Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Syn legendárního hitmakera se zbláznil, na Svobodově vile, v níž déle než století vládne smrt, chce ‘rejžovat‘. Jenže kupce zatím nenašel ani bývalý Gottland. Proč jsou jevanské vily slavných neprodejné?

21.04.2016
Syn legendárního hitmakera se zbláznil, na Svobodově vile, v níž déle než století vládne smrt, chce ‘rejžovat‘. Jenže kupce zatím nenašel ani bývalý Gottland. Proč jsou jevanské vily slavných neprodejné?

Foto: Supraphon

Popisek: Legendární hitmaker Karel Svoboda by byl asi velmi zklamaný, jeho vila snů v Jevanech je totiž na prodej

Syn zesnulého Karla Svobody význam Jevan mimořádně přeceňuje. Jak jinak si vysvětlit, že za vilu svého otce požaduje více než přemrštěný balík. Kupec se totiž stále ještě nenašel ani pro bývalou Gottovu vilu, která je k mání za mnohem méně.

I když jsou Jevany stále považovány za luxusní adresu, Petr Svoboda se nejspíš zbláznil. Za vilu po zesnulém legendárním Karlu Svobodovi totiž chce neuvěřitelných 75 milionů korun! Objekt, nabízející opravdu luxusní bydlení, stojí na pozemku o rozloze téměř 4000 m2. Má zastavěnou plochu zhruba 600 m2 včetně rozlehlých garáží, nechybí v něm vybavené nahrávací studio či bazén. Jenže dům, v němž jeho otec skládal své největší hity, v jehož studiu nahrávaly své ‘pecky‘ nejslavnější hvězdy české pop music a před jehož garáží nakonec 28. ledna 2007 vyhasl život jednoho z největších soudobých českých muzikantů, má také pořádně temnou minulost, která by mohla velmi negativně ovlivnit snahu o jeho prodej. A není zdaleka jediný – o Jevanech se dokonce říkává, že tu straší.

Svobodova vila v Jevanech od architekta Josefa Fanty z roku 1906 - dobová fotografie

Svobodova vila v Jevanech od architekta Josefa Fanty z roku 1906 - dobová fotografie

Kdo za to může

Nejvýznamnější osobností, která za první republiky položila základy oblíbenosti Jevan, byl architekt Josef Fanta, autor budovy pražského hlavního nádraží, který tu postavil luxusní vilu pro spisovatelku Gabrielu Preissovou, autorku dramatu Její pastorkyňa, podle nějž pak vytvořil libreto své světoznámé opery hudební skladatel Leoš Janáček. Za ní se pak do Jevan táhly další významné osobnosti, takže tu vzápětí začala růst honosná sídla jako houby po dešti. Preissová tu ale prožila spíš smutné chvíle. Zemřel tu její manžel a krátce po konci druhé světové války i paní Gabriela. Oba podlehli rakovině. Vilu poté koupil významný psycholog, profesor Vladimír Vondráček, který proslul svými postřehy o duševních nemocech prvorepublikové smetánky, za jeho smrtí v květnu 1978 údajně stála rovněž rakovina. Napsal mimo jiné knihu Konec vzpomínání 1920-1945, která byla vydána až deset let po jeho smrti. A právě v ní se zmínil o výskytu negativních energií v této oblasti.

V současnosti chrání vilu před očima zvědavců bytelná zeď

V současnosti chrání vilu před očima zvědavců bytelná zeď

Prý tu straší již pár století

Leckomu to možná bude připadat jako fantasmagorie, jenže neoddiskutovatelný je fakt, že právě v Jevanech prožila nepříjemné, či dokonce tragické události celá řada významných osobností. Údajně je na vině prastaré prokletí, které se váže k vesničce Aldašín, jež se kdysi nacházela v těsné blízkosti Jevan. Její vznik se datuje do druhé poloviny 14. století, poklidného života si ale její obyvatelé moc dlouho neužívali. Nejdřív prošla útrapami husitských bouří, o dvě století později ji úplně zpustošila vojska během Třicetileté války, a přestože se ji lidé pokoušeli na sklonku 17. století obnovit, zbyl z ní pouze kostel. Brzy nato se začalo šuškat, že část Jevan stojí právě na místě někdejšího aldašínského hřbitova, a právě odtud prý pocházejí všechny nevysvětlitelné zvuky, průhledné postavy, záhadná světélka a podivné vytí. Zkrátka jevy a bytosti, které byly vybudováním nového luxusního osídlení připraveny o svůj věčný klid.

Pohled od vody...

Pohled od vody...

Série tragédií

Karel Svoboda ale nejspíš Vondráčkovu knížku nečetl, a tak na doporučení Ladislava Štaidla tehdy velmi zanedbanou vilu koupil. Zrekonstruoval ji a chvíli to vypadalo, že v ní opravdu našel štěstí, i když mu samotný objekt dával hodně zabrat. Bojoval totiž se značnou vlhkostí sídla, což ale připisoval faktu, že se Jevany rozkládají v kraji močálů, mokřin, lesů a rybníků. „Na mne tu stále dýchá atmosféra první republiky a to mám rád. A pak když bydlíte v domě, který má tak bohatou historii a v jehož zdech pobývali lidé, jako třeba Leoš Janáček nebo Ema Destinnová a mnozí další, zdá se vám, že skrze ty stěny k vám tyto osobnosti hovoří,“ říkával. Krátce po dokončení velké rekonstrukce ale odstartovala série rodinných tragédií. Nejprve zemřela na rakovinu Karlova manželka Hana, přezdívaná Šiška, krátce nato přišel i o maminku a tchyni. V roce 1993 sice nastalo další krátké šťastné období, když si vzal o čtyřiatřicet let mladší Vendulu. Jenže u jejich dcery Klárky se ve dvou letech projevila leukémie a o její život bojovali lékaři dva a půl roku. Marně. Její smrt odstartovala vážnou krizi ve Svobodově manželství, navíc o tři roky později zabila těžká cukrovka Karlova mladšího bratra Jiřího a v jevanské vile se schylovalo k rozvodu. Ten nakonec odvrátilo v roce 2005 Vendulino druhé těhotenství a narození syna Jakuba. Přesto se Karel Svoboda dál propadal do těžkých depresí, které jsou patrné i v jeho tvorbě – jeho hudba byla stále temnější a začalo se o něm šuškat, že se přibližuje svou ‘těžkostí‘ k dílu slavného Richarda Wagnera. Drama vyvrcholilo v lednu 2007, kdy se Karel Svoboda před svým jevanským domem zastřelil.

...a z ptačí perspektivy

...a z ptačí perspektivy

Najde někdo odvahu?

Nyní je vila na břehu jednoho z jevanských rybníků opět na prodej, otázkou ale zůstává, jestli někdo vůbec najde odvahu nastěhovat se domu s tak temnou minulostí. Navíc žít trvale v Jevanech není v současnosti žádný med, a tak se o tamní objekty kupci právě neperou. Finanční požadavky Petra Svobody jsou tudíž podle odhadu realitních makléřů, působících v dané lokalitě, naprosto nereálné. Nového majitele doposud nenašla ani mnohem slavnější bývalá vila Karla Gotta, v níž svého času sídlilo i Mistrovo muzeum Gottland. Před dvěma lety byla k mání mnohem levněji než Svobodovo někdejší sídlo, majitelé za ni chtěli ‘pouhých‘ 45 milionů korun. Kupec se ale nenašel, a tak se loni na podzim objevila v nabídce realitní kanceláře znovu. Tentokrát už ale jenom za 30 milionů s tím, že cena zahrnuje i možné dokončení interiérů podle návrhu. Bez něj ji lze koupit za 26 milionů.

Cenné jsou také interiéry, skladatelův klavír ale na prodej není

Cenné jsou také interiéry, jenom skladatelův klavír není na prodej

O pohodlí nemůže být řeč

Jevany se soustavou rybníků se staly vyhledávaným výletním místem v době první republiky. Tenkrát zde trvale žily necelé čtyři stovky obyvatel a své živnosti tu měli krejčí, holič, řezník a zednický mistr. Své služby návštěvníkům nabízely dva hostince, dva hotely, tři obchody se smíšeným zbožím a trafika. Obec dodnes žije ze své zašlé slávy, i když současnost už není tak růžová. Občanská vybavenost se sice časem rozšířila o poštu a v létě nabízí zábavu i kino, děti ale stále musí do škol dojíždět. Největším oříškem je ale doprava. Příměstskými autobusy se totiž cestující pořádně projedou, protože cesta k metru Háje trvá půldruhé hodiny. A když usednete za volant, ani trošku si nepomůžete. Můžete si totiž vybrat ze dvou zel – buď si v pracovní špičce ‘ustelete‘ v zácpě na dálnici D1, nebo se budete šourat ve štrúdlu po silnici třetí třídy. Stálé bydlení v Jevanech je tudíž zajímavé maximálně pro opravdu zazobané rentiéry, kteří žijí z podstaty a nemusí denně vyrážet za prací.

Kupce ještě nenašel ani bývalý Gottland, přestože majitelé šli s cenou dolů o témž polovinu

Kupce ještě nenašel ani bývalý Gottland, přestože majitelé šli s cenou dolů téměř o polovinu

Čtěte také:

Může zpěvák odstartovat politický skandál? Ano, pokud se jmenuje Karel Gott. „Uprchlíci? Strkají před kameru své děti, je to citový nátlak,“ řekl. Ale za tím je podle něj někdo, koho se bojí jmenovat

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace