prvním je právě samotný přívoz, je letní sídlo Dr. Julia Grégra (1831 -1896). Ten byl významným českým politikem 2. poloviny 19. století. Stal se předákem mladočeské strany a jejím poslancem na zemském sněmu a říšské radě. Proslul také jako majitel a vydavatel Národních listů, které byly tehdy nejčtenějším českým deníkem.

Dr. Grégr byl velkým bojovníkem za česká národní práva a jako takový byl rakouskými úřady pronásledován a také vězněn. Na sklonku svého života koupil roku 1893 v Máslovicích mlýn, řečený „Na Dole". Mlýn tu stával od pradávna a první písemná zmínka o něm pochází již z roku 1298. Nedaleko mlýnu si Grégr postavil své letní sídlo, kde také 4. října 1896 zemřel. Přes krátkou dobu pobytu zde zanechal hodnotné dílo, které ho bude stále připomínat. Na stráni nad mlýnem vysadil vinice a stráně nad svou novou vilou směrem k Větrušicím zalesnil smíšeným lesem. Obci Máslovice daroval velký soubor knih a založil tak veřejnou obecní knihovnu. Zasloužil se také o postavení nové obecné školy ve Vodochodech, aby vodochodské a máslovické děti nemusely chodit do školy až do Odolena Vody, vzdálené 5 km a spojené s těmito vesnicemi jen blátivými polními cestami.

Muzeum másla

Celá naučná stezka má 13 zastavení a poklidným tempem se dá projít přibližně za necelou hodinu. Pokud se nezastavíte u všech stanovišť, budete na máslovické návsi ještě rychleji. A právě zde na vás čeká hlavní bod dnešního putování: Muzeum másla.

Malé máslovické muzeum másla, které je jediné svého druhu ve střední Evropě, nabízí různé druhy máselnic, odstředivek, formiček na máslo, máslenek na servírování másla a další předměty, související s výrobou másla. Vystavena je zde také ojedinělá kolekce obalu na máslo. Některé exponáty lze prakticky zkoušet.

Součástí je i expozice o historii obce a krátkodobé zajímavé výstavy. Děti si mohou zakoupit zajímavé pracovní listy. Muzeum je bezbariérové, vhodné i pro návštěvníky se zrakovým postižením. Několikrát ročně se v něm pořádají specializované akce.

Na máslovické návsi naše putování končí. Zpět se můžete vrátit stejnou cestou nebo využít autobusových linek, které z Máslovic odjíždí směrem na Prahu prakticky každé dvě hodiny.

Reportáž vznikla ve spolupráce se Středočeským krajem.

Vložil: René Flášar