Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Další hříbátko u divokých koní se opět narodilo v neděli a zase má neodolatelně dlouhé nožky. Tím ale ‘úroda‘ teprve startuje, otec se totiž opravdu činil. Jaký dárek dostane stádo za odměnu?

21.03.2016
Další hříbátko u divokých koní se opět narodilo v neděli a zase má neodolatelně dlouhé nožky. Tím ale ‘úroda‘ teprve startuje, otec se totiž opravdu činil. Jaký dárek dostane stádo za odměnu?

Autor: Michal Köpping

Popisek: Další přírůstek milovického stáda divokých koní s matkou Acanthis

Přesně týden po první radostné události letošního roku se na pastvině v Milovicích narodil druhý letošní přírůstek. Maminkou hříběte je tentokrát klisna Acanthis. Je to zároveň druhé hříbě, jehož otcem je hřebec Northcroft Firestarter.

Hříbě ráno jako první spatřili pracovníci chovatelského dohledu, kteří pravidelně kontrolují zvířata i ohradníky. Matka s hříbětem se držely stranou od zbytku stáda. V odpoledních hodinách pak oběma dělal společnost hřebec. Celkově jde o třetí hříbě, které se v milovické rezervaci narodilo. První přišlo na svět loni v říjnu, klisna Sgurr přitom zabřezla ještě v rezervaci na skotské vrchovině, odkud pochází. Druhým milovickým hříbětem a prvním přírůstkem letošního roku byl hřebeček, který se narodil klině Fanny minulou neděli.

„Jako dárek obě čerstvé maminky v nadcházejícím týdnu dostanou nové větrné čerpadlo na vodu,“ upozornil Karel Bendl, ředitel společnosti Správa městských lesů Benátky nad Jizerou, která zajišťuje chovatelský dohled v rezervaci. Nové čerpadlo bude mít podle něj větší část dílů z plastu než původní typ, což zajistí tišší chod i delší životnost.

Firestarter se opravdu činil

V bývalém vojenském prostoru Milovice jsou nyní dvě pastviny s divokými kopytníky na celkové rozloze zhruba sto šedesát hektarů. Na pastvině v sousedství města žije nyní osmnáct divokých koní včetně tří mláďat a šest zpětně šlechtěných praturů. Na pastvině Traviny u Benátek nad Jizerou je osm zubrů a patnáct divokých koní. Tam strávila zvířata, dovezená koncem loňského roku, svoji první zimu. „Klimatické podmínky v minulých týdnech prověřily schopnost dovezených zvířat přežít v přírodě bez výrazné pomoci člověka. Ukázalo se, že si dokážou zajistit dostatek potravy, a dokonce i vodu z přirozených zdrojů v rezervaci,“ upozornil Karel Bendl. Na nové pastvině byly totiž vytvořeny tři tůně, které slouží zvířatům v období s dostatkem vody jako přirozená napajedla.

Zatímco na novější pastvině se hříbata hřebce Merlina čekají až v příštím roce, na první pastvině by měli potomci hřebce Northcroft Firestartera přibývat i v příštích týdnech. Březí jsou totiž všechny, nebo alespoň drtivá většina zbývajících klisen. „S přibývajícím počtem hříbat bude stále aktuálnější rozšíření pastviny. Tak, aby mělo stádo s větším počtem odrostlejších hříbat zajištěný dostatek potravy,“ doplnil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním dárcovské zprávy ve tvaru DMS KRAJINA na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30 korun, na péči o zvířata a rezervace jde 28,50 korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Čtěte také:

Je to kluk jako buk! První šťastná událost u divokých koní nastala dnes v 10:55. Mrkněte, máme fotky!

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

 

Vložil: Adina Janovská

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace