Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tento díl si můžete namazat na chleba. Po stopách nejstaršího vltavského přívozu do země másla. Český poutník

22.07.2018
Tento díl si můžete namazat na chleba. Po stopách nejstaršího vltavského přívozu do země másla. Český poutník

Autor: René Flášar

Popisek: Jak se vyrábí, a hlavně vyrábělo, máslo, to zjistíte v malém muzeu másla

FOTOGALERIE Putování za máslem do Máslovic je příjemným výletem pro celou rodinu, který vám zabere necelé odpoledne. Svezete se přívozem, projdete malebnou krajinou a dozvíte se něco o životě našich předků. A co víc, v Máslovicích se budete topit v másle. A to za tu námahu prostě stojí.

Výlet odstartujeme na nádraží v Libčicích nad Vltavou, kam nás přiváží osobní vlak z pražského Masarykova nádraží. Po žluté značce doputujeme přibližně po pěti minutách k přívozu přes řeku Vltavu.

Nejstarší vltavský přívoz

Přívoz mezi Libčicemi a Máslovicemi patří mezi poslední a zároveň nejstarší vltavské přívozy. Od pradávna náleželo jeho provozování k povinnostem a právům držitelů máslovického mlýnu, zvaného „Na Dole". V roce 1557 se uvádí v urbáři svatovítské kapituly, které mlýn s celou vsí Máslovice patřil, mezi povinnostmi mlynáře „chovat lodě k lovení ryb a převážení". V pozdějších dobách majitelé přívoz pronajímali. Tak od roku 1893 nájemce Matěj Vlasák odváděl majiteli ročně 120 zlatých a 84 kg dobrých ryb.

Posledním nájemcem byl libčický občan Břetislav Kraif. V letech 1955-1959 provozovala přívoz ve vlastní režii obec Máslovice a v letech 1959-1997 okresní správa a údržba silnic. Po změně silničního zákona, který již neuváděl přívozy jako součást pozemních komunikací, přešel přívoz do majetku obce Máslovice a od roku 1997 jej provozuje podle dohody s obcí Výzkumný ústav včelařský v Máslovicích.

Bojovník za česká národní práva

Na druhé straně Vltavy zamíříme po naučné stezce vzhůru do kopce vstříc samotným Máslovicím. Jeho prvním, vlastně druhým zastavením, protože tím oficiálně prvním je právě samotný přívoz, je letní sídlo Dr. Julia Grégra (1831 -1896). Ten byl významným českým politikem 2. poloviny 19. století. Stal se předákem mladočeské strany a jejím poslancem na zemském sněmu a říšské radě. Proslul také jako majitel a vydavatel Národních listů, které byly tehdy nejčtenějším českým deníkem.

Dr. Grégr byl velkým bojovníkem za česká národní práva a jako takový byl rakouskými úřady pronásledován a také vězněn. Na sklonku svého života koupil roku 1893 v Máslovicích mlýn, řečený „Na Dole". Mlýn tu stával od pradávna a první písemná zmínka o něm pochází již z roku 1298. Nedaleko mlýnu si Grégr postavil své letní sídlo, kde také 4. října 1896 zemřel. Přes krátkou dobu pobytu zde zanechal hodnotné dílo, které ho bude stále připomínat. Na stráni nad mlýnem vysadil vinice a stráně nad svou novou vilou směrem k Větrušicím zalesnil smíšeným lesem. Obci Máslovice daroval velký soubor knih a založil tak veřejnou obecní knihovnu. Zasloužil se také o postavení nové obecné školy ve Vodochodech, aby vodochodské a máslovické děti nemusely chodit do školy až do Odolena Vody, vzdálené 5 km a spojené s těmito vesnicemi jen blátivými polními cestami.

Muzeum másla

Celá naučná stezka má 13 zastavení a poklidným tempem se dá projít přibližně za necelou hodinu. Pokud se nezastavíte u všech stanovišť, budete na máslovické návsi ještě rychleji. A právě zde na vás čeká hlavní bod dnešního putování: Muzeum másla.

Malé máslovické muzeum másla, které je jediné svého druhu ve střední Evropě, nabízí různé druhy máselnic, odstředivek, formiček na máslo, máslenek na servírování másla a další předměty, související s výrobou másla. Vystavena je zde také ojedinělá kolekce obalu na máslo. Některé exponáty lze prakticky zkoušet.

Součástí je i expozice o historii obce a krátkodobé zajímavé výstavy. Děti si mohou zakoupit zajímavé pracovní listy. Muzeum je bezbariérové, vhodné i pro návštěvníky se zrakovým postižením. Několikrát ročně se v něm pořádají specializované akce.

Na máslovické návsi naše putování končí. Zpět se můžete vrátit stejnou cestou nebo využít autobusových linek, které z Máslovic odjíždí směrem na Prahu prakticky každé dvě hodiny.

Reportáž vznikla ve spolupráce se Středočeským krajem.

Vložil: René Flášar

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace