Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kauza Dymokury podkopává důvěru občanů, říká zástupkyně ombudsmana

20.03.2013
Kauza Dymokury podkopává důvěru občanů, říká zástupkyně ombudsmana

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Skládka uhlí prý navíc ustavičně doutná. Ilustrační foto

Představte si, že žijete si v klidné vesničce a najednou vám někdo za humny postaví doutnající skládku uhlí. Vzduch se stane nedýchatelným a hluk spojený s navážením této horniny více než nesnesitelným.

Asi se vám to nebude líbit a všemi možnými legálními kroky se budete bránit. A bráníte se dodnes. Celé čtyři roky. Nevěříte? To se stalo ve středočeských Dymokurech. 

Asi tento případ znáte, v médiích se objevil několikrát. Skutečně se totiž táhne neskutečné čtyři roky. Pojďme si ozřejmit, co se přesně v Dymokurech vlastně stalo. Průvodcem nám jsou stránky občanského sdružení Zdravé Dymokury.

„Kauza“ Dymokury v datech

V srpnu 2008 kupuje Jiří Havelka firmu Praga Mineral, která vlastní areál bývalého cukrovaru. O měsíc později oznamuje na obecním úřadě, že v Dymokurech hodlá vybudovat překladiště uhlí. První vagon s nákladem do obce přijíždí o další měsíc později, během dalšího měsíce se náklad několikanásobí, obyvatelé si oprávněně stěžují na hluk a prach a starosta obce podává podnět ke stavebnímu úřadu k prošetření stavu. K tomu dochází v lednu 2009.

Uplynou další dva měsíce a stavební úřad vydává rozhodnutí o zjednání nápravy, občané ve stejnou dobu sepisují petici proti nepovolené skládce. Po dalším měsíci, ejhle, stavební úřad ruší své rozhodnutí o zjednání nápravy, což má za následek založení občanského sdružení. Po dalším měsíci stavební úřad opět dává výzvu ke zjednání nápravy (včetně dodání potřebných povolení, která v té době evidentně neexistují), KHS a HZS požadují schválený projekt a do areálu je nově navážena stavební suť.

V srpnu 2009 stavební úřad pozastavuje užívání manipulačních ploch k účelu skladování uhlí a zahajuje řízení o správním deliktu. Případem se začíná zabývat Veřejný ochránce práv. O další dva měsíce později množství navezeného uhlí přesahuje 100 tun, které do Dymokur začínají navážet i kamiony.

V listopadu se v případu začíná angažovat Česká inspekce životního prostředí, která zahajuje několik správních řízení. Píše se leden 2010 a uskladněné uhlí v areálu začíná doutnat, materiál je převážen uvnitř areálu těžkotonážní dopravou. V březnu začíná další navážení uhelného materiálu, který je převážen i na prostranství mimo areál a v těsné blízkosti obytných domů. Hluková a prachová zátěž pro okolí je nesnesitelná. Další dvě nové hromady se poblíž obytné zóny a dokonce v blízkosti základní školy objevují v červnu téhož roku.

Navážení uhlí pokračuje i v červenci, kdy inkriminovanou oblast zároveň navštěvuje i spoluautorka územního plánu obce, která konstatuje, že současný stav není v souladu s UP ani příslušnými zákony. Krajský úřad ukládá stavebnímu úřadu opatření k nápravě. Ten reaguje až v říjnu, ale na žádost firmy Praga Mineral, když zahajuje správní řízení o územních rozhodnutích  o „provedení terénních úprav a valu" a "změně využití území pro manipulační sklady tuhých paliv, sypkého stavebního materiálu a stavebního materiálu na paletách". Mezitím jsou do areálu naváženy brikety, které po krátké době začínají doutnat.

Stanovisko kanceláře Veřejného ochránce práv

Až moc neskutečné, že? To se domnívá i kancelář Veřejného ochránce práv, která v prosinci 2010 vydala stanovisko, ve kterém vyjmenovává konkrétní pochybení kompetentních úřadů, navrhuje opatření k nápravě a Policii ČR navrhuje zahájit trestního stíhání Jiřího Havelky. To bylo, opakuji, v prosinci 2010.

A jak jsou na tom Dymokury dnes, dva roky poté? „V současné době se snažíme o ukončení nepovolené činnosti v areálu firmy Praga Mineral, s. r. o. (bývalý cukrovar), kde podniká Jiří Havelka,“ stojí na stránkách Občanského sdružení Zdravé Dymokury. „Jedná se zde o navážení, manipulaci, skladování a úpravu uhelného prachu, uhlí a stavební suti v řádech desítek tisíc tun. Areál se nachází v bezprostřední blízkosti obytných budov, chráněného území zařazeného do systému Natura 2000 a přímo v ochranném pásmu vodních zdrojů (pitná a minerální voda). Hlavním problémem je znečišťování okolí prachem, dále zde dochází k velmi hlučným činnostem při překládání a úpravách materiálu. Mimo to zde hrozí znečištění povrchových vod a nebezpečí požáru uskladněného uhlí.“

No, nepřipomíná vám to příběh z Kocourkova? Hlavu nad ním kroutí i zástupkyně ombudsmanna, RNDr. Jitka Seitlová: „Tristní výsledek tohoto případu podkopává důvěru občanů ve státní správu a v její schopnost hájit veřejné zájmy. Dalším negativním důsledkem je roky trvající stav nerovných podmínek podnikatelského prostředí. Tím, že podnikatel nesplnil zákony stanovené podmínky pro využití území a pro prevenci  bezpečnosti provozu a ochrany osob a prostředí, získal neoprávněnou výhodu oproti všem ostatním podnikatelům, kteří zákony dodržují. Jednal nelegálně, porušoval právní předpisy a nerespektoval ani následná zákazová rozhodnutí úřadu. Lze se bohužel domnívat, že na tomto protiprávním jednání netratil,“ konstatuje RNDr. Seitlová, která šetřením zjistila, že do doby  vydání mé výzvy k nápravě byly orgány státní správy zcela nečinné, ačkoliv již dlouho předtím dostaly řadu stížnosti a o protiprávním jednání podnikatele tedy musely vědět.

Doktorka Seitlová pro Krajské listy.cz

„Následně sice vydaly stavební úřad a živnostenský úřad zákazy provozu v areálu, ale jejich plnění opět nevymáhaly. O důvodech mohu jen spekulovat, ale ať již byly jakékoliv, své povinnosti  úřady a osoby za ně odpovědné  neplnily. Stěžejní roli v řešení nápravy měl mít stavební úřad v Městci Králové a živnostenský úřad, kterým je podle sídla podnikatele Městský úřad Nymburk, vedený Věrou Šnejberkovou. O většině sporů vedených ze strany státu jeho institucemi v zájmu ochrany veřejného práva by se z tohoto pohledu dalo hovořit jako o složitých. Úkony, které mohl a měl jak stavební, tak i živnostenský úřad provádět, však nevybočují z běžné praxe. Soud pouze potvrdil rozhodnutí stavebního úřadu a nyní vymáhá pokuty za jeho neplnění. Metodickou pomoc uvedeným  prvoinstančním úřadům mají ve složitých případech poskytnout orgány státní správy krajů. Je zarážející, že v tomto případě Středočeský krajský  úřad,  vedený ředitelem ing. Zdeňkem Štětinou, nezajistil  nápravu ani poté,  co jsem ho opakovaně informovala o svých zjištěních,“ uzavírá pro Krajské listy.cz RNDr. Jitka Seitlová.

Nemůžeme odpovědět

A jak „kauzu“ skládky v Dymokurech vidí jeden ze zainteresovaných úřadů?  „Ve věci kauza uhlí v Dymokurech nelze jednoduše odpovědět,“ řekla mi vedoucí stavebního úřadu v Městci Královém, ing. Alena Křížová. „Celá záležitost se táhne již od srpna 2008 - tedy již čtyři a půl roku. Kauza je velmi složitá, řeší se na několika úrovních, nelze ji v několika málo větách byť jenom vysvětlit. Média vždy podají kauzu tak, že největší „lump“ je vždy úředník. Do médií se proto  tedy zásadně nevyjadřuji, klidně napište, že jsem rozhovor odmítla,“ zní její oficiální stanovisko.

Víc jsem se nedozvěděla. Podle místních obyvatel už každopádně až dvě třetiny uhlí zmizely. Českou televizi stavební úřad informoval, že majitel vyklidí sklad do konce března. Tak uvidíme.

Jana Vlková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace