Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ten kouř a smrad, v noci mne to až budí. Nehvizdy u Prahy trpí zápachem, jehož původce, majitel slavného baru pro V.I.P., tvrdí, že to „jen“ smrdí

23.07.2017
Ten kouř a smrad, v noci mne to až budí. Nehvizdy u Prahy trpí zápachem, jehož původce, majitel slavného baru pro V.I.P., tvrdí, že to „jen“ smrdí

Foto: Facebook

Popisek: Zásobovací vůz firmy Tretter´s

Nehvizdy jsou obec pár kilometrů od Prahy, kde by se místním žilo docela pěkně, nebýt jedné zásadní okolnosti, a to nepříjemného zápachu, který pochází z místní výrobny zeleninových lupínků Tretter's. Ačkoliv občané už dva roky protestují, čistší vzduch zde zřejmě dýchat nebudou.

Michael Tretter je majitel známého baru Tretter's v centru Prahy. Před několika lety se rozhodl vyrábět zeleninové lupínky, tedy lupínky například z řepy, které budou osmažené stejně jako ty bramborové.

Ve Skalici smažírnu zavřeli

Svou výrobnu nejprve umístil do středočeské Stříbrné Skalice, kde se firma potýkala s prvními problémy. Kontrola totiž odhalila silný výskyt nečistot a smažírnu uzavřela. Firma následně rozjela výrobu v Nehvizdech u Prahy. Zde se staví jako o život, pozemky jsou zde drahé skoro jako v Praze a domečky za několik milionů jdou „na dračku“. Zápach v této obci ale život výrazně komplikuje… 

V Nehvizdech to páchne

Na obecním Facebooku si lidé začali stěžovat už před dvěma lety: „Kdybyste viděli kolem desáté večer ten kouř a smrad! Máma bydlí v patře, takže ze střešního okna vše vidíme a bohužel i cítíme. Máma u toho okna spí a v noci ji ten smrad budí,“ zněl nářek místních. Podobných příspěvků byste našli na místním Facebooku snad stovky. Je vidět, že zápach je v některých částech Nehvizd skutečně obtěžující a že jej místní nesou velmi těžce.

Chtěli byste bydlet ve smradu?

Výrobna se sice snažila místním zavděčit, nabídla například prohlídku prostor: „Všechny zájemce provedeme výrobou, zodpovíme dotazy a jsme schopni dát k nahlédnutí veškerou schválenou dokumentaci příslušnými úřady (Krajská hygienická stanice, Vak Zápy, Hasiče, Životní prostředí, smlouvy o odvozu použitého oleje a bio odpadu, atp.),“ od místních se však vděku nedočkal, pouze volání po tom, aby firma zápachu zabránila, což se nestalo: „Špatně též uvádíte, že zápach vadí části obyvatelů, pro pořádek, vadí to všem, kteří jsou tím dotčeni. Vy byste chtěli bydlet ve smradu, i když zdravotně nezávadném? Měli jste na vše myslet dříve, vždyť ve výrobě podnikáte již nějaký čas. Udělejte pro věc maximum!“ nabádali Michaela Trettera místní. 

Místo smažírny páchne jen řízek z restaurace?

Místní sepsali proti zápachu petici, vedli si také přesný deník toho, kdy to v obci zapáchá, aby bylo možné zkontrolovat, že je to v době výroby. Výrobna se totiž k zápachu nepřiznala a tvrdila v místních novinách: „Je tedy možné, že je nám přisuzován každý usmažený řízek v místní restauraci.“ Výrobnu také postihla kontrola, která seznala, že zde nepoužívají vlastně žádné filtry a že je výrobna nezkolaudovaná a nakázala výrobně tuto závadu odstranit, do té doby se smělo smažit jen za zkušebního provozu. Bohužel, zápach neustával a lidé si na něj stěžovali i nadále. 

Platíme tu daně

Firma se k celé záležitosti stavěla tak napůl: „Podnikáme v Nehvizdech, máme tu sídlo, vyrábíme produkt, o který je zájem po celém světě. Odvádíme daně, jejichž část jde i do rozpočtu Nehvizd. Tedy i díky naší firmě může radnice zlepšovat život obyvatel městyse, kdy by se navíc náš „příspěvek“ měl v čase zvyšovat. Chápeme, že celá záležitost trvala dlouho, ale po celou dobu se snažíme spolupracovat. To, co jsme slíbili, jsme i splnili,“ tvrdila v místních novinách. 

Mohou smažit dále…

Nedávno se odehrálo další dějství tohoto místního dramatu, které ale nedopadlo pro místní dobře, naopak firma Chips Praha, která lupínky Tretter's vyrábí, může slavit. Na Facebooku spolku Za klidný domov – Nehvizdy se objevilo sdělení: „Dne 10.7. byl udělen kolaudační souhlas společnosti

Chips Praha (Tretters) stavebním úřadem Čelákovice. Čímž ztrácí smysl hlásit další výskyt zápachu v obci, neboť to prokazatelně žádný úřad nezajímá.“ Ve zkratce, výrobna může pokračovat dále, nijak omezována nebude a místní mají se svými stížnostmi smůlu. Přitom podle mínění místních obyvatel zápach se line městysem dále: „Byla jsem v Nehvizdech od soboty do čtvrtka a od pondělí jsme to cítili každý den,“ svěřila se jedna místní obyvatelka na Facebooku spolku. Jediná šance pro místní tak představuje žaloba u soudu, těžko říci, zda budou mít na ni Nehvizdy chuť, čas a peníze.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace