Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Řádila tam ´spřátelená´ armáda, teď je to doslova ráj přírody. Do rezervace divokých koní se vrací mateřídouška, černýš i první mravenčí zahrádka

04.09.2017
Řádila tam ´spřátelená´ armáda, teď je to doslova ráj přírody. Do rezervace divokých koní se vrací mateřídouška, černýš i první mravenčí zahrádka

Foto: Česká krajina

Popisek: Pole mateřídoušky

Na obou pastvinách velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice se letos objevily významné druhy bylin, které zde v předchozích letech buď chyběly, nebo byly velmi vzácné. Největší radost mají biologové z mateřídoušky, hvozdíku svazčitého, černýše rolního a nápadně žlutě kvetoucích omanů vrbolistých.

Hlavním důvodem zavedení pastvy velkých kopytníků v bývalém výcvikovém prostoru mezi Milovicemi a Benátkami nad Jizerou byla obnova pestrých luk s vysokým počtem rostlinných druhů a jejich udržování přírodě blízkým způsobem. Původní předpoklady vědců se naplnily a výsledkem projektu je návrat rostlin, které na plochách, které předtím dvě desítky let zarůstaly, buď úplně vymizely, nebo výrazně ustoupily.

Vegetace se změnila již za dva roky 

První dva roky pastvy, která začala v roce 2015, přinesly celkovou změnu vegetace. Ustupovaly druhově chudé a husté vysokostébelné porosty s nahromaděnou stařinou, tedy mrtvou rostlinnou biomasou. Naopak přibývalo krátkostébelných řídkých trávníků důležitých pro stepní organizmy. „Klíčový byl vznik mozaiky různě vysokých a hustých trávníků, což je důležitý předpoklad biologické rozmanitosti lučních a stepních biotopů,“ upozornil Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích. 

 

Zřetelný je také výrazný nárůst květnatosti, tedy zvýšené zastoupení nektaronosných bylin, velmi důležitých pro hmyz. Ubývá naopak agresivních travin, jako je třtina křovištní nebo ovsík vyvýšený. „Letos byly obě pastviny vůbec nejrozkvetlejší od začátku projektu. Luční porosty již získaly na pestrosti, takže na nich bylo možné sledovat střídání jednotlivých fenofází, tedy období, která jsou charakteristická kvetením určitých druhů,“ doplnil Miloslav Jirků.

Barevné pastviny od jara do podzimu 

To, které druhy právě kvetou, určuje v daném období barevné odstíny pastvin. Z jara se hlásí o slovo žlutozelený pryšec chvojka, modrofialový zběhovec lesní, bíle kvetou ptačince a snědek kochův, žluté mochny a místy také prvosenky. Počátkem léta je období bílých kopretin a fialových šalvějí, které plynule přechází ve žluté období třezalek, rýtu žlutého, úročníku bolhoje, štírovníku a svízele syřiťového, které zpestřují modré až fialové porosty vikví, čičorky pestré a hrachorů, růžové slézy a marulky i bílé koberce bílojetelů. Na vrcholu léta přichází bílé období divokých mrkví, bedrníků a řebříčku, mezi které se postupně přidávají různé druhy chrp s fialovými odstíny i několik druhů žlutě kvetoucích hvězdnicovitých.  

 

Zatímco první dva roky přibývalo na pastvinách kvetoucích druhů, které v malých počtech přežily období, kdy plochy bývalého vojenského prostoru dvě desetiletí zarůstaly, letos se vrací i druhy, které na pastvinách dosud zcela chyběly. „Prvním příjemným překvapením byl černýš rolní, ohrožená, exoticky vyhlížející fialovo-žlutá bylina, která se vzácně vyskytuje na přilehlém kopci. Jde o jednoletou poloparazitickou rostlinu, která má v zachovalých suchých trávnících nezastupitelný vliv,“ popsal Miloslav Jirků. Její výrazné zbarvení udává barevný tón velkým plochám východoevropských stepí i některých zachovalých sušších luk u nás. Jde rovněž o důležitého producenta kvalitního nektaru a z pohledu hmyzu jde tedy o vítaný přírůstek do flóry pastviny.

Voňavá mateřídouška 

Druhou květinou, jejíž návrat vědci zaznamenali, je mateřídouška vejčitá. Nejbližší místo, kde mateřídouška dosud rostla, byl stovky metrů vzdálený vrchol kopce, na jehož úpatí se pastvina nachází. Nově vědci mateřídoušku našli hned na třech místech milovické pastviny. „Mateřídouška je typickou bylinkou teplých řídkých trávníků. Zatímco ty zde díky pastvě vznikly již předloni, samotné mateřídoušce trvalo dva roky, než se na pastvinu dostala,“ doplňuje Miloslav Jirků. Rovněž mateřídouška produkuje kvalitní nektar, takže z ní měli jistě radost i motýli a včely. 

Mateřídouška se navíc stala součástí první mravenčí zahrádky. Luční mravenci totiž semínka mateřídoušky i jiných nektaronosných bylinek vyhledávají a vysévají je na svých mraveništích. „Jde o jev, který známe třeba z karpatských a balkánských pastvin, a doufali jsme, že se na milovických pastvinách objeví také. Bylo to jako najít pod stromečkem toužebně očekávaný dárek, protože dosud jsme o mravenčích zahrádkách, jako o typickém fenoménu pastevní krajiny, pouze mluvili,“ dodává Miloslav Jirků.  

Nečekané překvapení - hvozdík 

Nečekané překvapení připravila vědcům další květina - hvozdík. Na různých místech bývalého vojenského prostoru totiž rostou dva druhy hvozdíků, hvozdík kartouzek a hvozdík kropenatý a právě jejich výskyt byl dříve či později očekáván i v obnovené lokalitě. Na pastvině u Milovic se však objevil jiný druh, hvozdík svazčitý, který patří mezi vzácnější druhy české květeny. Na jeho výskytu je zajímavé nejen to, že se objevil jakoby odnikud během třetího roku pastvy, ale zejména to, že v této oblasti nebyl v minulosti vůbec uváděn. Jedná se tedy o první nález v lokalitě. „Jako letnička si hvozdík svazčitý vytváří semennou banku, takže lze říci, že jeho semena čekala v půdě, až je kopyta velkých spásačů narušováním drnu dostala na povrch ve chvíli, kdy již byly odstraněny vysokostébelné trávníky, v nichž nemůže růst,“ komentoval nález Ondřej Mudrák z Botanického ústavu Akademie věd ČR v Třeboni, který má v milovických pastevních rezervacích na starosti botanické snímkování.

 

Vzácný hvozdík svazčitý

Zajímavou rostlinou, která se na pastvině u Milovic začíná vlivem pastvy objevovat na nových místech, je oman vrbolistý. „Od začátku zde rostl, ale velmi vzácně. Na pastvině u Milovic jsme jej znali z jediného místa, od loňska se jednotlivé rostliny objevují i jinde, například na kopyty silně narušených místech podél polní cesty vedoucí přes pastvinu. Na pastvině u Benátek nad Jizerou se oman vyskytoval na více místech, letos poprvé se však objevil například na intenzivně rozšlapaných okrajích tůní, které jsme zde vytvořili před zahájením pastvy. Potěšující je i skutečnost, že se na pastvinách nadále daří i dalším vzácnějším bylinám, které zde rostly jen řídce. Jde například o piplu osmahlou, zeměžluč okolíkatou, užanku lékařskou a vítod chocholatý, u nichž navíc dochází ke znatelnému šíření. Podobně se daří i symbolu milovického vojenského prostoru, hořci křížatému,“ dodává Miloslav Jirků.

Velcí kopytníci jsou účinnými roznašeči semen 

Pastva přitom nepomáhá jen vytvářením prostoru pro kvetení konkurenčně slabších rostlin, nebo narušováním drnu kopyty, které odhaluje semennou banku a vrací na pastviny dočasně zmizelé druhy jako hvozdík svazčitý. Velcí kopytníci jsou také účinnými roznašeči semen. Ta jim ulpívají například v srsti. Nejnápadnější je v tomto ohledu řepík lékařský, jehož semena se zaplétají do hřívy koní v takovém množství, že jim v ofině vytvářejí jakési dredy.

Dlouho však v hřívě nepobudou a postupně odpadávají daleko od mateřských rostlin. Podobně se šíří třeba užanka lékařská. Významné je také šíření rostlin prostřednictvím trusu. „Semena řady rostlin procházejí zažívacím traktem býložravců nejen neporušena, ale mnohdy dokonce stimulována ke klíčení. Býložravec sice matečnou rostlinu spase, ale za odměnu roznese její semena po širokém okolí, navíc se slušnou dávkou hnojiva. Semena některých druhů rostlin zase ulpívají v srsti či na kopytech. Býložravci tak vegetaci zásadním způsobem ovlivňují nejen samotnou pastvou, ale fungují jako zahradníci, kteří rostliny rozsévají,“ podotýká Ondřej Mudrák.    

Dobrý rok 

Rok 2017 byl pro byliny na milovických pastvinách dobrý, prosperují druhy typické pro daný typ prostředí, objevují se druhy, které zde nerostly, nebo byly velmi vzácné. Stále však zůstává řada rostlin, které zde rostly ještě po roce 2000, avšak dnes je zde již nepotkáme. Mezi ně patří nápadná sasanka lesní, která napříč svému jménu roste spíše na otevřených stanovištích, elegantní bělozářka liliovitá, hořeček nahořklý a některé orchideje, pro které trvalo zarůstání zdejších luk příliš dlouho a pastva pro ně přišla příliš pozdě. Bude zajímavé sledovat, zda se přeci jen v budoucnu neobjeví. Pokud ne, bude možné u některých z nich uvažovat o jejich návratu s pomocí člověka, protože se ještě vyskytují v blízkém okolí. 

„I když žádná z bylin, které se na pastvině letos objevily poprvé, není tak vzácná, jako hořec křížatý, který je symbolem místních rostlin, potvrzuje jejich příchod pozitivní vývoj v rezervaci,“ konstatoval Dalibor Dostál, ředitel ochranářské organizace Česká krajina. „Podstatné je, že vegetace pastvin se ubírá žádoucím směrem. Ustoupily chudé, vysokostébelné porosty dušené stařinou, které nahradily druhově pestřejší květnaté trávníky různých typů, zmizely porosty kopřiv a jiných ruderálních plevelů. Tam, kde byly koberce ostružin, vytváří se koberce jahod. Trávníky jsou zkrátka bohatší než před zahájením pastvy,“ uzavírá Miloslav Jirků.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Anička Vančová