Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Milovická paterčata jsou již pětiletá. Proč stále vzbuzují takové vášně... Přečetli jsme

14.06.2018
Milovická paterčata jsou již pětiletá. Proč stále vzbuzují takové vášně... Přečetli jsme

Foto: iDnes.cz / repro

Popisek: Česká paterčata

Naše jediná česká paterčata oslavila páté narozeniny a zcela jistě netuší, kolik vášní vzbuzují. MF Dnes se vypravila paterčatům pogratulovat a přitom zjistila, jak se s takovou drobotinou žije.

Paterčata žijí v Milovicích, kde se nachází i velký zábavní park pro děti. Tam jsou prý nejraději. „Volnou vstupenku dostaly děti k druhým narozeninám od majitelů, manželů Antošových. Moc bychom jim chtěli poděkovat. Navíc mě tady pan Antoš letos i zaměstnal," prozradil tatínek paterčat Antonín Krosčen. Maminka Alexandra nemá problémy svá paterčata od sebe rozeznat: „Jednovaječná dvojčata Míša a Alex vypadají vyloženě jako přes kopírák. Jsou to takoví dva stydlínkové, hodně na sebe vázaní. Ty od sebe poznáme jenom my rodiče, ostatní si je pletou. Já děti rozeznám i po hlase, podle pláče, nebo i zezadu, podle jejich chůze. Jen si kolikrát rychle nevybavím jméno a spletu se," prozradila MF Dnes. 

Některým sousedům jsou trnem v oku

Pateračata a jejich rodina je stále mnoha lidem trnem v oku. Ostatně, stačí se podívat na Facebook obce Milovice, kde jakákoliv zmínka o nich rozpoutá hodně ostrou diskusi: „Už jsem taky dvakrát řešila se správcem, že nám někdo začernil zvonek," konstatovala Alexandra. Ta si prý vyslechla a přečetla o sobě dost divné soudy: „Lidi mě soudí, že jsem si děti nechala, ale kdyby ne, tak by mne také soudili. To jsem měla počítat ententýky, kdo z nich bude žít a kdo ne? Navíc až v 18. týdnu těhotenství jí lékaři řekli, že vidí v děloze čtyři děti. Už to byla rarita. V 21. týdnu informaci upřesnili, že vidí ještě jednu hlavičku. „Jednak už by stejně bylo pozdě zasáhnout a já bych to ani nedovolila. Dopadlo to dobře a děti nás naplňují energií a láskou." Srdnatost byla odměněna zdravými potomky, ona sama však zaplatila zdravím. Po porodu prodělala Alexandra už šestou operaci, a ani ta prý ještě není poslední.“ 

Šlo jí o život

Porod paterčat se neobešel bez následků: „V roce 2014 mi šlo o život, dorazila jsem do špitálu za pět minut dvanáct. Na sále mě křísili a v nemocnici na Královských Vinohradech jsem ležela týden na jipce. Od porodu mám problémy s břišní stěnou a taky zdevastovaná záda. Ale beru to tak, že raději půjdu k doktorům já, než abych to prožívala s nějakým děckem. Ničeho nelituju." Rodina už další děti vylučuje, maminka Alexandra pro jistotu podstoupila sterilizační zákrok. Uživit osm krků není snadné, a tak rodina často využívá finanční sbírky. Právě ty se některým milovickým nelíbí: „Rodinné centrum v Milovicích pro nás pořádá materiální a veřejnou finanční sbírku. Bez pomoci drobných dárců bychom to vůbec nezvládli. Ani nevím, jak všem těm lidem poděkovat. Vždyť jen výdaje za stravné pro šest dětí ve škole a školce jsou 4 350 korun měsíčně." Otec rodiny už pracuje, maminka Alexandra je zatím na nemocenské. Péče o paterčata není jako lusknutí prstem: „Viděla byste, kolik rohlíků padne jen na svačiny. Neumím si představit, jak budu za rok pořizovat dětem pomůcky do školy, posílat je na výlety," vyjádřila svou obavu Alexandra.

 

Spojila je mrtvá kamarádka

Antonína a Alexandru pojí stejná škola: „Chodili jsme s Tondou do stejného učňáku, i když on je o tři roky starší. Znali jsme se od vidění, ale pak nás spojila moje kamarádka, která zemřela při autonehodě. Byla tak mladá a já to těžce nesla. Tonda mě utěšoval a postupně jsme se sbližovali. Až se narodil Antonio," zavzpomínala pro MF Dnes a dodala: „Narození syna jsem brala jako osud. Jako druhou jsme měli naplánovanou holčičku. S ní nám to vyšlo, ale samozřejmě jsme vůbec nečekali, že k ní přibydou ještě čtyři kluci." Za všechny děti je ale rodina vděčná: „Zaplaťpánbů se nám všechny povedly. A věřím, že nám jednou vrátí, co do nich vložíme."

  

+

Paterčata vzkvétají, rodina funguje a stále se najdou lidé, kteří jí nezištně pomohou. Alexandra má sice zdravotní problémy, ale stejně ničeho nelitují. A otec dětí pracuje, tak jak je to v mnoha jiných rodinách. Je zřejmé, že jeden plat na uživení tolika lidí pochopitelně nestačí, pomoc zvenčí je zde zcela jistě na místě.

-

Někteří milovičtí sousedé si stále nemohou na to, že se paterčatům pomáhá a vyhlašují se sbírky, zvyknout. Když si třeba rodina dovolila sdělit, že by se jí opravdu hodila myčka, přečetla si milou poznámku: „Kdo z našich babiček proboha myčku měl a též vychovávaly více dětí, než 0-1.“ Takových reakcí se najde dost a dost, jako by tito lidé neměli nic jiného na práci.

 

 

Vložil: Michaela Špačková