Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Říčansko info: Starostové chtějí mluvit do ceny vody

02.02.2013
Říčansko info: Starostové chtějí mluvit do ceny vody

Autor: Rudolf Vlacha

V Říčanech jednali zástupci obcí, které chtějí ovlivňovat fungování Želivky – zásobárny vody.

Podepsali zástupci 9 měst - Benešova, Vlašimi, Humpolce, Pelhřimova, Berouna, Kladna, Jílového, Říčan a Havlíčkova Brodu - dohodu o společném postupu při výkonu akcionářských práv ve společnosti Úpravna vody Želivka.

Tato společnost zásobuje vodou velkou část Středočeského kraje, část kraje Vysočina a hlavní město. V současnosti se připravuje nový model provozování této klíčové vodohospodářské infrastruktury. Skupina minoritních akcionářů akciové společnosti Úpravna vody Želivka má celkovým podíl akcií ve výši 7,0871%. Hlavním akcionářem je město Praha s podílem 90,04%.

Rozhodovat o ceně by prý měly české obce

„Třebaže je náš podíl ve srovnání s Prahou malý, má velký význam. V rámci akciové společnosti se rozhoduje většinou 95 procent,“ říká starosta Říčan Vladimír Kořen a dodává:

„Končí smlouva dosavadnímu zahraničnímu provozovateli. Myslíme si, že rozhodování o ceně vody a o případném zisku z provozu klíčové vodohospodářské infrastruktury by mělo zůstat v rukou českých obcí. To rozhodnutí má zásadní strategický význam.“

„Jedná se o provozování strategického vodohospodářského majetku, který mj. zásadním způsobem ovlivňuje cenu vody ve všech městech a obcích po celé jeho délce. Je to klíčová záležitost pro cenotvorbu pitné vody,“ vyjádřil se radní Říčan Miloslav Šmolík s tím, že vlastnické provozování vodohospodářské infrastruktury v Čechách dlouhou tradici a vysokou úroveň.

Jak chtějí obce ovlivňovat fungování Želivky?

Smlouvu, kterou starostové projednali v září loňského roku v Říčanech, postupně schválila zastupitelstva jednotlivých měst.

Starostové a starostky zleva: Jiří Kučera (Humpolec), Luděk Jeništa (Vlašim), Jan Tecl (Havlíčkův Brod), Šárka Endrlová (Beroun), Vladimír Kořen (Říčany), Květa Halanová (Jílové), Jaroslav Hlavnička (Benešov) a Leopold Bambula (Pelhřimov). Chyběl pouze primátor Kladna Dan Jiránek.

Součástí dohody je také podpora vlastnického provozování ÚV Želivka. Privátní společnosti by tak neměly mít od příštího roku vliv na provoz republikově nejvýznamnějšího zdroje a přivaděče pitné vody pro více než jeden a půl milionu obyvatel.

Smluvní strany se v dohodě zavazují vykonávat svá akcionářská práva tak, aby vždy určitý počet členů představenstva a dozorčí rady byl volen z osob navržených menšinovými akcionáři. Města budou společně koordinovat hlasování v některých zásadních otázkách. V případě prodeje akcií společnosti je smluvní strana povinna akcie nejprve nabídnout ostatním akcionářům. Uzavření dohody však nezbavuje žádnou ze smluvních stran možnosti aktivně vykonávat svá hlasovací práva spojená s akciemi společnosti.

Starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl k uzavření smlouvy uvedl:

Jako předseda dozorčí rady úpravny vody Želivka a zástupce jednoho z akcionářů - města Havlíčkův Brod vítám uzavření této dohody. Za  důležitou  považuji shodu na společném postupu minoritních akcionářů při jednání a spolupráci s největším akcionářem hlavním městem Prahou. Význam této dohody je o to větší, že se blíží listopad 2013, kdy úpravna vody Želivka přejde na vlastnický model provozování."

(zdroj: ricansko.info)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace