Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kuřata jsou prý krutě týrána a zabíjena bez předchozího omráčení vykrvácením, aby se dostálo muslimským zvykům. Tato zpráva i s fotkou koluje internetem. Pátrali jsme, zda je to pravda

26.11.2015
Kuřata jsou prý krutě týrána a zabíjena bez předchozího omráčení vykrvácením, aby se dostálo muslimským zvykům. Tato zpráva i s fotkou koluje internetem. Pátrali jsme, zda je to pravda

Foto: internet

Popisek: Pravdivost uvedených informací autor e-mailu dokládá fotografií balení kuřecích stehen, označených nálepkou HALAL

Internetem koluje e-mail upozorňující, že jsou u nás zabíjena kuřata zvlášť trýznivým způsobem jenom proto, aby obchodní řetězec Billa vyhověl muslimským zákazníkům. Firma se ale brání – informace se prý rozhodně nezakládá na pravdě.

Po internetu koluje informace, jejímž účelem je možná nejen šokovat všechny příjemce, ale navíc podpořit protimuslimské nálady v naší společnosti. Třeba již přistála i ve vaší e-mailové poště... Její autor si vzal na mušku obchodní řetězec Billa, který se údajně rozhodl natolik vycházet vstříc svým muslimským zákazníkům, že si kvůli nim dokonce zajistil ‘speciální‘ porážku drůbeže podle jejich zvyklostí, takzvaným způsobem halal.

Co to vlastně je „halal“ porážka? 

Obraťme se na Wikipedii. Halál v překladu „povolený, přípustný“, je termín označující veškeré předměty a činnosti každodenního života, jež jsou podle islámské tradice povoleny. Nejčastěji se tento pojem používá ve spojitosti s potravinami, které je muslimům povoleno konzumovat, vztahuje se však také na léčiva či kosmetiku. 

Islám kromě pravidel, co smí muslim konzumovat, také určuje, jakým způsobem má být jídlo připraveno. S tím je i spojena rituální porážka, v islámu nazývaná dhabíha. Zvíře by při ní mělo být položeno na zem směrem ke Kábě a zabito podříznutím hrdla, a to jedním tahem nože, při kterém dojde k přetnutí tepny, jež zásobuje mozek krví. Po podříznutí pak zvíře v některých případech může být pověšeno za zadní nohy kvůli důslednému vykrvácení (krev je pro muslimy nečistá). V případě, že dojde k usmrcení zvířete jinak než podříznutím, či pokud zvíře uhyne před vykrvácením, je maso považováno za znehodnocené. 

Způsob porážky je předmětem diskuzí mezi některými věřícími a ochránci práv zvířat. Zvíře je v některých případech dhabíhy zabíjeno bez omráčení. Existuje tak diskuze, zdali porážka bez omráčení nevede ke zbytečnému utrpení zvířete. Ačkoliv je v České republice uzákoněno, že zvířata smí být zabíjena pouze po předchozím omráčení, byla muslimům a židům z náboženských důvodů udělena výjimka z tohoto zákona (Zákon č. 246/1992 Sb.). 

V některých evropských zemích naopak není porážka bez omráčení povolena vůbec (například Švédsko nebo Švýcarsko). V některých zemích, kde existují náboženské výjimky z pravidel pro porážení zvířat, však přesto muslimové dobrovolně poráží zvířata s předchozím omráčením. Podle průzkumu projektu Evropské unie DIALREL se takto děje při 74 % porážek skotu ve Velké Británii či 98 % téhož v Německu.

Ve zprávě se uvádějí alarmující informace

Stojí zde: „STOP halal!!! V řetězcích Billa začali s prodejem masa pro muslimy.

Je označováno etiketou halal. Drůbež je popravena krutým islámským způsobem „halal“ (zabití bez omráčení, zvíře je podříznuto a dlouze umírá, dokud nevykrvácí)!!!! Tuto zrůdnost podporuje náš stát, který muslimům v naší české zemi, uděluje výjimku ze zákona č. 246/1992 Sb., zákon české národní rady na ochranu zvířat proti týrání, kde je určeno, že zvíře na jatkách musí být před porážkou omráčeno, aby se minimalizovalo utrpení!!!!

Dalším ‘vlastizrádcem‘ je firma DZ Klatovy, která začala pro toto kruté středověké islámské etnikum na naší české půdě porážku na způsob halal praktikovat!!! Bojkotujte, napište jim svůj nesouhlas na fcb stránkách https://www.facebook.com/czbilla?fref=ts a https://www.facebook.com/dzklatovy.

Je nemorální a nepřípustné, abychom v naší kultuře v naší zemi podporovali taková zvěrstva, takovou kulturu, kde ženy nemají práva, kde podporují terorismus, pedofilii a kde krutě zabíjejí zvířata!!! Prosím, nepodporujte takové utrpení, nekupujte takto označené maso a nenakupujte u uvedených firem. Šiřte mezi lidi tuto informaci!“

Billa se brání

Redakce KrajskýchListů.cz se obrátila na vedení společnosti Billa v České republice s žádostí o vysvětlení. Její PR manažerka Luvie Borovičková odpověděla:

„Společnost BILLA halal potraviny neprodává. Po internetu koluje spam, jehož další šíření poškozuje dobré jméno naší společnosti. Můžete se o tom přesvědčit na seznamu tzv. hoaxů http://www.hoax.cz/cze/, nebo přímo na odkazu http://www.hoax.cz/hoax/stop-halal-v-retezcich-billa/.

Ani přiloženou fotografii nelze považovat za důkaz, ‘vylepšit‘ snímek dodatečnou etiketou s nápisem halal dnes již snadno zvládne každý průměrný uživatel počítače pomocí programů, které jsou součástí softwarového ‘balíku‘ operačního systému Windows. Znamená to tudíž, že nemusí být pravda ani to, co spatříme na vlastní oči. Přinejmenším na sociálních sítích. Autorem spamu je zřejmě člověk, který chce v současné napjaté situaci ještě přilít trochu oleje do ohně a podpořit protimuslimské nálady části obyvatel."

Tak teď, kdo má pravdu? Pokud jste opravdu narazili v Bille na etiketu, jako je na obrázku, vyfoťte, napište kdy a kde. Zatím si tedy myslíme, že jde opravdu o hoax.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace