Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

V Česku se narodila první paterčata, jsou to čtyři kluci a jedna holčička

03.06.2013
V Česku se narodila první paterčata, jsou to čtyři kluci a jedna holčička

Autor: Profimedia.cz

Popisek: V Praze se 2. června konal brífink k porodu paterčat. Na snímku Otec Antonín Kroščen.

Šťastný okamžik pro rodiče čerstvě narozených paterčat nastal v neděli ráno v pražském Ústavu péče pro matku a dítě. Porodníci, kterých bylo připraveno více, pro každé očekávané dítě jeden, si také oddechli – novorozeňata se po císařském řezu narodila zdravá. A chlapci Daniel, Michael Alex, Martin a jejich sestřička Tereza hned putovali do inkubátoru. Porodní váha všech se totiž pohybovala v průměru jen kolem půldruhého kila.

„Příprava na porod trvala zhruba půldruhé hodiny, děti samotné jsme odrodili za pouhých pět minut," řekl Zbyněk Straňák, primář neonatologického oddělení podolské nemocnice. „Je zde téměř pětadevadesátiprocentní jistota, že děti budou zdravotně v pořádku," upřesnil Ladislav Krofta, zástupce ředitele ústavu.

Paterčata matka Alexandra Kiňová porodila v 31. týdnu těhotenství. Jako první spatřil svět Daniel, druhý Michael, třetí Alex a čtvrtá Terezka. Porodní řadu pěti dětí uzavřel Martin. Jejich matka je sledována na jednotce intenzívní péče, zatím ve stabilizovaném stavu. Nyní již o svém „stabilizovaném stavu" hovoří i hrdý otec Antonín Kreščen. Jak se sám přiznal, cestou do Prahy vlakem z Milovic prý napětím plakal.

Světový unikát

Česká paterčata jsou opravdovým unikátem – počet pravděpodobnosti, že se tak stane je jedna ku 48 milionům těhotenství. Svět registruje 795 paterčat, ale přirozeným početím se jich narodilo pouze 134. „Svědčí to o úžasném unikátu, na který můžeme být u nás pyšní," sdělila Alena Měchurová, primářka podolské porodnice.

Podle německé agentury DPA dílo třiadvacetileté „supermámy", jak ji hned začala nazývat naše média, představuje „malou senzaci", protože šance na takový výsledek je v případě přirozeného početí zhruba jedna ku 50 milionům.

Paterčata z přirozeného početí mají podle lékařů 95procentní šanci, že vyrostou zdravá, poznamenala agentura AP a také si všimla, že u porodu byl i otec. Zprávu vzápětí převzala i média v arabských emirátech.

Milovice se na příchod rodiny chystají

Jako výjimečnou událost označuje narození hned pěti občánků najednou i místostarostka Milovic Marcela Říhová. Vedení města už zařídilo pro velkou rodinu bydlení a tím pomoc zdaleka nekončí. Navíc i na městský úřad volají občané z jiných měst, kteří mají zájem rodině pomoci přímo. Jsou nejen z řad fyzických osob, ale ozývají se také soukromé společnosti, bankovní instituty a podobně.

Rodina Kiňových dostane metrově největší nájemní byt jakým město disponuje. Ten je umístěn v přízemí v klidné lokalitě. Navíc je možné se do něj okamžitě nastěhovat. Ale maminka s dětmi nejspíš ještě nějakou dobu pobude v porodnici.

Kromě chůvy, na kterou bude mít Alexandra Kiňová nárok ze zákona, město hodlá zajistit ještě jednu. „O postupu zatím jednáme s Centrem sociální a zdravotních služeb Poděbrady, které nám zajišťuje pro naše občany, základní sociální a zdravotní péči,“ vysvětluje místostarostka postup. Zatím tedy neví, na kolik péče chůvy město vyjde.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace