Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak jsem se stal korupčníkem? Schválil jsem rozšíření chodníku, vysvětluje místostarosta

22.06.2013
Jak jsem se stal korupčníkem? Schválil jsem rozšíření chodníku, vysvětluje místostarosta

Foto: archiv Bohumila Klicpery

Popisek: Nově zvolený místostarosta Čelákovic, Bohumil Klicpera

DOTAZNÍK Nově zvoleným místostarostou Čelákovic se koncem dubna stal Bohumil Klicpera, což opozice nepřijala s velkým nadšením. Vytýká mu mimo jiné prohřešky z minulosti a skutečnost, že pro vedení města nemá žádnou vizi. Jak tyto výtky vnímá on sám a jak se k nim staví?

Téměř celou republiku zasáhly ničivé povodně. Neubráním se tedy otázce, jak jsou na tom právě Čelákovice?
Čelákovice povodněmí zasaženy nebyly, na Labi byl pouze II. povodňový stupeň, z hlediska srážkových vod se naše město obává povodní z tzv. malých toků, tedy Výmoly a Čelákovického potoka, a ty nyní nezlobily.

Tak to je dobrá zpráva. Pojďme se tedy věnovat vašemu opětovnému zvolení do funkce místostarosty. Vaši protivníci vám z dob, kdy jste na úřadě působil, vyčítají neprůhledné hospodaření a rozdělování investic známým. Zakládala se tato obvinění na pravdě?  
Vůbec ne, jasně se ukázalo, že nic nebyla pravda. Údajné neprůhledné hospodaření a rozdělování investic známým bylo klasickou předvolební rétorikou komunálního protitábora, jehož představitelé v předvolebních TOPNOVINÁCH na nás naházeli veškerou špínu. Naše volební hnutí PROČ (nezávislí kandidáti pro Čelákovice) sice již potřetí za sebou zvítězilo v komunálních volbách, ale podobně jako v Praze TOP 09, tak i my jsme z řízení Čelákovic byli důsledně vymostěni.

V zápise protikorupční linky stojí, že jste se coby starosta snažil měnit pozemky města za lokace, které by pomohly vybudovat veřejné komunikace. Finančně měla čelákovická kasa tratit. Jak se k tomu stavíte? 
Smlouvu o směně pozemků v ulici Sedláčkova schválilo Zastupitelstvo města, a to všemi 21 hlasy, tj. i ten zastupitel, který to nechal v předvolebním boji na protikorupční lince zveřejnit... Vše samozřejmě standardně probíhalo s předchozím odsouhlasením Radou města, řádném zveřejněním, s přihlédnutím ke zpracovaným znaleckým posudkům i právním posouzením atd., pak na základě přijatého usnesení ZM jsem opravdu za Město jako starosta podepsal příslušnou smlouvu a byl ze mne „korupčník". Zajímavé nařčení. Opět účelové, přitom se jednalo o rozšíření chodníku vnitroměstské ulice Sedláčkova.

Opozice vám také vytýkala, že vám chybí konkrétní vize, čeho chcete ve svém postu dosáhnout...
Zastupitelstvo města mi dle § 104 zákona o obcích svěřilo konkrétní úkoly, a to garanci příprav projektu Zateplení objektu MŠ Rumunská včetně žádosti o dotaci v rámci Operačního programu životní prostředí příp. obdobných dotačních programů, gesci příprav a organizace projektu EPC formou veřejné zakázky na energetické hospodářství Kotelny K-6 MŠ Rumunská s její návazností právě na projekt zateplení tohoto objektu, gesci příprav a organizace projektu EPC formou veřejné zakázky na energetické hospodářství Kotelny K-40 Rumunská – Hybešova a monitoring otevřených výzev v ROP Střední Čechy včetně jejich implementace do rozvoje města Čelákovice. Navrhovali jsme do úkolů i gesci příprav kompletní rekonstrukce ulice J. A. Komenského – rekonstrukce kanalizace, vodovodu a komunikace, ale místo toho bylo schváleno obecné znění gesce investičních akcí na základě pověření Radou města Čelákovice.

Co podle vás Čelákovice v současné době nejvíce trápí?
Zejména se nám jedná o vyjasnění financování stále nedořešené dotace z ROP SČ projektu Revitalizace Náměstí 5. Května, kde díky pochybení vedení města v netransparentním zadávacím řízení veřejné zakázky na zhotovitele hrozí městu korekce z 21 milionů Kč dotace, a to ve výši 5,5 až 7 milionů Kč – záležitost řeší Auditní orgán Ministerstva financí ČR. Dalším problémem jsou narůstající ztráty pitné vody z městského vodovodu, které se vyšplhaly v letošním roce až na hrozivých 37%, tj. 275.238 m3 vody. Tedy více než jedna třetina nakoupené velmi kvalitní vody z káranských řadů teče do země! V prosinci 2010, kdy jsme přestali řídit město, se na skupinovém vodovodu našeho města ztráty pohybovaly ve výši 19 %, tj. šlo o roční únik jen 94.635 m3 vody! Cílem je mít tyto ztráty permanentně pod kontrolou, a to v povoleném limitu 120.000 m3, tj. 20%, který jsme již v roce 2005 zakotvili do smlouvy s provozovatelem VaK Mladá Boleslav. Chceme také odvrátit žalobu na město soukromým investorem ve věci nerealizovaného parkoviště za bývalým hotelem TOS, kdy současnému vedení města se za tři roky nepodařilo dosáhnout ani územního rozhodnutí natož stavebního povolení! Hodláme napomoci dořešení majetkoprávních vztahů v proluce Náměstí opět přetrvávající po tři léta ve vyhroceném konfliktním prostředí mezi dalším soukromým investorem Proluky a současným vedením města…

Jak daleko je projekt rozšíření obytné zóny Čelákovic – pole za nádražím až k ulici Mochovské?
Schválený územní plán města předurčuje její využití pro obytnou zónu. Urbanistická rozvaha tohoto území počítá s cca 250 rodinnými domy a cca 600 bytovými jednotkami v bytových domech, tedy přibližně s potenciálními 3000 obyvateli v této lokalitě. To představuje rozšíření našeho města o více než čtvrtinu a spíše než o výstavbu obytné zóny půjde o výstavbu ucelené městské části, a to se vším, co k ní patří. Nepůjde tedy jen o výstavbu základní technické infrastruktury (kanalizace, vodovod, plynovod, komunikace…), ale rovněž o výstavbu občanské vybavenosti, např. školky, obchodů, služeb. Elementárním problémem této zóny je ale odvedení dešťových vod z tohoto území. Jejich svedení do splaškové kanalizace nepřichází v úvahu, protože v případě větších dešťů by došlo kanalizačním potrubím k vyplavení bytových domů stávající městské zástavby v ulicích Masarykova, Sedláčkova i náměstí. Dešťová voda se sice částečně může vsakovat, ale většina se bude muset stejně z daného území odvádět dešťovou kanalizací pod kolejištěm nádraží a Masarykovou ulicí se zaústěním do Čelákovického potoka. Realizace této dešťové kanalizace představuje pro budoucího investora masivní investici v odhadovaných nákladech (v cenách roku 2009) cca 25 mil. Kč.

Další poměrně nákladnou investicí bude i dopravní napojení této zóny na centrum města...
Ano, a to zejména pro pěší dopravu, i když se počítá s využitím podchodů železniční tratě vyprojektovaných v rámci projektu Optimalizace železniční tratě Lysá nad Labem – Praha Vysočany. K této lokalitě ale nemyslitelně patří ve schváleném územním plánu zafixovaný obchvat Čelákovic, tj. pokračování krajské silnice II/245 od současné velkoprodejny TESCO budoucím nadjezdem nad železniční tratí, přes tuto budoucí zónu s vyústěním na konci Čelákovic na Mochov, tranzitní doprava se tak vyhne centrální ulici města. Obchvat Čelákovic resp. jeho popsané pokračování je investicí Středočeského kraje a projekt byl v rozpracované přípravě dokumentace pro územní řízení uložen do zásobníku akcí, odložen, a to z důvodu problematických majetkoprávních záležitostí. A právě výkupy pozemků od soukromých vlastníků jsou alfou i omegou úspěšné realizace obchvatu i uvedené obytné zóny… Chceme opět projekt obchvatu Čelákovic, tolik pro město potřebného, vrátit do plánu investic Středočeského kraje na příští rok 2014.

Pane místostarosto, máte toho na svých bedrech dost. Zbývá vám vůbec čas na nějaké koníčky?
Času je opravdu málo. A když se nějaký najde, tak jezdím na kole, zahrádkařím, cestuji za poznáváním - na kole-autem, fotografuji...

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.