Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Královské město, které je výkladní skříní české historie i současnosti. Český poutník

23.12.2018
Královské město, které je výkladní skříní české historie i současnosti. Český poutník

Autor: René Flášar

Popisek: Nádherné nymburské hradby

FOTOGALERIE Na poslední předvánoční výlet se vydávám do Nymburku. Města, které jsem až do této chvíle znal pouze z vlaku a vlakového nádraží. Dnes mířím do historického centra a pokud se tam vydáte se mnou, myslím, že nebudete litovat. Královské město Nymburk má určitě turistům a milovníkům historie co nabídnout.

Do centra města přivádí turisty modrá značka. Z ní kousek před Náměstím Přemyslovců odbočuji do uličky Malé Valy, abych se po chvíli ocitl před městskou vodárenskou věží. Tato secesní stavba byla postavena v roce 1904. Jde o válcovou stavbu na základech čtvercového půdorysu, která je nahoře kalichovitě rozšířená. Výška stavby dosahuje 37 metrů a v nejvyšším patře pojme 412 m3 vody. Vodárenskou ulicí se vracím na modrou značku a po chvíli už stojím na Náměstí Přemyslovců. Zastavuji se u vánočního stromu a naproti stojící budky, ve které mohou děti na velkém papíře zanechat vzkaz Ježíškovi.

Morový sloup a památkově chráněný most

Na náměstí stojí také morový sloup z roku 1717. Jeho autorem je patrně Jan Jiří Šlanzovský. Sloup byl postaven po překonání morové epidemie, která Nymburk postihla v roce 1713. Kousek za náměstím překlenuje řeku Labe mohutný železobetonový most, který je chráněn jako kulturní památka. Most byl postaven v roce 1912 na místě původního dřevěného mostu. Stavbu navrhl architekt František Roith. Celková délka mostu je 118 m a má bohatou pozdně secesní výzdobu.

Turecká věž s Turky nesouvisí

Z mostu se vydávám po nábřeží, abych se za malou chvíli zastavil u takzvané Turecké věže. Jde o zajímavou technickou památku z roku 1597. Původně šlo o hradební věž, která byla po zřícení staré vodárny, přestavěna na novou. Třípatrová stavba s nepravidelným desetibokým půdorysem zásobovala labskou vodou pět nymburských kašen až do počátku 20. století. S Turky a jejich vojsky nemá tato stavba nic společného, svůj název dostala podle tvaru věže.

Městské opevnění muselo ustoupit silnicím, část ale zůstala

Po nábřeží pokračuji dál až k dochovaným městským hradbám. Na jejich začátku stojí malý domek zvaný rybárna. Ten připomíná pověst, podle které sem byla v roce 1310 na loďce převezena pozdější česká královna Eliška Přemyslovna, která v Nymburce nalezla útočiště před intrikami svého švagra Jindřicha Korutanského. Současná podoba budovy je z počátku 20. století.

Městské opevnění Nymburka bylo vystavěno na konci 13. století hned po založení města. Kvůli nedostatku kvalitního kamene byly ke stavbě využity cihly. Součástí opevnění byl i přemyslovský hrad a vodní příkop, později bylo doplněno ještě parkánovou zdí a druhým příkopem. Hradby byly vážně poškozeny během třicetileté války, válek o rakouské dědictví, i velkým požárem v roce 1838 a během 19. století byly postupně rozebírány, aby ustoupily rozšiřujícím se silnicím. Do současnosti se zachovala část hradeb na východě, zrekonstruovaná do romantické podoby v letech 1905-1909, a oba vodní příkopy obepínající historické jádro města.

Mohyla z doby kamenné

Od opevnění směřuji na Kostelní náměstí. Jeho dominantou je kostel svatého Jiljí ze 13. století. V roce 1350 bylo ke gotickému presbytáři přistavěno bazilikální trojlodí s věží. Při dostavbě byla vybudována také druhá věž. Starší věž byla následně poničena požárem a zbourána.

Jen kousek od kostela svatého Jiljí se nachází unikátní mohyla z doby kamenné. Jedná se o jedinečný nález skříňového hrobu z pozdní doby kamenné, který je důkazem o pravěkém osídlení města. Hrob byl objeven v roce 1994 při archeologickém výzkumu. Nyní mohylu chrání nový futuristický pavilon od architekta Josefa Matyáše.

U mohyly své dnešní putování končím, čeká mě už jen cesta na nádraží a pak hurá domů slavit Vánoce. Užijte si zítřejší den v pohodě, lásce a klidu a brzy se těším na setkávání při dalších cestách! Krásné vánoční svátky a putování zdar!

 

Reportáž vznikla ve spolupráci se Středočeským krajem.

Vložil: René Flášar

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace