Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Slavné české celebrity dohnala zrádná nemoc. Nepomohlo bohatství, sláva ani láska. Zabil hitmakera, zvyklého na úspěch, propadák?

12.02.2017
Slavné české celebrity dohnala zrádná nemoc. Nepomohlo bohatství, sláva ani láska. Zabil hitmakera, zvyklého na úspěch, propadák?

Foto: Supraphon

Popisek: Legendární hitmaker Karel Svoboda

Na letošní leden a únor připadla výročí smrti vynikajícího hudebního skladatele Karla Svobody i jednoho z nejoblíbenějších českých spisovatelů Bohumila Hrabala. Podobně jako řada dalších osobností z umělecké branže neunesli utrpení, které jim způsobila dlouholetá vážná nemoc, maniodepresivní psychóza. Zatímco ve fázi mánie dokázali vytvořit během několika dnů geniální díla, pokud je vystřídala deprese, stal se pro ně život natolik nesnesitelným, že ho dobrovolně ukončili sebevraždou.

Když se Karel Svoboda před deseti lety zastřelil u své vily v Jevanech, téměř nikdo tomu nechtěl věřit. Vždyť byl tak bohatý a úspěšný, měl mladou půvabnou ženu a ve svém životě dokázal překonat dvě obrovské tragédie. Napřed mu předčasně zemřela jeho žena Hana, přezdívaná Šiška. A poté přišla ještě větší rána. Na leukémii zemřela čtyřletá dcera Klárka, která se mu narodila v druhém manželství. S tím vším se mezinárodně úspěšný hitmaker vyrovnal. Ale svoji vážnou duševní nemoc, která zničila život mnoha geniálním umělcům, nakonec neovládl.

Hitmaker, zvyklý na úspěch

A jakkoliv se zdálo, že Karlu Svobodovi konečně nic nechybělo ke štěstí, nebylo tomu tak. Jak přiznávají jeho blízcí přátelé, celý život byl zvyklý na úspěch. Ale v posledních letech kariéry se mu už nedařilo tak, jako dřív. Měl značné problémy dodržet termíny nasmlouvaných objednávek na filmovou hudbu či muzikály. Jeho vůbec poslední opus, muzikál Golem, se zdaleka netěšil tak velkému úspěchu jako fenomenální Dracula. A s tím se velmi těžko vyrovnával. Náročný projekt v režii Filipa Renče se dočkal vlažných reakcí publika a vesměs negativních recenzí, které v lepším případě Golema hodnotily pouze jako průměrné dílo.

Napřed muzikál století, nakonec propadák

Zatímco Dracula byl považován za český muzikál století a byl tři roky vyprodán, Golem se hrál v Divadle Hybernia jenom rok. A to především díky skvělému výkonu Jiřího Korna. Golem mimo jiné doplatil na to, že v něm nezazněl žádný hit. A Karel Svoboda velmi dobře věděl, že inspirace mu už dochází. Zpěvačce Yvonne Přenosilové se přiznal, že zatímco dříve nápady sypal z rukávu, v poslední době je rodil jako ježky. A nelze se tomu divit. Vždyť během své padesátileté umělecké kariéry napsal stovky hitů a filmových melodií. Právě jeho hudba přispěla k nesmírné mezinárodní popularitě kultovní pohádky Tři oříšky pro Popelku, seriálů Včelka Mája, Návštěvníci nebo Dobrodružství kriminalistiky, které právě reprízuje Česká televize.

Mefistův rytíř

V posledních týdnech svého života zjevně trpěl těžkými depresemi, důsledkem toho také výrazně zhubl. Bohužel ho však nikdo z jeho blízkých nedokázal donutit, aby vyhledal lékařskou péči. A to je v podobných případech fatální chyba. Pacienti s diagnózou maniodepresivní psychózy mohou být totiž nebezpeční nejen svému okolí, ale především sami sobě. Podle svědectví manželky Venduly využil chvíle, kdy byla se synem ve škole, a pár minut poté, co spolu naposledy hovořili, spáchal sebevraždu.

Svobodův přítel, choreograf Richard Hess, který je již bohužel také po smrti, se v pořadu České televize, nazvaném Mefistův rytíř, nechal slyšet, že Karla zabilo jeho vědomí. „Když se člověk dotkne prachu hvězd, není schopen normálně žít.“ Ostatně Richard Hess, rovněž vážně nemocný, se o sebevraždu pokusil pár let nato. Jeho smrt je dodnes, podobně jako Svobodova nebo Hrabalova, předmětem různých spekulací.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace