Královské město, které je výkladní skříní české historie i současnosti. Český poutník
23.12.2018
Foto: René Flášar
Popisek: Nádherné nymburské hradby
FOTOGALERIE Na poslední předvánoční výlet se vydávám do Nymburku. Města, které jsem až do této chvíle znal pouze z vlaku a vlakového nádraží. Dnes mířím do historického centra a pokud se tam vydáte se mnou, myslím, že nebudete litovat. Královské město Nymburk má určitě turistům a milovníkům historie co nabídnout.
Do centra města přivádí turisty modrá značka. Z ní kousek před Náměstím Přemyslovců odbočuji do uličky Malé Valy, abych se po chvíli ocitl před městskou vodárenskou věží. Tato secesní stavba byla postavena v roce 1904. Jde o válcovou stavbu na základech čtvercového půdorysu, která je nahoře kalichovitě rozšířená. Výška stavby dosahuje 37 metrů a v nejvyšším patře pojme 412 m3 vody. Vodárenskou ulicí se vracím na modrou značku a po chvíli už stojím na Náměstí Přemyslovců. Zastavuji se u vánočního stromu a naproti stojící budky, ve které mohou děti na velkém papíře zanechat vzkaz Ježíškovi.
Morový sloup a památkově chráněný most
Na náměstí stojí také morový sloup z roku 1717. Jeho autorem je patrně Jan Jiří Šlanzovský. Sloup byl postaven po překonání morové epidemie, která Nymburk postihla v roce 1713. Kousek za náměstím překlenuje řeku Labe mohutný železobetonový most, který je chráněn jako kulturní památka. Most byl postaven v roce 1912 na místě původního dřevěného mostu. Stavbu navrhl architekt František Roith. Celková délka mostu je 118 m a má bohatou pozdně secesní výzdobu.
Turecká věž s Turky nesouvisí
Z mostu se vydávám po nábřeží, abych se za malou chvíli zastavil u takzvané Turecké věže. Jde o zajímavou technickou památku z roku 1597. Původně šlo o hradební věž, která byla po zřícení staré vodárny, přestavěna na novou. Třípatrová stavba s nepravidelným desetibokým půdorysem zásobovala labskou vodou pět nymburských kašen až do počátku 20. století. S Turky a jejich vojsky nemá tato stavba nic společného, svůj název dostala podle tvaru věže.
Městské opevnění muselo ustoupit silnicím, část ale zůstala
Po nábřeží pokračuji dál až k dochovaným městským hradbám. Na jejich začátku stojí malý domek zvaný rybárna. Ten připomíná pověst, podle které sem byla v roce 1310 na loďce převezena pozdější česká královna Eliška Přemyslovna, která v Nymburce nalezla útočiště před intrikami svého švagra Jindřicha Korutanského. Současná podoba budovy je z počátku 20. století.
Městské opevnění Nymburka bylo vystavěno na konci 13. století hned po založení města. Kvůli nedostatku kvalitního kamene byly ke stavbě využity cihly. Součástí opevnění byl i přemyslovský hrad a vodní příkop, později bylo doplněno ještě parkánovou zdí a druhým příkopem. Hradby byly vážně poškozeny během třicetileté války, válek o rakouské dědictví, i velkým požárem v roce 1838 a během 19. století byly postupně rozebírány, aby ustoupily rozšiřujícím se silnicím. Do současnosti se zachovala část hradeb na východě, zrekonstruovaná do romantické podoby v letech 1905-1909, a oba vodní příkopy obepínající historické jádro města.
Mohyla z doby kamenné
Od opevnění směřuji na Kostelní náměstí. Jeho dominantou je kostel svatého Jiljí ze 13. století. V roce 1350 bylo ke gotickému presbytáři přistavěno bazilikální trojlodí s věží. Při dostavbě byla vybudována také druhá věž. Starší věž byla následně poničena požárem a zbourána.
Jen kousek od kostela svatého Jiljí se nachází unikátní mohyla z doby kamenné. Jedná se o jedinečný nález skříňového hrobu z pozdní doby kamenné, který je důkazem o pravěkém osídlení města. Hrob byl objeven v roce 1994 při archeologickém výzkumu. Nyní mohylu chrání nový futuristický pavilon od architekta Josefa Matyáše.
U mohyly své dnešní putování končím, čeká mě už jen cesta na nádraží a pak hurá domů slavit Vánoce. Užijte si zítřejší den v pohodě, lásce a klidu a brzy se těším na setkávání při dalších cestách! Krásné vánoční svátky a putování zdar!

Reportáž vznikla ve spolupráci se Středočeským krajem.
Vložil: René Flášar