Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Další mafiánské vraždy v Česku: „Stodola smrti“ v Záhornici. Co vše víme o novém, hrůzném kriminálním případu

07.10.2013
Další mafiánské vraždy v Česku: „Stodola smrti“ v Záhornici. Co vše víme o novém, hrůzném kriminálním případu

Foto: Parlamentní listy.cz

Popisek: Stodola v Záhornici

KRIMI V noci z pondělí na úterý obsadili kriminalisté ÚOOZ nevyužívané stavení se stodolou v Záhornici na Nymbursku. Patřilo zhruba patnáct let pražskému podnikateli, který se tam však podle místních nikdy neukázal. Před několika týdny objekt prodal jinému pražskému podnikateli… Během pátrání detektivové objevili ve stodole v uměle vytvořené hrobce dvě těla: zhruba třicetileté ženy a staršího muže. Mezi těly byl betonový proklad. Oba lidé byli pravděpodobně popraveni ranou do týla. Je evidentní, že kriminalisté šli najisto, o hrůzném místě je někdo informoval.

Policie je dosud na slovo skoupá: „Podle prvotního ohledání by se mohlo jednat o oběti vražd, ke kterým pravděpodobně došlo v různém časovém období před několika lety. Bližší informace zveřejníme po dohodě se státním zastupitelstvím až po obdržení výsledků soudní pitvy a s ohledem na další vývoj celého případu. V současné době nebudeme k věci poskytovat žádné konkrétnější informace,“ stojí na stránkách Policie ČR. Přesto vyšly na povrch další a další informace…

Policisté zakryli dvůr se stodolou vojenskými plachtami a znemožnili jakýkoliv výhled na místo činu a přilehlé okolí. Zamezili také přístup k zadnímu vchodu stodoly a zapáskovali uličku vedoucí k němu. Nikdo tedy netuší, co se uvnitř přesně dělo.  Na místo dorazila dodávka se speciálními přístroji. Jeden z nich by se laicky dal popsat jako sekačka s obrazovkou na rukojetích. Patrně jde o georadar umožňující pod zemí vyhledávat dutiny a jiné anomálie, což se zdálo naznačovat, že kriminalisté hledají ještě další těla. Podle bývalého elitního detektiva Josefa Douchy by se ale mohlo jednat také o vyhledávač kovových či chladných předmětů.

Na místo také znovu dorazil pes vycvičený k vyhledávání. Přijela i další těžká technika. Podle neověřených  informací pokračovaly výkopové práce, a to i mimo stodolu. „Mám pocit, že se kope i na dvorku před stodolou. Ale s jistotou to tvrdit nemůžu,“ uvedl jeden z novinářů, který situaci na místě monitoroval prakticky celý den.

Více mrtvých, možná i deset

Ve stodole v Záhornici už žádní další mrtví nejsou. Ve středu kriminalisté našli mobil, brýle, boty a další věci, které by mohly patřit obětem… Patrně se bude jednat o jednu z největších kriminálních kauz tohoto desetiletí. Podle dobře informovaného zdroje má být popravených obětí mnohem více, kolem kolem deseti!

V pondělí v noci našli kriminalisté v hrobce ve stodole v Záhornici dvě mrtvá těla  - muže a ženy. Oba byli pravděpodobně popraveni ranami do týla. Ve stodole smrti už však žádná další těla nejsou, jak se ještě ve středu spekulovalo. „Kriminalisté ve středu ještě jednou prověřovali pozemek, pouze aby se ujistili o tomto faktu," uvedl zdroj Nymburského deníku.

Jenže další popravená těla se mají nacházet v jiných lokalitách. „Pražský podnikatel vlastní několik objektů, některé i na horách. Ty by měly ukrývat další těla. Podle seznamu, kterým byli kriminalisté vybaveni, by se mělo jednat zhruba o deset lidí," uvedl zdroj, který byl při ohledání těl. Kriminalisté také údajně znají identitu staršího muže nalezeného v záhornické stodole. Ten měl mít na krku řetízek s datem svého narození. Podle údajů, které měli detektivové k dispozici, jde o muže, o kterém předpokládali, že jej na místě najdou.

Oběti? Tak zvaní bílí koně

Oběti mají být údajně takzvaní bílí koně. Tedy lidé, na které firmy pražského podnikatele převedli „špinavé" peníze a pak se jich jako nepohodlných svědků zbavili. „Podnikatel má mít v Praze několik firem, které slouží jen jako zástěrky pro hospodářskou trestnou činnost. Právě tu teď kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) rozkrývají," vysvětlil zdroj. Mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták zopakoval, že v tuto chvíli se kriminalisté k probíhajícímu vyšetřování nebudou vyjadřovat. „Další vyjádření podle průběhu vyšetřování se dá očekávat v řádu týdnů," uvedl Hanták. Výše uvedené informace nechtěl ani potvrdit, ani vyvrátit.

Další novou informací je fakt, že kriminalisté ÚOOZ ve středu večer vtrhli do firmy současného majitele objektu v Záhornici, který jej od předchozího majitele koupil jen před několika týdny. Zda je do případu nějak zainteresovaný nebo si jen u něj kriminalisté chtějí ověřit některá fakta, o tom se dá nyní pouze spekulovat.

Svědectví souseda

Deníku.cz se podařilo získat svědectví muže, který sousedil s dotyčnou stodolou. „Správce toho podnikatele za mnou přišel, jestli bych jim neposekal trávu a v domě občas neotevřel okna a vyvětral. Jsem důchodce a rád si přivydělám. Takže jsem měl klíče od vrátek a od domu. Ale od stodoly ne. Ta byla stále zamčená," sdělil Miroslav Lízner, sedmašedesátiletý soused a také jakýsi „podsprávce" domu patřícího ke hrůzné stodole.

Navíc Lízner tvrdí, že majitel objektu ?se v obci ukázal pouze jedinkrát: při jeho koupi. „Pak nechal stodolu vyklidit specializovanou firmou, která vše, co v ní bylo, naházela do kontejnerů a odvezla. Pak už se tu čas od času objevoval jen jeho správce. Nic jiného se ve stodole ani v přilehlém domě po dobu zhruba patnácti let nedělo," říká Lízner. A dodává:  „Majitele jsem neznal. Vím jen, že se jmenoval Zikmund a že měl v Praze podnikat. Nikdy se tu neobjevil. Lidi ze vsi říkali, že vlastně jednou ano, hned, když to kupoval. Ale já ho nikdy neviděl. Jednal jsem jen s jeho správcem, s panem Tůmou.“

Kostra obalená kusy masa

Na otázku, co o se dělo na místě v pondělí, Lízner sdělil: „Už od devíti ráno tady byli policisté a chodili všude se sondami. Nakonec přivedli i psy, kteří pak ve stodole určili, kde jsou obě těla. Řekli mi, že u toho musím být po celou dobu jako svědek a nezúčastněná osoba. Jen jsem si na chvilku odskočil domů nakrmit slepice a už byli pro mě, abych se vrátil zpátky, že tam pořád musím být. Muselo se nejprve pomocí bagříku vyvézt docela dost hlíny. První tělo bylo asi 40 centimetrů pod povrchem. Byla to žena. Tedy v podstatě jen kostra obalená kusy masa. Byli přivoláni hasiči z Městce Králové, aby tělo omyli, protože byla zepředu úplně obalená v jílu. Tělo bylo zabalené a leželo na betonové desce. Ovšem to byl takový masiv, asi 70 centimetrů vysoký. Oni tvrdili, že tam pod tím bude ještě něco. Dalo jim spoustu práce ten beton odvalit. Kopali hlouběji a objevila se spodní voda. Proto muselo dorazit i další hasičské auto, které vodu odčerpávalo. Asi ve dvoumetrové hloubce bylo objeveno další tělo. To byl starší muž. Obě těla měla průstřel lebky. Podle mě to byla jednoznačně poprava ranou do týla. Těla prohlížel patolog – a to byl opravdový fachman. Ještě nikdy jsem nic takového neviděl. Jak on rozpoznával jednotlivé části těla. Chvílemi to bylo opravdu až nechutné.“

Média už začala případ přirovnávat k takzvaným orlickým vraždám. V devadesátých letech parta zabijáků odstraňovala podnikatele tak, že je popravila, těla pak vrazi ukryli do sudu s louhem a ten hodili do Orlické přehrady. V místech, kde má nádrž hloubku kolem padesáti metrů. Věřili, že tak navždy zmizí i důkazy o jejich zločinech. Opak byl pravdou. Podle Josefa Douchy je sice případ orlických vražd nejznámější, není však ojedinělý. „Případů poprav bylo více, několik jsem jich za svoji praxi zažil,“ připomněl Doucha.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová