Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Královské město, které je výkladní skříní české historie i současnosti. Český poutník

23.12.2018
Královské město, které je výkladní skříní české historie i současnosti. Český poutník

Foto: René Flášar

Popisek: Nádherné nymburské hradby

FOTOGALERIE Na poslední předvánoční výlet se vydávám do Nymburku. Města, které jsem až do této chvíle znal pouze z vlaku a vlakového nádraží. Dnes mířím do historického centra a pokud se tam vydáte se mnou, myslím, že nebudete litovat. Královské město Nymburk má určitě turistům a milovníkům historie co nabídnout.

Do centra města přivádí turisty modrá značka. Z ní kousek před Náměstím Přemyslovců odbočuji do uličky Malé Valy, abych se po chvíli ocitl před městskou vodárenskou věží. Tato secesní stavba byla postavena v roce 1904. Jde o válcovou stavbu na základech čtvercového půdorysu, která je nahoře kalichovitě rozšířená. Výška stavby dosahuje 37 metrů a v nejvyšším patře pojme 412 m3 vody. Vodárenskou ulicí se vracím na modrou značku a po chvíli už stojím na Náměstí Přemyslovců. Zastavuji se u vánočního stromu a naproti stojící budky, ve které mohou děti na velkém papíře zanechat vzkaz Ježíškovi.

Morový sloup a památkově chráněný most

Na náměstí stojí také morový sloup z roku 1717. Jeho autorem je patrně Jan Jiří Šlanzovský. Sloup byl postaven po překonání morové epidemie, která Nymburk postihla v roce 1713. Kousek za náměstím překlenuje řeku Labe mohutný železobetonový most, který je chráněn jako kulturní památka. Most byl postaven v roce 1912 na místě původního dřevěného mostu. Stavbu navrhl architekt František Roith. Celková délka mostu je 118 m a má bohatou pozdně secesní výzdobu.

Turecká věž s Turky nesouvisí

Z mostu se vydávám po nábřeží, abych se za malou chvíli zastavil u takzvané Turecké věže. Jde o zajímavou technickou památku z roku 1597. Původně šlo o hradební věž, která byla po zřícení staré vodárny, přestavěna na novou. Třípatrová stavba s nepravidelným desetibokým půdorysem zásobovala labskou vodou pět nymburských kašen až do počátku 20. století. S Turky a jejich vojsky nemá tato stavba nic společného, svůj název dostala podle tvaru věže.

Městské opevnění muselo ustoupit silnicím, část ale zůstala

Po nábřeží pokračuji dál až k dochovaným městským hradbám. Na jejich začátku stojí malý domek zvaný rybárna. Ten připomíná pověst, podle které sem byla v roce 1310 na loďce převezena pozdější česká královna Eliška Přemyslovna, která v Nymburce nalezla útočiště před intrikami svého švagra Jindřicha Korutanského. Současná podoba budovy je z počátku 20. století.

Městské opevnění Nymburka bylo vystavěno na konci 13. století hned po založení města. Kvůli nedostatku kvalitního kamene byly ke stavbě využity cihly. Součástí opevnění byl i přemyslovský hrad a vodní příkop, později bylo doplněno ještě parkánovou zdí a druhým příkopem. Hradby byly vážně poškozeny během třicetileté války, válek o rakouské dědictví, i velkým požárem v roce 1838 a během 19. století byly postupně rozebírány, aby ustoupily rozšiřujícím se silnicím. Do současnosti se zachovala část hradeb na východě, zrekonstruovaná do romantické podoby v letech 1905-1909, a oba vodní příkopy obepínající historické jádro města.

Mohyla z doby kamenné

Od opevnění směřuji na Kostelní náměstí. Jeho dominantou je kostel svatého Jiljí ze 13. století. V roce 1350 bylo ke gotickému presbytáři přistavěno bazilikální trojlodí s věží. Při dostavbě byla vybudována také druhá věž. Starší věž byla následně poničena požárem a zbourána.

Jen kousek od kostela svatého Jiljí se nachází unikátní mohyla z doby kamenné. Jedná se o jedinečný nález skříňového hrobu z pozdní doby kamenné, který je důkazem o pravěkém osídlení města. Hrob byl objeven v roce 1994 při archeologickém výzkumu. Nyní mohylu chrání nový futuristický pavilon od architekta Josefa Matyáše.

U mohyly své dnešní putování končím, čeká mě už jen cesta na nádraží a pak hurá domů slavit Vánoce. Užijte si zítřejší den v pohodě, lásce a klidu a brzy se těším na setkávání při dalších cestách! Krásné vánoční svátky a putování zdar!

 

Reportáž vznikla ve spolupráci se Středočeským krajem.

Vložil: René Flášar