Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Svoboda tisku po česku: Za právo provokovat manifestujeme, za kritiku romské rodiny stavíme na pranýř! Když řekla pravdu o rodině paterčat…

17.01.2015
Svoboda tisku po česku: Za právo provokovat manifestujeme, za kritiku romské rodiny stavíme na pranýř! Když řekla pravdu o rodině paterčat…

Foto: ČT

Popisek: O rodině Alexandry Kiňové s jejími paterčaty, která žije v Milovicích, natočila ČT dokumant.

Ještě nějakou dobu zřejmě potrvá, než Evropa procitne z davové psychózy, oslavující právo na svobodu tisku. Bylo by to krásné a bylo by to v pořádku, kdyby se za masovými akcemi neskrývalo veliké pokrytectví a neuvěřitelná míra absurdity a kdyby stejné právo platilo pro všechny bez výjimky.

Skuteční aktivisté za svobodu tisku, Reportéři bez hranic, například odsoudili fakt, že pařížské demonstrace se zúčastnili i politici zemí, které potlačují lidská práva a svobodu tisku, například z Ruska, Egypta, Turecka, Alžírska, apod. Na pokrytectví pařížské demonstrace  upozornily Britské listy, jiná česká média protest Reportérů většinou zamlčela. „Měli bychom projevovat solidaritu s časopisem Charlie Hebdo, aniž bychom zapomínali na jiné časopisy na světě," zdůraznil Christophe Deloir, generální tajemník organizace Reportéři bez hranic. „Bylo by nesnesitelné, kdyby představitelé ze zemí, které umlčují novináře, měli prospěch z tohoto výronu emocí a zlepšili si tak svůj mezinárodní image,“ citovaly Britské listy představitele této mezinárodní organizace a jako případ uvedly fakt, že například v Turecku je nyní stíháno sedmdesát novinářů za to, že psali o korupci v blízkosti premiéra, v Rusku zase vězní novináře na Sibiři.

Je mi na zvracení...

Stejně tak se u nás příliš nemluvilo o znechucení, které v uplynulém týdnu projevil jeden z přeživších členů redakce Charlie Hebdo. Ten  se nechal slyšet, že je mu z těch, co nyní tvrdí „Já jsem Charlie“ na zvracení a ptal se, kde všichni dříve byli.  Vždyť humoristický časopis, který měl náklad pár tisíc kusů, doslova živořil a nebýt děsivé tragédie, která ho potkala, dříve či později  by zanikl.

Mlčeti zlato?

Podobné pocity vyvolává i situace u nás.  Zatímco premiér Sobotka se v neděli zúčastnil masové demonstrace za svobodu tisku, respektive za svobodu publikovat provokativní karikatury, ve stejný den odvysílala Česká televize pořad 168 hodin. V něm postavila na pranýř patronku českých paterčat Kláru Vítkovou - Rulíkovou, která si v médiích dovolila  kritizovat romskou rodinu, pro níž sama hodně a nezištně  udělala. Tím, že začátkem ledna magazínu Ona dnes popsala, jak přišla o ideály o Romech, prý nahrála xenofobům. Od tohoto rozhovoru se vzápětí distancovalo i ministerstvo práce. Podle redaktorů České televize by prý bylo lepší, kdyby Vítková aplikovala rčení „mlčeti zlato“.

Obavy o Kláru

Přitom je rozhovor mnohem mírnější než samotný dokument Paterčata, který Česká televize nedávno odvysílala. To potvrzují i diskuse na webech, jichž se zúčastnily tisíce lidí. Jeden z nich například uvedl: „Musíme poděkovat ČT, že ač možná nechtěně, předvedla super reality šou o ukřivděnosti, namyšlenosti, neochotě se jakkoliv přizpůsobit a věčně jen natažené ruce. Jeden příklad, v té rodině se během roku vystřídalo třináct pečovatelek, z toho osm  tam odmítlo pracovat pro věčnou buzeraci ze strany zasloužilé matky.“ A další čtenáři, vyjadřující Kláře sympatie, se obávali, aby jí někdo neublížil za to, že věci konečně nazvala pravým jménem. Smutné je, že se odvážné Kláry nezastali právě novináři. Ostatně, ti se u nás vysmějí každému, kdo nyní není „Charlie“.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová