Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Česko je evropskou velmocí nelegálních zvířecích množíren. Proč vlastně? A pomůže nový zákon? Páteční komentář Pavla Přeučila

komentář 18.08.2017
Česko je evropskou velmocí nelegálních zvířecích množíren. Proč vlastně? A pomůže nový zákon? Páteční komentář Pavla Přeučila

Foto: OBRAZ / Obránci zvířat

Popisek: Záběr z množírny

Téma dnešního komentáře mne napadlo tuhle večer, když jsem počítal našich sedm koček při jejich návratu domů a hlídal naše dva psy, aby se do nich nepustili. Ano, máme doma menší zvěřinec. Bydlíme na venkově, kde je dobrý pes - hlídač nezbytností a kočky také, protože jsme za celá léta neviděli v baráku živou myš. Maximálně tuhou, kterou nám nějaká z koček přinesla jako dárek. A můj komentář je věnován právě těmto domácím pomocníkům.

Senátem prošla novela veterinárního zákona, která zavádí mimo jiné povinné čipování psů. Jedním z cílů tohoto opatření má být i omezení psích množíren, jimiž je naše země doslova proslulá v celé Evropě. Proč zrovna Česko? Je to tím, že je u nás nejvíce psů a koček na obyvatele v Evropě? Nebo tím, že jsme měli tak laxní zákony, které to umožňovaly? Nebo také tím, že je po domácích mazlíčcích tak velká poptávka? Zkusme se na to podívat hlouběji. 

V obchodu se točí miliony

Někoho možná překvapí, že nelegální obchod se zvířaty je po prodeji zbraní a drog třetím nejvýnosnějším odvětvím nelegálního byznysu na světě. Milovníci zvířat jsou ochotni dávat za čistokrevná zvířata s doklady původu horentní sumy. Průměrná cena takového zvířete se v Evropě pohybuje okolo 26 000 korun. Jsou ale i některá více ceněná plemena psů, za která se platí klidně i trojnásobek. Poptávka je v současné době největší po malých plemenech, jako jsou bišonci, jorkšíři nebo čivavy. Výdělky překupníků a pašeráků, kteří je rozvážejí po Evropě, se pohybují v milionech. Jen si představte, že jsou schopni do jedné dodávky nacpat až 250 štěňat, která vykoupí průměrně po 50 eurech. A podle celníků přejedou hranice v průměru tři takové dodávky týdně. Od zákazníků například v Itálii nebo Španělsku ovšem inkasují za jedno štěně průměrných 1000 eur, tedy 26 000 korun. Překupník dá tedy za nákup oněch 250 štěňat v přepočtu 325 000 korun, ale prodá je za 6 500 000 korun. Jeho čistý zisk za jednu jedinou cestu je 6 175 000 korun. Točí se vám z toho hlava? Nedivím se, kdo z vás to má, že? Zdroj ZDE.

Je pes či kočka s „papíry“ skutečně terno?

Průkazy původu, tak zvané papíry, se samozřejmě falšují a u psů, pocházejících z množíren, nikdy nemáte jistotu, zda má zvíře čistokrevný původ. A i když jako zázrakem má, jde často o zvířata nemocná, chovaná v děsivých podmínkách. Není výjimkou, že si takový množitel nebo množitelka pronajmou starý, opuštěný kravín a během jednoho roku v něm odchovají tisíce štěňat, na kterých vydělají miliony. V průměru jejich chovné feny rodí třikrát do roka, tak si snadno spočítáte výdělky těchto „chovatelů“. Přitom ony vzácné papíry neznamenají nic jiného, než to, že dotyčné zvíře by mělo mít dohledatelný původ. Pokud je od narození chováno v oněch strašlivých množírnách s často krutým zacházením, podepíše se to i na jejich zdraví a psychice, takže z něj těžko vychováte přítulného domácího mazlíka. 

Útulky praskají ve švech a zájemci chybějí

Psích a kočičích útulků u nás máme spoustu, ale všechny mají jedno společné. Jsou přeplněné. Přitom v nich najdete krasavce, inteligentní, přítulné a vděčné za každé pohlazení. Naše domácí zvířectvo se rekrutovalo z opuštěných koťat, která k nám postupně přišla žebrat o jídlo, přibyly k nim 3 kočky z útulku a půlmetrákový ovčácký čuvač, pobíhající několik dní po vsi a děsící každého kolemjdoucího. Skončil u nás doma a za každého z naší rodiny by dneska položil život. Nicméně když jsme se ho ujali, bylo s ním samozřejmě kapku těžké pořízení. Dokázali jsme ho sice vychovat, takže nás miluje, ale cizí lidi dodnes nesnáší a každého, kdo se k nám přiblíží, by s chutí roztrhal na cucky. Takových zvířat, která mají tu smůlu, a nikdo jim nevystavil nějaký ten papír, jsou v útulcích tisíce, přestože jsou často vděčnější a učenlivější než ta z pochybných chovů. My jsme například v útulku našli i nádhernou norskou lesní kočku, samozřejmě bez papírů, za kterou se jinak platí desetitisíce, a dokonce i bezsrstou kočku Sphynx, kterou pod 20 tisíc jen těžko seženete. 

Je nový zákon vůbec k něčemu?

Ale zpět k novému zákonu, který nařizuje povinné čipování psů, starších půl roku. Zákon má omezit právě činnost oněch proslulých množíren, ale podle řady kritiků bude v praxi jeho účinek minimální. Štěňata se z těchto kritizovaných vrhů odebírají daleko dříve a leckdy už ve dvou měsících stáří. To znamená, že dodávky napresované sotva odkojenými štěňaty budou pendlovat od nás do západní Evropy dále. Současné odhady říkají, že například do Německa, Belgie, Itálie či Španělska, putuje od nás ročně více než 100 000 psů a stejné počty jich exportují množírny v Polsku, Maďarsku a na Slovensku. Podobně kvete výhodný byznys i s kočkami. Majitele psů čeká povinné čipování, za které zaplatí u veterináře 300 – 550 korun, přičemž pokuty za porušení zákona se mohou pohybovat od 20 000 do 100 000 korun. Poplatky za čipování a citelné pokuty se tak dotknou především těch běžných, chovatelů a majitelů domácích mazlíčků, což bývají z velké části i důchodci, pro které tvoří často jedinou společnost. Dopady tohoto opatření na množírny a překupnickou mafii jsou tedy opravdu ve hvězdách. Zdroj ZDE

 

preucil_apendix

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Pavel Přeučil