Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Neuvěřitelné! Farmáři chtějí jejich pastviny pro své krávy, a tak plánují masakr. Ti čeští se ale mají jako v ráji. Dokonce se v jejich novém domově nyní chystá překvapivá specialita

18.09.2016
Neuvěřitelné! Farmáři chtějí jejich pastviny pro své krávy, a tak plánují masakr. Ti čeští se ale mají jako v ráji. Dokonce se v jejich novém domově nyní chystá překvapivá specialita

Foto: Michal Köpping

Popisek: Divocí koně v rezervaci u Milovic

VIDEO Po staletí byli symbolem svobody a volnosti, nyní jsou na obtíž. Zatímco Američané plánují neuvěřitelný masakr divokých koní, v českých Milovicích je piplají jako vzácná mimina. A ještě chystají další specialitu.

Zákon, který platí v USA od roku 1971, říká zcela jasně: Divocí koně jsou živým symbolem historie a průkopnického ducha Západu... A obohatili životy amerického lidu. Původní koně vyhynuli na severoamerickém kontinentu již před jedenácti tisíci lety a tato majestátní zvířata se do Ameriky vrátila až v 15. století se španělskými dobyvateli. Někteří jim utekli, zdivočeli, časem dostali španělské pojmenování mustang a stali se symbolem Divokého západu. A podle indiánů byli jedinou dobrou věcí, kterou jim přinesl ‘bílý muž‘.

Ochrana a volnost ale způsobily, že v současnosti žije na amerických pláních zhruba 50 000 divokých koní ve dvou stovkách stád. A farmářům se jejich neustále narůstající počet začíná zajídat. Spásají totiž pastviny, na nichž by raději viděli svá stáda dobytka. A tak se zrodila zrůdná myšlenka, že je nutné stáda vybít. Americký Úřad pro správu půdy (BLM) se tomu snaží za každou cenu zabránit a situaci řeší adopcí. Jak to ale dopadne, je prozatím otázkou.

Jako na prázdninách

Na rozdíl od Ameriky se Evropa všemožně snaží vrátit koně do volné přírody, a tak díky neúnavné práci a péči ochranářů můžeme tato nádherná zvířata spatřit v jejich přirozeném prostředí už i u nás – ve dvou rezervacích u středočeských Milovic. A právě nyní vyrostly u rezervace dvě speciální plošiny, díky nimž budou moci návštěvníci tato unikátní zvířata lépe zahlédnout. Po certifikaci a kontrole by se měly vyhlídky pro veřejnost otevřít zhruba do čtrnácti dní. Sloužit budou ale také filmařům – o vzácných zvířatech totiž již bylo natočeno několik filmových dokumentů a další se plánují.

Jedna ze dvou nových vyhlídek pro návštěvníky a filmaře

Jedna ze dvou nových vyhlídek pro návštěvníky a filmaře

„I když naším hlavním cílem je chránit v rezervaci unikátní přírodu, jsme rádi, že jsme v Milovicích mohli přispět také k rozvoji místního turistického ruchu. Právě na vyhlídky se návštěvníci dlouhodobě ptali nejvíc,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina. Menší vyhlídka vzniká u aklimatizační ohrady, u větší pak budou moci návštěvníci po čtyřmetrovém lanovém mostě alespoň symbolicky nahlédnout za ohradník mezi zvířata. Děti tam budou mít k dispozici rovněž skluzavku. Protože se rezervace nachází v rovinaté krajině, nemusí být vyhlídky příliš vysoké, stačí, aby se návštěvníci dostali na úroveň okolních křovin.

Nejsledovanější projekt

Projekt, zaměřený na návrat divokých koní a dalších druhů původních velkých kopytníků, se stal nejsledovanějším českým projektem v zahraničí. Opakovaně o něm informovala média na všech pěti kontinentech včetně prestižních titulů, jako je New York Times, Washington Post, BBC, Focus či Die Welt. Do Milovic již přilákal desítky tisíc návštěvníků.

Prostředky na postavení vyhlídek v hodnotě zhruba půl milionu poskytl Středočeský kraj. Ve výběrovém řízení na dodavatele zvítězila společnost TR Antoš, která stojí za unikátním milovickým zábavně-naučným parkem Mirakulum. „Stavby v Mirakulu jsou vyhlášené svým špičkovým řemeslným a výtvarným ztvárněním, jsme proto velmi rádi, že se stejní odborníci podíleli i na budování našich vyhlídek,“ ocenil Dalibor Dostál. Pozemky pro rezervaci včetně vyhlídek poskytlo město Milovice.

Divocí koně - zachránci mizejících stepí

Na péči o divoké koně, zubry a pratury můžete přispět zasláním dárcovské zprávy ve tvaru DMS KRAJINA na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30 korun, na péči o zvířata a rezervace jde 28,50 korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. K dalším možnostem podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Čtěte také:

Něco takového nemá obdoby – do vesničky s pouhými 155 obyvateli míří každoročně desetitisíce turistů. Přičinil se o to jediný muž, kterého za to veřejně pochválil mimo jiné i exprezident Klaus

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');

Vložil: Adina Janovská