Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tohle by si Michal Viewegh rozhodně neměl nechat ujít. Jak probíhá výchova dívek, respektive hochů v Čechách? Zatímco důstojná matka vychovává a umravňuje, otec totálně zdětinštěl

12.06.2016
Tohle by si Michal Viewegh rozhodně neměl nechat ujít. Jak probíhá výchova dívek, respektive hochů v Čechách? Zatímco důstojná matka vychovává a umravňuje, otec totálně zdětinštěl

Foto: Běla Fialová

Popisek: Hřebec Firestarter učí jednoho ze svých synů step-běh

Zajímavou sondu do výchovy potomků nabízí nyní pozorování divokých koní na pastvinách u Milovic. Zatímco důstojné matky stavějí nevycválané potomky do latě, otec totálně zdětinštěl. S kluky, kteří ho pečlivě kopírují, se prohání po pláních jako cvok a holčičky je ignorují.

Proč rodiče kupují svým dětem autodráhy a vláčky? Není žádným tajemstvím, že se s nimi nejvíc vyřádí nikoli kluci a holčičky, ale především tatínkové. Zamotávají se do drátů, patlají ze sádry modely krajiny a nádraží, piplají se s přejezdy, mosty, domečky, stromy… A pokud se jim podaří vytvořit opravdu excelentní kousek, běda dítěti, které by sáhlo, kam nemá. Většinou se smí jenom dívat, žasnout a svého zploditele oddaně obdivovat. Na unikátních pastvinách u středočeských Milovic se nyní potvrzuje názor odborníků, že to neplatí jenom pro lidi, ale stejně reagují i rodiče ve zvířecí říši. Hlavním strůjcem skopičin je ‘hlava rodiny‘, hřebec Northcroft Firestarter. A zatímco ho jeho synové oddaně následují a kopírují jeho chování, dcerky je zpovzdálí pozorují s despektem. Jejich pozorováním by jistě posbíral spoustu inspirace i spisovatel Michal Viewegh, autor úspěšného románu Výchova dívek v Čechách.

Klisny ho opijí rohlíkem

Na čísle dvanáct se uzavřel počet letošních hříbat divokých koní, která se prohánějí na starší pastvině u Milovic. Jako poslední se narodil potomek klisně Kylin, přičemž jedenáct hříbat tvoří potomci hřebce Northcroft Firestartera. Matka dvanáctého hříběte Sgurr přijela březí již z Anglie stejně jako Thuja a Foxtrot z nové pastviny na Travinách u Benátek nad Jizerou. Na obou pastvinách je tak celkem čtrnáct hříbat.

„Ač panovaly ze začátku obavy, jak hřebci nevlastní potomky přijmou, nebyly pozorovány žádné komplikace ani u jednoho ze samců. Případy, kdy hřebec zraní či zabije hříbě, takzvaná infanticida, jsou naštěstí spíš ojedinělé. Zřejmě i díky poměrně nedávno objasněné antiinfanticidní strategii klisen, které, ač březí s jiným samcem, jsou ochotny pářit se i se současným vůdcem harému, a tak ho ošálit. Toto chování bylo pozorováno jak na Travinách, tak v Milovicích,“ vysvětluje Kateřina Dudová z Jihočeské univerzity, jež je součástí týmu etologů, kteří v milovické rezervaci provádějí pozorování divokých koní.

Matky vychovávají, táta blbne

Díky tomu, že hříbata žijí přirozeně v přítomnosti hřebce, mohou vědci sledovat jejich vzájemné vztahy. Právě Kateřina Dudová se zaměřuje především na objasnění toho, jakým způsobem probíhají interakce hřebce s hříbaty, zda si s nimi také hraje a zda jsou tyto hry rozdílné v závislosti na jejich pohlaví. I když od začátku studie uplynuly teprve dva měsíce, první výsledky jsou velice slibné.

„Chování dospělých zvířat vůči těm mladým se opravdu liší. Zatímco klisny hříbata ignorují či ‘umravňují‘, za přílišnou dotěrnost je trestají hrozbami nebo slabým kousnutím, hřebec je mírnější a skutečně se i účastní her. Především takzvaných lokomočních, kdy se s hříbaty prohání po pastvině,“ popisuje Kateřina Dudová vztahy k hříbatům ve stádu.

Klisničky se drží zpátky

K velmi zajímavým zjištěním patří to, že mladí hřebečci od otce pozorně kopírují jeho chování. „Hřebec zde tedy působí i jako vzor, potažmo učitel. Velmi dobře je to ilustrováno napodobováním nahánění klisny, ke kterému se dva hřebečci pravidelně připojují a otce těsně následují. Toto chování naznačuje u koní schopnost takzvaného sociálního učení. Kromě toho poukazuje tento fakt na důležitost přítomnosti hřebce pro vývoj mladých koní, respektive pro vývoj jejich samčího chování, které se od klisen naučit nemohou,“ zdůrazňuje Dudová.

V interakcích mezi hřebcem a mláďaty dominují podle jejích zjištění hřebečci. Zájem mladých klisen o hřebce a naopak je prozatím velmi vlažný a spočívá především ve vzájemném očichávání. „Výjimkou je nejstarší, nevlastní hříbě, klisnička Samhain. Ta byla několikrát pozorována s Northcroft Firestarterem právě při lokomoční hře. Samhain byla dlouho na pastvině jediným hříbětem a pravděpodobně si proto vytvořila s nevlastním otcem unikátní vztah, neboť byl jediným členem stáda ochotným ke hře,“ popisuje Kateřina Dudová. I množství času, které milovická hříbata věnují právě hře, podle vědců potvrzuje, že výborně prospívají, protože hra je indikátorem dobré životní pohody zvířat.

Všichni se nadšeně množí

Kromě divokých koní žijí v rezervaci také zubři a zpětně šlechtění pratuři, kterým se narodilo již páté mládě. „Jsme velmi rádi, že se v rezervaci od počátku rozběhla celá řada výzkumných programů. Ty přispívají k unikátnosti celého projektu. Pro vědce jde o jedinečnou příležitost, dva ze tří druhů velkých kopytníků z milovické rezervace se objevily v České republice a celé střední a východní Evropě vůbec poprvé,“ připomněl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Bývalý vojenský prostor v Milovicích je prvním místem na světě, kde se všechny tři druhy podařilo rozmnožit v rámci jedné rezervace. Na dvou pastvinách o celkové rozloze 160 hektarů nyní v rezervaci žije třicet dospělých divokých koní, šest dospělých praturů a osm dospělých zubrů. Celkový počet mláďat v rezervaci se již zaokrouhlil na dvacet.

Jak přispět na péči o vzácná zvířata

Společnost Česká krajina na projektech, spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, JK Jewels, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, hejtman Miloš Petera, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, Megabooks CZ, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou.
Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním dárcovské zprávy ve tvaru DMS KRAJINA na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30 korun, na péči o zvířata a rezervace jde 28,50 korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Dalšími možnostmi podpory jsou dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Čtěte také:

Být lepší než táta; tohle předsevzetí ho žene celý život vpřed. Zpěvák málem zaplatil vražedné tempo životem a jeho syn dokonce skončil v Bohnicích. Tajnosti slavných

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská