Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Strašně mě baví se spoluobčany diskutovat, říká nymburský místostarosta

30.03.2013
Strašně mě baví se spoluobčany diskutovat, říká nymburský místostarosta

Autor: Archív Pavla Fojtíka

Popisek: Místostarosta Fojtík se ženou na křtu své knížky

DOTAZNÍK PhDr. Pavel Fojtík (TOP 09) je, zdá se, člověk na svém místě. Vystudovaný historik, publicista a místostarosta Nymburka v jedné osobě je velmi aktivní politik. Na svých bedrech má školství, kulturu, památkovou péči, sociální politiku města a informatiku, což rozhodně není málo. Najde si tento osmatřicetiletý mladý muž vůbec čas na své dvě malé děti?

Vystudoval jste historii na filozofické fakultě. Jak se vystudovaný historik dostal k politice?

Na filozofické fakultě se studuje přes 80 oborů. Já jsem vystudoval historii se zaměřením na moderní dějiny. Odtud už byl jen krůček k zájmu o věci veřejné a vstup do politiky. 

Čím vás politika přitahovala?

Politika je o práci s lidmi a strašně mě baví se spoluobčany diskutovat a následně nápady a podněty vzešlé z diskuse realizovat. 

A stále vás přitahuje?

Ano. Pochopitelně se objeví momenty, kdy člověk pochybuje o správnosti svých kroků. Ale to je podle mě jen dobře, žádný politik by neměl ztratit schopnost sebereflexe. 

Ani jednou jste nepocítil byť minimální hořkost?

Určitě pocítil! Člověka vždy zamrzí, když jeho názor, za kterým si stojí a o jehož správnosti je přesvědčen, se v průběhu jednání ocitá v menšině. 

Zažíváte chvíle, kdy chcete s politikou praštit?

Ale ano. Politik má však tu výhodu, že jeho práce je každé čtyři roky hodnocena voliči. Občané jej tedy mohou za jeho práci "praštit" poměrně brzy a účinně.  

Jste místostarostou Nymburka. Jaká je náplň vaší práce?

Mám na starosti školství, kulturu a památkovou péči, sociální politiku města, informatiku a životního prostředí. 

Jste členem TOP 09. Proč jste si vybral právě tuto stranu?

TOP 09 je jedinou stranou, která neslibuje nereálně a je si plně vědoma velké zodpovědnosti za své dnešní skutky a jejich dopadu na budoucí generace. Vezměte si důchodovou reformu, toto téma je velmi nepopulární, ale již dnes je na důchodovém účtu ztráta 40 miliard. Až moje generace půjde do penze, tento stát nebude mít na to, aby financoval naše důchody v dnešní míře. 

V komunální politice se pohybujete mnoho let. Vidíte za sebou výsledky své práce?

Jistě. To je velká výhoda komunální politiky. V jednom roce si naplánujete akce, které chcete udělat a v druhém roce je již realizujete, opravujete školky, pokládáte nové chodníky, oživujete parky, konáte nové kulturní akce, snižujete provozní náklady veřejných budov. 

Na co jste nejvíc pyšný?

Určitě mám velkou radost z celkové rekonstrukce Mateřské školy Čtyřlístek a vůbec z celkového navýšení kapacit našich mateřských škol o 113 míst od voleb v roce 2010. Těší mě zahájení rekonstrukce gotické kaple ze 13. století či úspěšnost města při získávání dotací, např. v letošním roce bychom měli začít zateplovat hned tři veřejné budovy v majetku města. 

Je něco, co se vám naopak nepovedlo?

Nedaří se vyřešit městský bazén. Všechny varianty jsou nad současné finanční možnosti města. Již několik let se odkládá celková rekonstrukce ulice Na Rejdišti a Na Příkopě. Projekčně to vypadá velmi zajímavě. Nymburáci by si jistě pochvalovali nové parkové řešení celého prostranství. 

Co podle vás v současné době Nymburk nejvíc trápí?

Nemocnice. Nemocnice je od roku 2007 v majetku města a každoročně odčerpává značnou část městského rozpočtu na splátku úvěrů i na investice. 

Jste také autorem několika knih. Kde v tak nabitém programu nacházíte čas na psaní?

Bohužel toho ani zdaleka nenapíši tolik, co bych si přál. Povedlo se mi dotáhnout do konce pouze útlou knížku o Bohumilu Hrabalovi. Naštěstí mám nyní možnost podpořit vydání knih mnoha svých kolegů historiků, takže si Nymburk rozhodně nemůže stěžovat na kvalitní tituly z regionální tématikou. Vydání Merklovy kroniky z roku 1819 je toho důkazem. 

Také jste dvojnásobným otcem. Jak se vám daří skloubit práci a rodinu?

Na rodinu si vždycky čas udělám. Obě děti jsou teď ve věku, kdy je rodičovská přítomnost moc důležitá, tak se snažím vše skloubit. Pracuji v místě bydliště, takže mohu ráno obě děti odvést do školy a v pátek mi vyjde čas, abych je i vyzvedl z družiny. 

Jana Vlková

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace