Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

„Ať žije objektivita médií!“ Milovická paterčata opět v tisku, a s nimi i ta psí hlava, co nasadil…

18.04.2018
„Ať žije objektivita médií!“ Milovická paterčata opět v tisku, a s nimi i ta psí hlava, co nasadil…

Foto: Facebook

Popisek: Paterčata s rodiči. Bohužel na 4 roky staré fotce ze stránek Patercata, nový snímek nemá ani Milovické rodinné centrum, které pro ně vyhlásilo sbírku, a které pořádá spoustu akcí pro rodiny, jež pak dokumentuje na fotkách.

Jediná česká paterčata vyvolávají stále pořádné vášně. Naštěstí, aniž by o tom ona sama věděla. Rodinné centrum Milovice, které spravuje transparentní účet paterčat a pořádá pro ně sbírku, uvedlo seznam věcí, které děti potřebují. Na to reagovala bývalá patronka paterčat a zakladatelka českého Klubu dvojčat a vícerčat Klára Rulíková Vítková.

Alexandra Kiňová, matka paterčat, bydlí s celou svou rodinou v Milovicích, obci do čtyřiceti kilometrů od Prahy. Ačkoliv se na Facebooku obce občas objeví nějaký ten nenávistný až rasistický komentář (jde o romskou rodinu), lze říci, že vcelku se zde k nim chovají pěkně. Hlavně milovické rodinné centrum vychází rodině všemožně vstříc. Naposledy třeba vyhlásilo sbírku léků: „Lékárnička během zimy vydala takřka všechny zásoby léků a sirupů - zejména na rýmu a kašel. Pokud se rozhodnete nám pomoci, velmi uvítáme, pokud nám ji pomůžete alespoň něčím z níže uvedeného naplnit," píše se na stránkách rodinného centra. Výčet ještě doplňují další potřeby pro děti, jako třeba pastelky, ale také elektrické ořezávátko, obyčejné se jim zřejmě zdá málo, či se kvůli počtu dětí a tužek z nějakého důvodu nehodí. 

O dávky přišli jen na tři měsíce

O sbírce vyšel článek v Blesku, kde se uvádí: „Rodina paterčat se dlouhodobě potýká s náročnou finanční situací, kterou navíc zkomplikoval spor o peníze z první dobročinné sbírky, na niž dohlížel Klub dvojčat a vícerčat. Ten loni převedl více než 600 tisíc korun na pražský magistrát, který je následně konečně předal rodině dětí. Mohl to však udělat pouze pomocí darovací smlouvy, kvůli čemuž však rodina přišla o sociální dávky.“ To je prý ale část pravdy, bývalá patronka paterčat a kamarádka Alexandry Petra Rulíková měla potřebu tento článek na svém Facebooku korigovat, takže si povzdechla: „Ach jo… Opět se opírají do Klubu dvojčat (který jednal přesně podle zákona o veřejných sbírkách - když rodina opakovaně odmítla podepsat darovací smlouvu) a nikdo už nezmíní, že rodina přišla o dávky pouze na 3 měsíce v době předání sbírky, tedy začátkem léta 2016!!! Pro úplnost stojí za to dodat, že rodina podala dovolání k Nejvyššímu soudu (důvod stále nechápeme, když peníze na účtu má rodina už téměř dva roky), který dovolání zamítl. O tom se také mlčí… Ať žije objektivita médií!!!“ 

Příjem jako příjem

Je fakt, že ohledně první sbírky ve prospěch paterčat v médiích proběhlo mnoho zmatečných informací. Dočíst se můžeme, že například matka paterčat peníze ze sbírky na klubu dvojčat vysoudila apod., což pochopitelně není pravda. Jen nedokázala pochopit, že pokud se peníze převedou na její účet, se kterým bude rodina volně manipulovat, jde o příjem jako každý jiný, který se následně zobrazí v dávkách, již rodina dostává a ty se pochopitelně pozastaví. Pozastaví, nikoli zruší. Došlo tak k podobné situaci, jako když byla jistá početná romská rodina v pořadu Výměna manželek, za jehož natáčení zkasírovala sto tisíc a pak se velmi divila, že dávky nepřišly… 

Kritizovat matku paterčat se nenosí

Objektivita je pochopitelně i v našem zájmu, takže příspěvek Kláry Rulíkové Vítkové zveřejňujeme. Matka paterčat se s ní rozkmotřila poté, co Klára Rulíková začala otevřeně kritizovat poměry v rodině a Alexandřinu pasivitu. A také to, že rodina s tolika členy údajně nešetří, ale naopak dost rozhazuje. Rozhovor, který před třemi lety vyšel v MF Dnes, vzbudil nemalé vášně. Na jedné straně podpořil rasistické projevy, kterých již před tím nebylo málo, což ale určitě nebyl záměr Kláry Rulíkové. Na straně druhé skupina kolem matky paterčat začala všude nasazovat Kláře Rulíkové psí hlavu.

 

Chystají se další čtyřčata!

Bývalé kamarádky se rozhádaly pochopitelně kvůli penězům z tehdejší sbírky. Peníze vydávala Klára Rulíková, a to v souladu s matkou, která chtěla správně peníze použít dětem na studia. Podle Kláry Rulíkové ale před médii otočila a tvrdila, že nemá ani na výlet se školkou pro staršího syna…  Ačkoliv tvrdila, že po dětech se jí stýská, nad rodinou zřejmě zlomila hůl: „Naše pravidla na ně nefungují. Oni mají jiný rytmus života. Kdyby měli jen dvě děti, nikdo by si jich nevšiml, ale pět dětí bez režimu nejde zvládnout. Ale pokud chtějí pomoc od státu, pak musejí jeho pravidla přijmout,“ řekla v rozhovoru pro MFDnes před třemi roky. Abychom ale byli naprosto korektní, další pečovatelka, která byla v rodině již od počátku, vše vidí úplně jinak, rozhovor s ní, který poskytla serveru Romea, si můžete přečíst ZDE. 

Nicméně již zanedlouho by se měla v jisté obci u Prahy narodit další česká čtyřčata. Bude velmi zajímavé sledovat postoj rodiny a postoj státu v tomto případě.

Vložil: Michaela Špačková