Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Po letech mlčení svobodný Czechtekk, bez sekuriťáků a plotů? ´Louka i vesničané tři dni liberalismu bez cajtů přežijou´ vs. ´Jako byste spali vedle hučícího motoru´

01.08.2017
Po letech mlčení svobodný Czechtekk, bez sekuriťáků a plotů? ´Louka i vesničané tři dni liberalismu bez cajtů přežijou´ vs. ´Jako byste spali vedle hučícího motoru´

Foto: Facebook

Popisek: Víkendová tekno akce Space piknik

O víkendu proběhla tekno akce Space Piknik, která připomněla někdejší „slávu“ Czechtekku, ostatně někteří ji tak i nazývali. Nedošlo k žádnému násilí ani ze strany policie, ani účastníků, akce se v poklidu ukončila, stejně ale vzbuzuje zajímavé otázky, kde začíná a končí svoboda jednotlivce.

Akce se jménem Space Piknik se koná již několik let. Technaři si pro ni našli louku u Nového Knína od soukromého majitele, kterou si také pronajali. Loni se chtěli vrátit opět ke Knínu, ale místní zastupitelstvo společně s policií jim v tom zabránilo, a tak akce proběhla na náhradním pozemku na Šluknovsku (letos „to odneslo“ Nymbursko). Právě hledání místa je pro technaře tím největším oříškem. Kromě toho, že se jedná o akci široce oblíbenou, je nezanedbatelný i její ekonomický efekt, lidé zde něco projedí a propijí, a tak je snaha akcí dělat co nejvíce. Výdělek na jídle, nápojích, ale třeba i oblečení s logy soundsystémů je velmi zajímavý. Sehnat místo není ale snadné, ve většině případů se technaři snaží ho získat legálně, tedy pronajmutím si od někoho. Že se místním většinou nelíbí, je jasné. 

Czechtekk je zpět!

Stejně tak to bylo i letos, z různých důvodů se ale legální pozemek nepodařilo najít, a tak technaři z nedostatku času udělali to, čemu se jindy snaží vyhnout, obsadili pozemek cizí, s dobrou dostupností z dálnice. Zprávu o párty v Osečku zveřejnil na Facebooku jistý francouzský producent a performer, u kterého zasvěcení hledají informace jako u prvního, i s popisem cesty a souřadnicemi GPS: „Po jedenácti letech mlčení je tu zase Czechtekk!“ uvedl doslova. Během chvilky se takhle sezvaly tisíce lidí, na místo už mířily i dodávky a sound systémy z Francie a dalších zemí. Někteří z účastníků si to, že jde o zcela ilegální, nenahlášenou akci pochvalovali: „Konečně ilegál!“ radovali se. Efekt zakázaného ovoce totiž na těchto akcích funguje spolehlivě.

Tisíce účastníků nevyženete snadno

V pátek pozdě večer se již na louce rozezněly první beaty a lidé se dali do tance, popíjení, konzumace nelegálních substancí, a to naprosto nerušeně, ačkoliv o akci věděla pochopitelně také policie, která musela nějak konat. Na akci přijelo více jak 6 000 účastníků, což je ale proti zlaté éře Czechtekku, kde se počet návštěvníků odhadoval na desetitisíce, hodně málo. Jak je vidět, scéna už zřejmě netáhne tak silně, jako před lety. Přesto bylo policii jasné, že ukončit akci nebude rozhodně snadné, aniž by došlo k masakru, podobnému tomu z roku 2005. 

Jednáním se dopouštíte protiprávního jednání

Policie tedy zvolila vyčkávací taktiku, což bylo jasné, z jejího sobotního vyjádření, kdy nechtěla prakticky nic komentovat, prý z „taktických“ důvodů. Policie pouze doručila soundsystémům výzvu k ukončení akce, a to s pravopisnou chybou: „Podle paragrafu 114 zákona 273/2008 Sb vás vyzívám, abyste ihned ukončil hudební produkci, neboť se svým jednáním dopouštíte protiprávního jednání. Pokud tak neučiníte a výzvu nebudete respektovat, bude vám hudební vybavení policií odňato,“ stálo v apelu policie. „Není tam ani datum a čas vystaveni lejstra, podpis prý nemusí, stačí razítko a čas na sbaleni je ihned, ale bez datumu a času vystaveni,“ divili se účastníci akce. „Sbalit soundsystém není tak jednoduché, navíc jsou mnozí pod vlivem alkoholu a drog a nemohou řídit,“ bránili se ti, kdo zde hráli. Mezi lidmi se začalo proslýchat, že policie chce ukončit akci v neděli v poledne, a tak ani sobotnímu mejdanu nic nebránilo. 

vyzva_policie

Policie „vyzívala" k ukončení hudební produkce

Nechali nás do neděle, to se cení

Lidé se nakonec začali rozcházet v neděli dopoledne, což by se ale dalo čekat i bez pokynů policie: „Takže dneska konec. Ale tak nechali dva dny to se cení. Mohli ukončit hned,“ byli nakonec mnozí rádi. Od některých soundsystémů ale víme, že původní plán byl hrát ještě déle, podobná akce mnohdy končí až v úterý, středu, pouze v mnohem skromnějších podmínkách. Přece jenom většina účastníků se chystala v pondělí do práce. 

Nakonec se nic nestalo

Akce nakonec skončila smírem. Ačkoliv si v televizní reportáži pár místních stěžovalo, že se v noci nevyspalo, žádné velké protesty se nekonaly. Na party se nic skandálního nepřihodilo, pořadatelé akce se dušovali, že po sobě uklidí, následky budou známy ale až v dalších dnech. Přesto ale akce vzbuzuje otazníky. Pro fanoušky této muziky je přitažlivá hlavně svou svobodou, žádná security, žádné ploty, žádná nařízení, přitom se zde někdo serve jen málokdy, ke krádežím, násilí a jiným trestným činům zde prakticky nedochází. I zde můžete narazit na jedince, kteří to s drogami a alkoholem značně přehnali, ale vcelku se zde k sobě lidé chovají mnohem lépe než na běžném „rockáči“. 

Přesto nelze opomenout, že jedno zásadní lidské právo zde bylo od začátku pošlapáno, a to sice právo na ochranu svého majetku. Soundsystémy totiž samy vyberou, kde se bude hrát, neptají se a učiní, jak uznají za vhodné. Není právě tohle znakem totality? Na to ale účastníci party, jinak značně liberálního vyznání, neslyší. Touha zatančit si svobodně pod hvězdami je příliš silná… 

tekno_policie_osecek

Policie zvolila během tekno akce vyčkávací taktiku; vrtulník nad hlavami technařů monitoroval situaci

Ne všichni byli ale s policií spokojení

Bývalá moderátorka Snídaně s Novou Radka Pilná se v souvislosti s technopárty u Osečka obula do policie. Podle jejích slov totiž muži zákona situaci nezvládli a občany neochránili. Píše o tom na svém blogu. „Od pátečního večera se v Osečku začala konat nelegální technopárty. V době, kdy na místě bylo jen pár stovek lidí, policie mohla zakročit. Neudělala nic,“ zmínila Pilná s tím, že akci policie totálně nezvládla, a ani se o to nesnažila. „Jak nás chce stát ochránit před jinou invazí, když nedokáže ukočírovat tancující dav? Kdo bydlí v okolí Osečku, zažíval v okruhu až 15 km totální šílenost – nepřetržité dunění z nelegální technopárty, která jede opravdu nonstop ve dne v noci od pátku,“ zmínila Pilná s tím, že policie však jen tupě přihlížela a obávala se provokace. „Proti jedinci jsou policajti machři, proti skupině nezvládají. A tohle mám respektovat?“ zeptala se.  

„Přes den to jakžtakž relativně šlo, ale v noci to bylo, jako byste spali vedle hučícího motoru. Kdo to nezažil, neví, o čem to je. Při těchto nízkých frekvencích jsou slabé otřesy jako při zemětřesení. Když jste blíž k akci, bylo to v pohodě, ale čím dále jste, tím se to zhoršovalo. Toto, bohužel, nikdo nebere v potaz a myslí si, že lidé z okolí jen prudí a nenechají mládež vytrsat,“ uzavřela Pilná. 

Louka i vesničané tři dni liberalismu bez cajtů přežijou?

K technopárty se pak na svém facebookovém profilu vyjádřil zástupce veřejné ochránkyně práv Stanislav Křeček. „Takovýto selectivní přístup k právu a veřejnému pořádku se nám nemusí vyplatit. Pak se nemůžeme divit, že si obce přijímají své vlastní vyhlášky, kterými si samy upravují veřejný pořádek, když státní moc není schopna ho efektivně zajistit. Ostentativní deklarace práva jen pro někoho právní vědomí občanů rozhodně neposílí,“ zmínil Křeček. „Louka i vesničané tři dni liberalismu bez cajtů přežijou,“ zareagoval publicista Štěpán Kotrba. „Jestli to vidíš takhle, pak není co dodat,“ podotkl Křeček. Jaký je váš názor?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Michaela Špačková