Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ani nedutají, jen chrní? Speciální budky pro ohrožené dudky připravili ornitologové v milovické rezervaci. Podmínky jako na pastvinách divokých koní tito vzácní ptáci nikde jinde nenajdou

11.04.2016
Ani nedutají, jen chrní? Speciální budky pro ohrožené dudky připravili ornitologové v milovické rezervaci. Podmínky jako na pastvinách divokých koní tito vzácní ptáci nikde jinde nenajdou

Foto: photoextract.com

Popisek: Dudek chocholatý je u nás čím dál vzácnější. Způsobuje to především nedostatek lokalit, nabízejících vhodnou potravu.

Pět speciálních budek pro vzácného dudka chocholatého instalovali o víkendu ornitologové na obou pastvinách v bývalém vojenském prostoru Milovice, který se nachází mezi městy Milovice a Benátky nad Jizerou. Na pastvinách divokých koní a praturů najde dostatek potravy na početných lučních mraveništích, která nyní po opasení díky oslunění dobře prosperují.

„Dudek chocholatý patří mezi vlajkové ptačí druhy zemědělské krajiny, u kterých byl zaznamenán výrazný populační pokles, což u tohoto druhu vedlo k jeho vymizení z řady oblastí napříč střední Evropou. Nejinak je tomu v České republice, kde byl již od padesátých let minulého století pozorován jeho dramatický úbytek, přičemž jen za posledních třicet let se rozšíření dudka zmenšilo o více než polovinu a v mnohých oblastech, a to především v Čechách, se dudek stal extrémně vzácným hnízdičem,“ vysvětluje Martin Šálek, ornitolog z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky v Brně.

Hlavní příčinou tohoto poklesu jsou dramatické změny ve struktuře zemědělské krajiny, způsobu a intenzitě hospodaření, které vedly jak k vymizení krajiny s pestrou strukturou, tedy s mozaikou luk a pastvin a se starými doupnými stromy. „Dále výrazně ubylo velkého hmyzu, vázaného na trus velkých kopytníků, který pro dudka představuje hlavní potravu,“ doplnil Martin Šálek.

Budky pro dudky instalovali ochranáři v bývalém vojenském prostoru Milovice

Budky pro dudky instalovali ochranáři v bývalém vojenském prostoru Milovice

U nás dudky v přírodě běžně neuvidíme

Právě pastviny v rezervaci, kde se nachází dvě stáda divokých koní se zubry a zpětně šlechtěnými pratury, tak představují pro dudky ideální místo. Podobné podmínky totiž nenajdou na běžných pastvinách hospodářských zvířat. „Na intenzivních pastvinách je trus často kontaminovaný antiparazitiky, která jsou pro hmyz a řadu jiných bezobratlých prudce jedovatá. Trusu je na pastvinách sice dost, do značné míry v něm však skoro nic nežije. Dudci a jiní ptáci z něj nemají co vyzobávat. U nás proto dudky v přírodě běžně neuvidíme, zatímco v jižní a východní Evropě se s nimi dosud setkáme,“ doplnil Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky.  V okolí Milovic se dlouhodobě vyskytuje nejméně jeden exemplář dudka chocholatého, další žijí u nedaleké Lysé nad Labem.    

Budky pro dudky jsou výrazně rozměrnější než pro řadu jiných ptáků. Jejich šířka je padesát centimetrů, jsou orientovány horizontálně a mohou být umístěny jak na stromech, tak v zemi. Napodobují tak dutiny ve starých, mohutných stromech a opuštěné nory. „Z důvodu intenzivního zemědělského hospodaření, ale i plošné likvidace starých stromů z naší krajiny prakticky vymizely doupné stromy, které pro dudky, ale i řadu dalších ohrožených ptáků, představují hlavní hnízdiště. Právě nepřítomnost stromových dutin může v některých oblastech pro dudky představovat limitující faktor jejich rozšíření. I když se v lokalitě nacházejí dobré potravní podmínky, dudci prakticky nemají kde hnízdit. To může být případ i milovické rezervace, kde velcí býložravci vytvářejí ideální lovecké stanoviště s dostatkem potravy, ale dudci zde nenajdou místo k zahnízdění,“ navázal Martin Šálek.

Pět budek čeká i na krutihlavy

Právě proto se vědci rozhodli umístit do prostoru speciální budky pro dudky, ale i pro krutihlavy, a tím podpořit jejich hnízdní příležitosti. Dudek je pták velikosti hrdličky, typický výraznou vztyčitelnou chocholkou na hlavě a dlouhým tenkým zobákem, který je mírně zahnutý dolů. Krutihlav obecný je pták jen o něco málo větší než vrabec, jehož zbarvení se podobá kůře stromů. Živí se převážně mravenci a jejich larvami. Na pastvinách najde dostatek potravy na početných lučních mraveništích, která nyní po opasení díky oslunění dobře prosperují. Luční mravenci vytvářejí zcela jiná mraveniště než lesní. Nejsou to hromádky jehličí, ale malé kopečky z hlíny, porostlé bylinami. Také pro krutihlavy instalovali vědci pět budek.

Díky přítomnosti velkých kopytníků a budkám se v lokalitě obnovují jak potravní zdroje, tak hnízdní příležitosti. „Snažíme se, aby naše rezervace pomáhala ochraně přírody podobně jako chráněná území v Africe a na dalších světadílech. Pomocí velkých kopytníků, kteří jsou pro veřejnost atraktivní, chráníme řadu menších, nenápadnějších druhů rostlin a živočichů,“ uzavřel Dalibor Dostál, ředitel ochranářské organizace Česká krajina.

Krutihlav obecný je jen o něco málo větší než vrabec

Krutihlav obecný je jen o něco málo větší než vrabec

I dudkům můžete pomoci esemeskou

Na projektech, spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků, ochranářská organizace spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním dárcovské zprávy ve tvaru DMS KRAJINA na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30 korun, na péči o zvířata a rezervace jde 28,50 korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, JK Jewels, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou.

Čtěte také:

Je to kluk jako buk! První šťastná událost u divokých koní nastala dnes v 10:55. Mrkněte, máme fotky!

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Redaktor KL