Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Stodola smrti v Záhornici: Kdo tam byl popraven ranou do týla? Policie konečně promluvila

19.10.2013
Stodola smrti v Záhornici: Kdo tam byl popraven ranou do týla? Policie konečně promluvila

Autor: Parlamentní listy.cz

Popisek: Stodola v Záhornici

KRIMI Detektivové už vědí, kdo jsou ti, jejichž mrtvoly vykopali ve stodole v obci Záhornice na Nymbursku. Jde o ženu z České Lípy, která figurovala v několika firmách jako bílý kůň. Druhým je bohatý Čechošvýcar. Oba byli popraveni výstřely do hlavy. Podle informací televize Nova mohou být obětmi Michaela Synková a František Rys. Oba jsou dlouhodobě pohřešovaní.

Michaela Synková pocházela z Českolipska. Rok narození 1975. Zmizela před pěti lety, v roce 2008. Vše souhlasí. Dokonce i to, jak se před svým zmizením chlubila získaným majetkem. František Rys je pohřešovaný od roku 2003 a narodil se v roce 1936. I tady vše souhlasí. Jeho měli vrazi připravit o lukrativní pozemky v Praze, které na sebe po vraždě přepsali.

Co říká policie?

Začátkem tohoto měsíce potvrdil ÚOOZ informaci o nalezení dvou mrtvých těl v obci Záhornice. Co nálezu předcházelo, koho detektivové našli a proč museli zemřít? 

Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu SKPV se případem, na jehož konci byl nález dvou mrtvých těl, zabývali téměř rok. Operativní cestou se jim podařilo získat nové a zásadní informace k případu, kterým se před několika lety zabývali kolegové z kriminálky v České Lípě. Jejich téměř dvouletá práce na tomto případu se stala pro detektivy ÚOOZ cenným vodítkem, i když se v té době kriminalistům přes veškerou snahu nepodařilo shromáždit potřebné indicie, které by je dovedly ke zdárnému uzavření případu.

PSALI JSME

Další mafiánské vraždy v Česku: „Stodola smrti“ v Záhornici. Co vše víme o novém, hrůzném kriminálním případu

Detektivové ÚOOZ se věcí podezření z ublížení na zdraví, jehož obětí se mohla stát žena (1975) z České Lípy, pohřešovaná od roku 2008, začali zabývat na základě podezření, že zmizení ženy by mohlo souviset s organizovaným zločinem na úseku rozsáhlé hospodářské kriminality v souvislosti s neodvedením daní za dovezené pohonné hmoty. Tato verze se jim během rozsáhlého prověřování potvrdila. Bylo zjištěno, že pohřešovaná figurovala v několika firmách jako tzv. „bílý kůň“. A ztotožněny byly také osoby, které tuto trestnou činnost prostřednictvím pohřešované měli organizovat.

Původně šlo o čachrování s pohonnými hmotami 

Dne 24. září letošního roku detektivové ÚOOZ postupně v Praze zadrželi 3 osoby a o den později dva z nich (nar. 1949 a 1955) obvinili z krácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Trestní stíhání jednoho ze dvou obviněných bylo navíc zahájeno i pro zbavení osobní svobody. Oba obvinění měli prostřednictvím tzv. „bílého koně“ způsobit státu škodu na neodvedených daních za dovezené pohonné hmoty v celkové výši přes 42 milionů korun. Jeden z obviněných skončil ve vazbě, trestní stíhání druhého obviněného bylo započato ze zdravotních důvodů na svobodě. V rámci samotné realizace bylo provedeno cca 20 domovní prohlídek a prohlídek jiných prostor, při kterých bylo zajištěno velké množství důkazního materiálu.

Detektivům vše ukazovalo na to, že pohřešovaná žena byla patrně zavražděna. Její tělo však zatím nalezeno nebylo a detektivům nezbývalo, než pátrat dál. Podařilo se zjistit několik objektů spojených s osobami obviněných a jejich rodinnými příslušníky, které byly v minulosti různým způsobem převáděny z majitele na majitele tak, aby byl zastřen jejich pravý vlastník. Detektivové proto vytipovali několik objektů, kde by se mohlo tělo pohřešované nacházet.

V této souvislosti začali detektivové ÚOOZ prověřovat i zmizení další osoby, Čechošvýcara (1936), od kterého měl chtít v roce 2003 jeden z obviněných koupit pozemky. Od té doby byl muž nezvěstný. Obviněný měl následně skutečně lukrativní pozemky v Praze získat.

Stodola ukrývala těla několik let

Dne 30. září 2013 přistoupili detektivové ÚOOZ k domovní prohlídce jednoho ze zájmových objektů v obci Záhornice, kde speciálně vycvičený pes z Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy vyhledal ve stodole objektu podezřelé místo. To bylo za pomoci těžké techniky odkryto a v hloubce přibližně jednoho metru bylo nalezeno ukryté tělo pohřešované ženy. Ta byla zavražděna koncem roku 2008 několika výstřely do hlavy.

Pod tělem pohřešované byla nalezena masivní betonová deska, pod kterou bylo v hloubce cca 170 cm objeveno i tělo pohřešovaného muže. I ten byl zavražděn střelnou zbraní a to ranou do týla. V zemi pak tělo leželo od roku 2003. Ohledání místa činu a prohlídka celého objektu probíhala i v následujících dnech a to i za použití speciálního georadaru.

Nález obou těl znamenal další zlom v celém případu. Vzhledem k těmto skutečnostem došlo ke změně právní kvalifikace ze zbavení osobní svobody na vraždu a trestní stíhání bylo rozšířeno o další skutek.

Pachatelé mohou dostat až doživotí 

Případem se detektivové ÚOOZ dále intenzivně zabývají. V současné době jsou již oba obvinění stíháni vazebně a v případě prokázání viny jim podle jednotlivého podílu na trestné činnosti hrozí vysoké tresty. V případě vraždy by se mohlo jednat i o doživotní trest odnětí svobody.

Věc dozoruje Krajské státní zastupitelství Ústí nad Labem, pobočka Liberec.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace