Zvířata jela 14 hodin kamionem, pak je převážel nakladač. Do milovické rezervace přijelo pět zubřic z polské Bělověže
15.11.2017
Foto: Michal Köpping
Popisek: Zubr po příjezdu do rezervace
Pět samic zubra evropského přijelo dnes do rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice, na pastvinu u Benátek nad Jizerou. Zvířata přivezl transport z Národního parku Bělověž na východě Polska, kde se nachází nejslavnější chov zubrů na světě.
„Jsme rádi, že stádo v naší rezervaci rozšířila právě zvířata z Bělověže. Bělověžský prales se totiž stal symbolem mezinárodní záchrany zubrů a prvním místem, kam se tato zvířata v padesátých letech minulého století začala vracet zpět do přírody,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské organizace Česká krajina. Na počátku dvacátého století člověk zubry ve volné přírodě vyhubil a největšího suchozemského savce Evropy zachránil chov v zajetí.
Vzácná genetická linie
Bělověžská stopa je přitom v rezervaci velkých kopytníků od samého počátku. „Chovají se zde totiž výhradně zubři, kteří patří k vzácnější, takzvané bělověžské genetické linii,“ doplnil Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovících.
14 hodin na cestě
Zvířata jela z nejznámějšího polského národního parku čtrnáct hodin. Poté, co kamion zastavil zhruba kilometr od rezervace, převážel jednotlivé přepravní bedny se zvířaty po špatně sjízdné lesní cestě nakladač. Zvířata byla z beden vypuštěna do aklimatizační ohrady, kde budou zhruba měsíc. „Všechna zvířata zvládla cestu dobře a po vypuštění odpočívala v porostu hustější vegetace,“ popsal Dalibor Dostál.
Jde nám o genetickou rozmanitost
Po vypuštění z aklimatizační ohrady se zvířata spojí s hlavním stádem. Od roku 2015 se v rezervaci nachází 8 dospělých zubrů, jeden samec a sedm samic, kterým se od té doby narodila čtyři mláďata. „Posílení stáda zvýší jeho genetickou rozmanitost a dosah pastvy, která zajišťuje ochranu vzácné stepní vegetace před zarůstáním náletovými křovinami,“ doplnil Dalibor Dostál.
Je úžasné být součástí ochrany světově ohroženého druhu
Projekt dlouhodobě podporuje Středočeský kraj, bez jehož přispění by nemohl vzniknout. „Středočeský kraj velmi podporuje aktivity společnosti Česká krajina. Je úžasné, že můžeme být součástí záchrany celosvětově ohroženého druhu zvířete. Myslím, že nové zubří samičky v Milovicích budou nejen pro zdejší obyvatele, ale i ostatní návštěvníky stejně lákavou atrakcí jako již stávající zvířata,“ uvedla středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.
Spolupráce napříč republikou
Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.
Pomoci může každý z nás
Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.
Zdroj: tisková zpráva
Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .
Vložil: Štěpán Cháb