Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Neuvěřitelné! Farmáři chtějí jejich pastviny pro své krávy, a tak plánují masakr. Ti čeští se ale mají jako v ráji. Dokonce se v jejich novém domově nyní chystá překvapivá specialita

18.09.2016
Neuvěřitelné! Farmáři chtějí jejich pastviny pro své krávy, a tak plánují masakr. Ti čeští se ale mají jako v ráji. Dokonce se v jejich novém domově nyní chystá překvapivá specialita

Autor: Michal Köpping

Popisek: Divocí koně v rezervaci u Milovic

VIDEO Po staletí byli symbolem svobody a volnosti, nyní jsou na obtíž. Zatímco Američané plánují neuvěřitelný masakr divokých koní, v českých Milovicích je piplají jako vzácná mimina. A ještě chystají další specialitu.

Zákon, který platí v USA od roku 1971, říká zcela jasně: Divocí koně jsou živým symbolem historie a průkopnického ducha Západu... A obohatili životy amerického lidu. Původní koně vyhynuli na severoamerickém kontinentu již před jedenácti tisíci lety a tato majestátní zvířata se do Ameriky vrátila až v 15. století se španělskými dobyvateli. Někteří jim utekli, zdivočeli, časem dostali španělské pojmenování mustang a stali se symbolem Divokého západu. A podle indiánů byli jedinou dobrou věcí, kterou jim přinesl ‘bílý muž‘.

Ochrana a volnost ale způsobily, že v současnosti žije na amerických pláních zhruba 50 000 divokých koní ve dvou stovkách stád. A farmářům se jejich neustále narůstající počet začíná zajídat. Spásají totiž pastviny, na nichž by raději viděli svá stáda dobytka. A tak se zrodila zrůdná myšlenka, že je nutné stáda vybít. Americký Úřad pro správu půdy (BLM) se tomu snaží za každou cenu zabránit a situaci řeší adopcí. Jak to ale dopadne, je prozatím otázkou.

Jako na prázdninách

Na rozdíl od Ameriky se Evropa všemožně snaží vrátit koně do volné přírody, a tak díky neúnavné práci a péči ochranářů můžeme tato nádherná zvířata spatřit v jejich přirozeném prostředí už i u nás – ve dvou rezervacích u středočeských Milovic. A právě nyní vyrostly u rezervace dvě speciální plošiny, díky nimž budou moci návštěvníci tato unikátní zvířata lépe zahlédnout. Po certifikaci a kontrole by se měly vyhlídky pro veřejnost otevřít zhruba do čtrnácti dní. Sloužit budou ale také filmařům – o vzácných zvířatech totiž již bylo natočeno několik filmových dokumentů a další se plánují.

Jedna ze dvou nových vyhlídek pro návštěvníky a filmaře

Jedna ze dvou nových vyhlídek pro návštěvníky a filmaře

„I když naším hlavním cílem je chránit v rezervaci unikátní přírodu, jsme rádi, že jsme v Milovicích mohli přispět také k rozvoji místního turistického ruchu. Právě na vyhlídky se návštěvníci dlouhodobě ptali nejvíc,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina. Menší vyhlídka vzniká u aklimatizační ohrady, u větší pak budou moci návštěvníci po čtyřmetrovém lanovém mostě alespoň symbolicky nahlédnout za ohradník mezi zvířata. Děti tam budou mít k dispozici rovněž skluzavku. Protože se rezervace nachází v rovinaté krajině, nemusí být vyhlídky příliš vysoké, stačí, aby se návštěvníci dostali na úroveň okolních křovin.

Nejsledovanější projekt

Projekt, zaměřený na návrat divokých koní a dalších druhů původních velkých kopytníků, se stal nejsledovanějším českým projektem v zahraničí. Opakovaně o něm informovala média na všech pěti kontinentech včetně prestižních titulů, jako je New York Times, Washington Post, BBC, Focus či Die Welt. Do Milovic již přilákal desítky tisíc návštěvníků.

Prostředky na postavení vyhlídek v hodnotě zhruba půl milionu poskytl Středočeský kraj. Ve výběrovém řízení na dodavatele zvítězila společnost TR Antoš, která stojí za unikátním milovickým zábavně-naučným parkem Mirakulum. „Stavby v Mirakulu jsou vyhlášené svým špičkovým řemeslným a výtvarným ztvárněním, jsme proto velmi rádi, že se stejní odborníci podíleli i na budování našich vyhlídek,“ ocenil Dalibor Dostál. Pozemky pro rezervaci včetně vyhlídek poskytlo město Milovice.

Divocí koně - zachránci mizejících stepí

Na péči o divoké koně, zubry a pratury můžete přispět zasláním dárcovské zprávy ve tvaru DMS KRAJINA na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30 korun, na péči o zvířata a rezervace jde 28,50 korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. K dalším možnostem podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Čtěte také:

Něco takového nemá obdoby – do vesničky s pouhými 155 obyvateli míří každoročně desetitisíce turistů. Přičinil se o to jediný muž, kterého za to veřejně pochválil mimo jiné i exprezident Klaus

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');

Vložil: Adina Janovská

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace